Přeskočit na obsah

Nové projekty i dokončení dlouhodobějších akcí. Letos čeká Brno řada dopravních staveb

25. února 2020 3 minuty čtení
(and) – S příchodem jara začíná stavební sezóna a startují také rekonstrukce, opravy a nové výstavby, které jsou nezbytné pro dopravu v Brně. V letošním roce budou pokračovat některé projekty z loňska, jako je Tramvaj Plotní nebo rekonstrukce kanalizace a vodovodu v Bohunické či Lužánecké ulici. Nově začnou dělníci opravovat Veveří, Merhautovu nebo okružní křižovatku na Charbulově. Jaké další dopravní stavby plánuje město letos zahájit?

Stavební práce spojené zejména s hloubením tunelu pro tramvaj do kampusu v Bohunicích začnou letos v březnu. Dobrou zprávou je, že v letošním roce stavba nijak zásadně neovlivní dopravu, nepočítá se ani s výlukami MHD. Ředitelství silnic a dálnic se chystá zahájit práce na Velkém městském okruhu Tomkovo náměstí a Rokytova. Zelený pás s trávou a květinami a nové koleje získá ulice Nové sady v letních měsících. Velká oprava čeká koleje i silnici v ulicí Veveří kolejí v úseku Jana Uhra–Žerotínovo náměstí. Práce za 60 milionů korun začnou v červnu, hotovo by mělo být v srpnu. Už 2. března začnou dělníci pracovat na Merhautově, kde Dopravní podnik města Brna chystá celkovou opravu tramvajové tratě v úseku od křižovatky s Jugoslávskou po křížení s Provazníkovou. Součástí projektu je i rekonstrukce předjízdných pruhů. Ulice zůstane uzavřena pro MHD i osobní dopravu do června, kdy ji opustí dělníci.

Hned v pěti městských částech začne dostavba chybějící kanalizace. Do země se kopne už 2. března. V projektu za více než miliardu korun se počítá s dostavbou oddílného kanalizačního systému ve stávající zástavbě v městských částech Bosonohy, Líšeň, Maloměřice a Obřany, Brno-jih a Tuřany (Dvorska). Hned několik městských firem bude koordinovat svoje činnosti na ulici Poříčí a Polní. Práce na výměně zastaralých parovodů za moderní horkovody přinesou omezení dopravy. Po celou dobu zůstane ale zdejší komunikace průjezdná v obou směrech. Omezí se parkování na Polní, kde si práce vyžádají i zjednosměrnění provozu. Před vstupem do základní školy na Bakalově nábřeží budou práce probíhat pouze o prázdninách. Nemocnice Milosrdných bratří bude mít po dobu odstávky mobilní zdroj tepla a bude pro pacienty přístupná. Cyklostezka na Bakalově nábřeží bude uzavřená s navrženou objízdnou trasou. Stavba na Poříčí je koordinována s pracemi Brněnských vodáren a kanalizací. Právě kanalizace zde bude opravována od půlky května 2020. Z důvodu dopravní zátěže bude kanalizace opravována bezvýkopovou technologií, na povrchu budou viditelné pouze montážní šachty.  Jen 50 metrů od Pedagogické fakulty MU po ulici Ypsilantiho bude kanalizace opravována otevřeným výkopem.

Nových horkovodů se dočká i Lazaretní a Kosmákova. Počítá se i s opravami na Bítešské, Kosmově, Božetěchově, Skácelově, Palackého třídě a Opuštěné. Vedle nových projektů budou pokračovat stavby z loňského roku jako je např. Bohunická, Lužánecká, Česká, Solniční, Opletalova, Viniční, Tramvaj Plotní nebo Bělohorská a VMO Žabovřeská. 

Přehled plánovaných akcí včetně předběžných termínů a bližšího popisu naleznete na tomto odkazu

Mohlo by vás dále zajímat

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Nejnovější články

Bývalá mateřská škola na Bieblově míří do dražby
Bývalá mateřská škola na Bieblově míří do dražby. Zájemci si místo prohlédnou 5. října

Do veřejné dobrovolné dražby míří další nevyužívaný objekt, a to na ulici Bieblova. Je jím bývalá mateřská škola s pozemkem. Společnost CD CENTRUM COMS, která má dražbu na starosti, naplánovala na 5. října 2022 prohlídku objektu a dotčených pozemků.

Noc vědců
O víkendu bude rušno na divadelních scénách, ve vědeckých laboratořích i na sportovištích

Sport, móda, kultura, tradice, to vše najdete zabalené v jednom víkendu – v tom, který právě přichází. Láká vás proniknout do útrob divadla – nevynechejte 30 let CEDu. Podstatu a tajemství všech pěti lidských smyslů můžete odhalit při Noci vědců. Hodová zábava roztančí Novou Zbrojovku a sportovní fanoušci by neměli vynechat 5. kolo Českého poháru basketbalu na vozíku.

Ve dvou brněnských obvodech lidé zvolí své senátory
Ve dvou brněnských obvodech lidé zvolí své senátory

Druhé kolo senátních voleb se uskuteční v pátek 30. září a 1. října 2022. V Brně se to týká dvou volebních obvodů, a to č. 55 a 58.

Volební místnosti se otevřou v pátek ve 14 hodin, odevzdat hlas mohou oprávnění voliči do 22 hodin. V sobotu bude hlasování probíhat od 8 do 14 hodin.

V oblasti u výškových budov na Šumavské vznikne 613 nových parkovacích míst. Vizualizace: Atelier Kristen
Město zná zhotovitele parkovacího domu na Šumavské

Parkoviště, parkovací dům i vodní prvek u výškových budov na Šumavské postaví společnost STRABAG. Brněnští radní ji vybrali na posledním zasedání jako zhotovitele projektu na tzv. Akademickém náměstí. Na stavební práce má 14 měsíců.