Najděte v létě klid uprostřed městského shonu - Tiskový servis

Najděte v létě klid uprostřed městského shonu

Možná se zdá, že je město zcela zaplněno budovami, silnicemi a chodníky, až není kde spočinout. Objevte s námi méně známá brněnská zákoutí plná zeleně.

Božetěchův sad. Foto: Zdeňka Obalilová

Božetěchův sad. Foto: Zdeňka Obalilová

Význam vily Tugendhat vzbuzuje téměř bázeň sem jednoduše vstoupit z ulice. Sestoupit do zahrady se však vyplatí. Na podestě pod slavnou terasou na návštěvníky čekají stolky s židlemi vyzývající k posezení v kulisách přímo hmatatelné historie. Zahrada vily byla koncipována v intimním duchu, hlavní roli hraje zeleň. Nenajdete zde příliš vnějších prvků, což dává vyniknout stromům a květinám.

Otevřeno: denně kromě pondělí 10–18 hod.

Zahrada vily Tugendhat. Foto: Zdeňka Obalilová

Chtělo by se říci, že od klenotu UNESCO tajnými vrátky projdete k sousední vile Löw-Beer. Avšak nejedná se o romantickou branku, ale v kontrapunktu umístěný moderní otočný turniket. Zatímco předchozí zahrada působí jako introvert, park obklopující starší vilu Löw-Beer je pravý extrovert. Na trávě jsou příhodně rozeseta lehátka, pro děti jsou nachystána vzdělávací stanoviště. To vše za doprovodu zurčící kašny u paty schodiště z domu.

Otevřeno: duben–říjen denně 10–20 hod.

Zahrada vily Löw-Beer. Foto: Zdeňka Obalilová

Zahrada Cecilie a Cornela Hože u Arnoldovy vily prošla rekonstrukcí a je připravena plnit hned několik funkcí. Prolézačky s puncem nedávné historie odkazují na dobu, kdy ve vile sídlila školka. Řada laviček očekává účastníky edukačních programů, všeobjímající zeleň zve k odpočinutí a skýtá příjemný úkryt před ruchem okolního města. Navíc zahradou projdete napříč z Drobného na Černopolní a zpět. Zatím ještě není propojená s výše zmíněnými kolegyněmi, ale to se chystá.

Otevřeno: denně 8–20 hod.

Zahrada Arnoldovy vily. Foto: Zdeňka Obalilová

Poslední zastávkou je Božetěchův sad v Králově Poli. Bývalé klášterní pozemky leží hned vedle čtyřproudé silnice, což sice nemusí znít lákavě, ale tento park je neradno vynechat. Klid a genius loci jeho bývalého využití zde totiž zůstává. Velkorysá rozloha ho umožnila rozčlenit na několik funkčních ploch – část nabízí zábavu pro menší i větší děti, cestičky zvou k procházce a kochat se můžete záhony květin. V blízkosti vodního prvku budete chtít strávit hodiny. Na první pohled také zaujme altánek obklopený vzrostlými stromy. V zadní části se navíc nachází výběhy se zvířaty, o která se stará Veřejná zeleň města Brna.

Otevřeno: denně 6–22 hod.

Božetěchův sad. Foto: Zdeňka Obalilová


 

Další články z rubriky