Velký úklid digitária: po dekádě se čistila kupole

  • 31. ledna 2024
  • 2 minuty čtení
  • Tadeáš Mima

I když prakticky celý leden bylo digitárium na Kraví hoře zavřené, děly se tam zásadní věci. V promítacím sále, jenž funguje od roku 2013, se vůbec poprvé kompletně čistila technika. Úklid se týkal především projekční kupole a pracovníci si na něj přivezli speciální vysavač. Zároveň se přečalounily sedačky a prostor se opět připravil na návrat návštěvníků do hlediště.

Úplně prvním krokem bylo vymontování sedaček v sále. Pokud by v něm zůstaly, nebylo by možné smontovat plošinu, na níž se mělo v dalším kroku postavit lešení nutné k vyčištění projekční skořepiny. Plošina se připravovala v úvodním týdnu uzavírky digitária a de facto rozdělila místnost na dvě části. Pracovníci se pak mohli protáhnout nahoru díky schodům vedoucím podél zdí sálu. Fota: Pavel Gabzdyl
Rovná plošina stojí, a tak se pracovníci opět o kousek přiblížili čištění projekční kupole. Ta je vytvořena z plechu a má v sobě odhadem 58 milionů miniaturních dírek sloužících ke klimatizaci a zlepšení akustiky. Dírky se ovšem časem zanášejí prachem, což znamená postupnou degradaci promítaného obrazu. Právě to bylo důvodem, proč se vedení Hvězdárny a planetária Brno rozhodlo pro generální „lifting“ digitária.
Aby bylo možné každý centimetr polokulové klenby vyčistit, vystavělo se na rovné ploše lešení. Následovala samotná čisticí procedura, na níž se podílejí dva lidé. Zatímco jeden fouká silný proud vzduchu skrz dírky, druhý z nich na opačné straně projekční plochy zachytává prach do vysavače. Pracovníci se nevěnovali pouze samotné kupoli, ale i okolní konstrukci, aby bylo veškeré vybavení naprosto čisté.
Jakmile se vrch vyčistil a lešení s plošinou opět opustily sál, vrátily se nazpět sedačky. Hvězdárna je však při té příležitosti (když už je musela vymontovat) nechala v mezičase přečalounit a dala jim zbrusu nový nádech. Diváci se tak dočkali i tohoto bonusu, který při sledování pořadů v digitálním planetáriu dozajista hned poznají. 

Dočtete se v Metropolitanu

Nenechte si ujít