Přeskočit na obsah

Nemocnice Milosrdných bratří i Úrazová nemocnice v Brně budou mít nové přístrojové vybavení díky dotaci EU

02. září 2021

Nově vybavené jednotky intenzivní péče, anesteziologicko-resuscitační oddělení, operační sály či diagnostická pracoviště budou mít díky dotaci z projektu REACT–EU Úrazová nemocnice v Brně a Nemocnice Milosrdných bratří. Město podpoří realizaci návratnou půjčkou pro obě zařízení, tyto prostředky budou nemocnice vracet po vyplacení dotace. Radní včera doporučili zastupitelům tento postup schválit.

Operační program IROP v rámci výzvy REACT–EU cílí na klíčové poskytovatele zdravotnických služeb v České republice. Tento program je vypsán na pomoc v boji s virem SARS-CoV-2 a zvýšení odolnosti při podobných hrozbách. „Nemocnice Milosrdných bratří i Úrazová nemocnice si zažádaly o dotaci v tomto programu. Ta by jim měla zajistit modernizaci přístrojového vybavení a technologií na odděleních navazujících na urgentní příjem. Dříve než bude schválena samotná dotace, poskytneme nemocnicím finanční výpomoc z Fondu kofinancování projektů, která bude následně vrácena,“ vysvětlila primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Žádosti o dotaci obou nemocnic splnily veškeré podmínky výzvy a v tuto chvíli se čeká na navýšení alokace financí ve výzvě programu. Předpokládá se, že navýšení bude v hodnotě výdajů všech projektů, které splnily podmínky. Město Brno nyní předfinancuje dotační aktivitu, aby nemocnice mohly začít se samotnou obnovou daných pracovišť, která spadají do páteřní sítě poskytovatelů zdravotní péče v Brně. Dotace pokryje 100 % nákladů na pořízení nového vybavení nemocnic. Půjde jak o přístroje pro operační sály (například laparoskopická věž nebo kompletní operační stoly s příslušenstvím), tak i mikroskopy a centrifugy pro laboratoře.

Nemocnice Milosrdných bratří žádá o 147 milionů korun. Brno jí v první fázi pomůže s budováním nového, kvalitního a moderního přístrojového vybavení, například operačních sálů či oddělení JIP a ARO, částkou 95 milionů korun ve dvou splátkách. „První by měla být poskytnuta již v říjnu, aby se mohl projekt rozběhnout. Druhá část bude vyplacena v březnu příštího roku. Rychlá pomoc z naší strany je důležitá i proto, že se nemocnice potýká s nevyhovujícím stavem některých přístrojů, které spadají do dotační výzvy. Je tedy nutné je pořídit ihned,“ sdělil 1. náměstek primátorky Petr Hladík.

Projekt Úrazové nemocnice se týká modernizace přístrojového vybavení oddělení souvisejících s následnou péčí po urgentním přijetí pacientů, potřebné náklady jsou vyčísleny na 140 milionů korun. „Úrazové nemocnici poskytneme pomoc ve výši 85 milionů v říjnu tohoto roku. Obě nemocnice by měly návratné půjčky vrátit nejpozději do 30. září 2024,“ doplnil Petr Hladík.

Zdeňka Obalilová
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 207
mobil: +420 773 749 963
e-mail: tis@brno.czNejnovější tiskové zprávy

Multifunkční halu má provozovat ARENA BRNO. Klíčové je nyní schválení veřejné podpory Evropskou komisí, koncesionář se může hledat později

Multifunkční halu u brněnského výstaviště bude provozovat městská společnost ARENA BRNO. Do koncesního řízení nepřišla žádná nabídka, musí tak být zrušeno a nové zatím vypsáno nebude. Rozhodla o tom dnes Rada města Brna.

Na magistrát dorazilo přes 500 žádostí o změnu stávajícího územního plánu

V rámci sběru požadavků na změny stávajícího územního plánu ve zjednodušeném režimu, který probíhal od 25. října do 16. listopadu, přišlo 459 podnětů. Nadto Odbor územního plánování a rozvoje řešil dalších 66 standardně podaných návrhů. Dnes se vyhodnocením zabývali brněnští radní, konečné slovo bude mít příští týden zastupitelstvo.

Czech Republic Travel Trade Day: Na 250 lidí z ČR i celého světa pracujících v cestovním ruchu se v dubnu sjede do Brna

Po Olomouci, Plzni nebo letošních Karlových Varech bude i Brno hostit Czech Republic Travel Trade Day, platformu pro obchodní jednání českých podnikatelů, regionů a dalších subjektů aktivních v oblasti cestovního ruchu s mezinárodními nákupčími. Akci organizuje CzechTourism společně s Centrálou cestovního ruchu Jižní Morava a městem Brnem, což dnes schválením memoranda potvrdili brněnští radní.

Výzkum, inovace a evropské znalosti. Brno podpořilo projekt EULiST

Projekt EULiST spojuje univerzity, obce, společnosti a další partnery se zvláštním zaměřením na změnu klimatu a sociální soudržnost. Vysoké učení technické v Brně patří mezi vysoké školy, které jsou do tohoto programu zapojené. Vedení města dnes podpořilo projekt pomocí dopisu a deklaruje tak zájem seznámit se s jeho průběhem a výsledky.