O vážných věcech s humorem

  • 13. prosince 2017
  • 1 minuta čtení
(java) – Činohra Národního divadla Brno uvede v pátek 15. prosince premiéru inscenace Hoří v sadě rodném květ. Stane se tak u příležitosti oslav české státnosti.

Pět českých režisérských osobností různých generací se tak potká v jednom kabaretním večeru. „Máme potřebu se vyjádřit k daným věcem, které se ve společnosti dějí,“ uvedl jeden z režisérů Martin Františák.

V první polovině je tématizováno čecháčkovství a česká malost. Večer otevře Jan Frič hrou Reného Levínského Pod okny T. G. M. a poté se Martin Františák v operní frašce zaměří na téma, jak si Češi váží svých elit, včetně Jana Kaplického.

Po kabaretní první půli Jan Antonín Pitínský inscenuje divadelní fotoalbum ze vzpomínek Alžběty Babrajové, která prožila mládí v období vzniku Československa na drsném Ostravsku. Režisér Jan Nebeský zase zpřítomní na jevišti poezii Ivana Diviše plnou lásky i spravedlivé zloby.

„O přestávce mezi jednotlivými kusy přijde řada na dovedně vyvedený chachašpíl Pidluke Padluke od Jiřího Jelínka. Celým večerem bude provázet všemi neoblíbená Beruška v podání Jany Štvrtecké,” doplnila dramaturgyně Lucie Němečková.

Premiéra 15. prosince 2017 v divadle Reduta.

Dočtete se v Metropolitanu

  • Kateřina Liďáková. Foto: Marek Malůšek
    Kam jdeš, divadlo? Do Brna

    Kateřina Liďáková, od roku 2022 členka činohry Národního divadla Brno, strávila šestnáct let na prknech Městského divadla Zlín, kde také jako ředitel, dramaturg, herec i autor působil její manžel a...

Nenechte si ujít