Přeskočit na obsah

O vážných věcech s humorem

13. prosince 2017 1 minuta čtení
(java) – Činohra Národního divadla Brno uvede v pátek 15. prosince premiéru inscenace Hoří v sadě rodném květ. Stane se tak u příležitosti oslav české státnosti.

Pět českých režisérských osobností různých generací se tak potká v jednom kabaretním večeru. „Máme potřebu se vyjádřit k daným věcem, které se ve společnosti dějí,“ uvedl jeden z režisérů Martin Františák.

V první polovině je tématizováno čecháčkovství a česká malost. Večer otevře Jan Frič hrou Reného Levínského Pod okny T. G. M. a poté se Martin Františák v operní frašce zaměří na téma, jak si Češi váží svých elit, včetně Jana Kaplického.

Po kabaretní první půli Jan Antonín Pitínský inscenuje divadelní fotoalbum ze vzpomínek Alžběty Babrajové, která prožila mládí v období vzniku Československa na drsném Ostravsku. Režisér Jan Nebeský zase zpřítomní na jevišti poezii Ivana Diviše plnou lásky i spravedlivé zloby.

„O přestávce mezi jednotlivými kusy přijde řada na dovedně vyvedený chachašpíl Pidluke Padluke od Jiřího Jelínka. Celým večerem bude provázet všemi neoblíbená Beruška v podání Jany Štvrtecké,” doplnila dramaturgyně Lucie Němečková.

Premiéra 15. prosince 2017 v divadle Reduta.

Mohlo by vás dále zajímat

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Nejnovější články

Faktor K v Káznici na Bratislavské
S drakem v oblacích objevujte možnosti kultury

Kultura, sport nebo rodinné aktivity si o víkendu berou vládu nad Brnem. Do nebes vystoupají účastníci Brněnského kotólu, tvořit z přírodnin můžou děti na špilberské Hlídce a vypustit draka z letního úkrytu zase na Kraví hoře. Faktor K, Next wawe či Be2Can přináší výjimečné umělecké počiny do nevšedních míst.

Mezi občanské návrhy Dáme na vás už lidé rozdali tisíc lajků, zdroj: MMB
Mezi občanské návrhy Dáme na vás už lidé rozdali tisíc lajků

Kruhový objezd na přehradě, vteřinový odpočet u semaforů nebo třeba budování veřejných WC. Lidé už do tzv. občanských návrhů vložili přes osmdesát nápadů, jak zlepšit Brno. Vyjadřovat se k nim od první chvíle může i veřejnost. 

Zkušební provoz tramvajové tratě do kampusu. Foto: Marie Schmerková
První cestující pojedou tramvají do kampusu v prosinci

Přímé spojení centra s bohunickým kampusem, provoz MHD bez závislosti na aktuální dopravní situaci, snížení ekologické zátěže a větší komfort pro 40 tisíc cestujících denně. To vše přinese nová tramvajová trať do kampusu. První zkušební jízda se uskutečnila 15. září, první cestující se tudy svezou 10. prosince letošního roku.

Kampaň Brno narůžovo cílí na prevenci rakoviny prsu.
Brno narůžovo přináší prevenci rakoviny prsu do brněnských ulic

Růžovou barvu si vzaly za svou pravidelné říjnové akce spojené s osvětou týkající se rakoviny prsu a podpory onkologických pacientů. Akce probíhají po celém světě a Brno není výjimkou. Celý měsíc proto bude narůžovo.