Odborníci debatovali o tom, jak by Brno mohlo vypadat v roce 2050

  • 17. října 2018
  • 2 minuty čtení
(java) - Na brněnské hvězdárně se dnes sešlo téměř 200 domácích i zahraničních odborníků, kteří se zabývali strategickými hodnotami města. Hlavním cílem mezinárodní konference #brno2050 bylo představit proces tvorby a obsah dokumentu, který popisuje podobu Brna, v jaké ho chceme předat budoucím generacím.

Na vytváření hlavního strategického rozvojového dokumentu města se podíleli zástupci tzv. městského ekosystému, a to jak odborníci z univerzit, firem, neziskového sektoru, zástupci veřejné správy a politických klubů, tak i řada aktivních občanů. Uskutečnilo se také mnoho živých setkání s občany na celoměstské i lokální úrovni.

„Proces tvorby strategie s takto dlouhým horizontem jsme se snažili maximálně otevřít, aby všichni, kdo mají zájem, chuť a energii, měli možnost se zapojit, dávat svoje podněty a také navrhovat hodnoty, na kterých bude město dlouhodobě stát,“ popsal náměstek primátora Jaroslav Kacer.

Výsledná strategie tak není strategií úřadu, ale strategií města Brna a jeho obyvatel. Jejím schválením proces tvorby nekončí, jedná se o živý dokument obsahující tři základní části, které na sebe navazují a zároveň mohou existovat samostatně, včetně možnosti jejich různé aktualizace. Poslední částí bude tvorba akčního plánu s výhledem do roku 2020.

„Jsem ohromen, kolik různých aktérů bylo v rámci městského ekosystému zapojeno do spolutvorby Strategie #brno2050. Skvělý výsledek by neměl být koncem, ale spíše začátkem dlouhodobého procesu zapojení občanské společnosti do rozvoje města. Pokračováním implementace a společné tvorby strategie i do budoucna se tak dle mého názoru Brno může v roce 2050 opravdu stát městem pro příští generace,“ vyjádřil se o Brně holandský expert Aldo de Moora, který na konferenci vystoupil s příspěvkem zaměřeným na zkvalitnění brněnského městského ekosystému.

Na závěr proběhla panelová diskuse zástupců měst Prahy, Brna a Ostravy a Ministerstva pro místní rozvoj ČR nad tématy strategického rozvoje měst, implementace smart city v českých podmínkách a budování pozice České republiky v dalším programovém období EU 2021+.

Dočtete se v Metropolitanu

  • Kateřina Liďáková. Foto: Marek Malůšek
    Kam jdeš, divadlo? Do Brna

    Kateřina Liďáková, od roku 2022 členka činohry Národního divadla Brno, strávila šestnáct let na prknech Městského divadla Zlín, kde také jako ředitel, dramaturg, herec i autor působil její manžel a...

Nenechte si ujít