Najeďte na únor bez alkoholu, navštivte výstavy či speciální akci na hvězdárně

  • 02. února 2024
  • 2 minuty čtení
  • Tadeáš Mima

Začíná nový měsíc a s ním přichází také řada aktivit, které vám ozvláštní víkendové plány. Pokud rádi přijímáte výzvy, držte Suchej únor bez jediné kapky alkoholu. Zhlédněte i nové výstavy ve vile Stiassni nebo na Nové radnici, a pokud jste pilnými školáky s jedničkami na vysvědčení, využijte zdarma program Hvězdárny a planetária Brno.

Startuje každoroční kampaň Suchej únor, která motivuje lidi, aby si na měsíc dali pauzu od pití a zjistili, jak na tom s alkoholem skutečně jsou. Akce vyzdvihuje, že je normální nepít a je správné starat se o své zdraví. Suchej únor letos láká na zajímavé benefity, jako jsou bylinkový kalendář se speciálními čaji nebo různé slevy. Zájemci se dozví více na https://suchejunor.cz/.

V pátek startuje výstava o architektuře i dějinných souvislostech. Ve vile Stiassni prezentují práci kanadsko-českého architekta Petra Franty, která rozebírá intervence do kulturních památek a historie. Výstava se koná až do 29. dubna a přístupná je v pondělí, pátek, sobotu a neděli mezi 10. a 16. hodinou. Detaily čtěte zde.


Kalendář se speciálními čaji k únorové výzvě bez alkoholu. Foto: Suchej únor

Rozvrh hvězdárny se opět rozjíždí naplno potom, co se tam během ledna důkladně čistilo digitárium. Pokud od pátku do neděle přijdete na Kraví horu a ukážete u pokladny své aktuální pololetní vysvědčení s jedničkou z matematiky či fyziky, získáte volnou vstupenku na jeden astronomický pořad. Uznává se i slovní hodnocení. Nabídka platí pouze pro prvních tisíc dětí, přesnou otevírací dobu naleznete online.

Sobotní procházka Brno v časech nacismu povede po stopách významných staveb, kde fungovalo a následně zaniklo několik století trvající soužití zdejších Čechů, Němců a Židů. Díky projekcím, které komentované setkání doprovodí, si prohlédnete dobové fotografie a vyslechnete vzpomínky pamětníků. Sraz bude v 17 hodin ve foyer Institutu Paměti národa v prvním patře na Radnické 10.


Brněnské basketbalistky při minulém soutěžním utkání. Foto: KP TANY Brno

Až do 25. února můžete zavítat také na výstavu obrazů Moje Brno v Křížové chodbě Nové radnice. Uvidíte tam 24 olejomaleb a 1 akvarel výtvarníka a pedagoga Masarykovy univerzity Stanislava Sedláčka. Desítka obrazů představuje podoby města Brna a dalších 15 odkazuje na historii automobilových závodů a železnice. Otevřeno bude od úterý do neděle v čase 10–17 hodin. Vstup je zdarma.

Za sportovním zážitkem vyrazte v sobotu do haly Vodova, kde nastoupí basketbalistky KP Brno. Těm aktuálně náleží čtvrté místo nejvyšší soutěže, jež budou hájit v zápase s posledním Trutnovem. Začíná se v 16.30 hodin, základní vstupenky stojí 100 korun a seženete je zde.

Dočtete se v Metropolitanu

Nenechte si ujít