Nové projekty i dokončení dlouhodobějších akcí. Letos čeká Brno řada dopravních staveb - Tiskový servis

Nové projekty i dokončení dlouhodobějších akcí. Letos čeká Brno řada dopravních staveb

  • 25. února 2020
  • 3 minuty čtení

(and) – S příchodem jara začíná stavební sezóna a startují také rekonstrukce, opravy a nové výstavby, které jsou nezbytné pro dopravu v Brně. V letošním roce budou pokračovat některé projekty z loňska, jako je Tramvaj Plotní nebo rekonstrukce kanalizace a vodovodu v Bohunické či Lužánecké ulici. Nově začnou dělníci opravovat Veveří, Merhautovu nebo okružní křižovatku na Charbulově. Jaké další dopravní stavby plánuje město letos zahájit?

Nové projekty i dokončení dlouhodobějších akcí. Letos čeká Brno řada dopravních staveb

Nové projekty i dokončení dlouhodobějších akcí. Letos čeká Brno řada dopravních staveb

Stavební práce spojené zejména s hloubením tunelu pro tramvaj do kampusu v Bohunicích začnou letos v březnu. Dobrou zprávou je, že v letošním roce stavba nijak zásadně neovlivní dopravu, nepočítá se ani s výlukami MHD. Ředitelství silnic a dálnic se chystá zahájit práce na Velkém městském okruhu Tomkovo náměstí a Rokytova. Zelený pás s trávou a květinami a nové koleje získá ulice Nové sady v letních měsících. Velká oprava čeká koleje i silnici v ulicí Veveří kolejí v úseku Jana Uhra–Žerotínovo náměstí. Práce za 60 milionů korun začnou v červnu, hotovo by mělo být v srpnu. Už 2. března začnou dělníci pracovat na Merhautově, kde Dopravní podnik města Brna chystá celkovou opravu tramvajové tratě v úseku od křižovatky s Jugoslávskou po křížení s Provazníkovou. Součástí projektu je i rekonstrukce předjízdných pruhů. Ulice zůstane uzavřena pro MHD i osobní dopravu do června, kdy ji opustí dělníci.

Hned v pěti městských částech začne dostavba chybějící kanalizace. Do země se kopne už 2. března. V projektu za více než miliardu korun se počítá s dostavbou oddílného kanalizačního systému ve stávající zástavbě v městských částech Bosonohy, Líšeň, Maloměřice a Obřany, Brno-jih a Tuřany (Dvorska). Hned několik městských firem bude koordinovat svoje činnosti na ulici Poříčí a Polní. Práce na výměně zastaralých parovodů za moderní horkovody přinesou omezení dopravy. Po celou dobu zůstane ale zdejší komunikace průjezdná v obou směrech. Omezí se parkování na Polní, kde si práce vyžádají i zjednosměrnění provozu. Před vstupem do základní školy na Bakalově nábřeží budou práce probíhat pouze o prázdninách. Nemocnice Milosrdných bratří bude mít po dobu odstávky mobilní zdroj tepla a bude pro pacienty přístupná. Cyklostezka na Bakalově nábřeží bude uzavřená s navrženou objízdnou trasou. Stavba na Poříčí je koordinována s pracemi Brněnských vodáren a kanalizací. Právě kanalizace zde bude opravována od půlky května 2020. Z důvodu dopravní zátěže bude kanalizace opravována bezvýkopovou technologií, na povrchu budou viditelné pouze montážní šachty.  Jen 50 metrů od Pedagogické fakulty MU po ulici Ypsilantiho bude kanalizace opravována otevřeným výkopem.

Nových horkovodů se dočká i Lazaretní a Kosmákova. Počítá se i s opravami na Bítešské, Kosmově, Božetěchově, Skácelově, Palackého třídě a Opuštěné. Vedle nových projektů budou pokračovat stavby z loňského roku jako je např. Bohunická, Lužánecká, Česká, Solniční, Opletalova, Viniční, Tramvaj Plotní nebo Bělohorská a VMO Žabovřeská. 

Přehled plánovaných akcí včetně předběžných termínů a bližšího popisu naleznete na tomto odkazu

Další články z rubriky