Přeskočit na obsah

Nábřeží brněnských řek a vnitrobloky mohou ožít. Díky dotacím města

17. března 2021

Magistrát města Brna v minulém roce vypsal dotační tituly na podporu aktivit, které vedou k oživení zelených ploch. Prvním je program na oživení nábřeží brněnských řek, druhý se týká podpory zvelebování vnitrobloků. Radní dnes doporučili zastupitelům, aby schválili poskytnutí dotací, a to ve výši necelých 4 milionů korun.

„Rádi bychom pomocí dvou dotačních titulů podpořili aktivní Brňany, kterým záleží na jejich okolí a mají kladný vztah k přírodě. První program se zaměřuje na nábřeží brněnských řek, která jsou mnohdy opomíjená. Organizátoři a další z řad žadatelů připravili různorodé projekty, kterými lákají veřejnost k vodě a rozvíjejí tak její vztah k přírodě. V druhém programu cílíme na oživení vnitrobloků, chceme pomoci jejich vlastníkům a správcům při jejich kultivaci a ozelenění. Zájem o oba programy byl tak velký, že jsme z původně zamýšlených 3 milionů vyčlenili na dotace o 984 tisíc korun více, tedy téměř 4 miliony,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Dotační program na oživení nábřeží funguje od roku 2017. Vyčleněno pro něj bylo 250 tisíc korun. „Celkem jsme obdrželi 10 řádně vyplněných žádostí, které chceme podpořit částkou 260 tisíc korun. Je to o 10 tisíc více, než bylo plánováno. Samotné projekty jsou různorodé. Najdeme mezi nimi festival u nábřeží Svitavy, vyznačení turistických tras podél Ponávky, zajištění nízkoprahového klubu u řeky, podporu botanického kroužku nebo divadelních představení odehrávajících se u vody,“ přiblížil 1. náměstek primátorky Petr Hladík.

Maximální výše dotace na jeden projekt je zde 50 tisíc korun.

V druhém programu věnovaném podpoře kultivace a ozelenění vnitrobloků město zaznamenalo velký zájem žadatelů o dotace. „Mám radost z pozornosti, jakou program Vnitroblok vyvolal. Žadatelé předložili kvalitní projekty, které jsme se rozhodli podpořit v mnohem vyšší míře, než se očekávalo. Namísto 2,75 milionu navrhujeme rozdělit 3 722 050 korun, a to mezi 21 projektů,“ dodal Petr Hladík.

Vnitrobloky, u kterých je navržená dotace: Areál FN u sv. Anny; Botanická 17; Dobrovského 7; Dobrovského 11; Dobrovského 13; Helfertova 7b; Hvozdecká 23; Joštova 7; Körnerova 2; Körnerova 9; Körnerova 11; Lesnická 62; Merhautova 89; Merhautova 164; Merhautova 194,196,198; Nerudova 6; Řípská 1535; Slovákova 4; Trýbova 8; Veletržní 2; Zvěřinova 3.  

Maximální výše dotace na jeden projekt činí 250 tisíc Kč a až 10 tisíc Kč na projektovou dokumentaci. Podmínkou pro udělení dotace je finanční spoluúčast žadatele nejméně 10 % z nákladů.

O výše uvedených dotacích budou rozhodovat zastupitelé na svém březnovém zasedání.

Bc. Filip Poňuchálek
Tiskový mluvčí
mobil: +420 773 785 318
e-mail: ponuchalek.filip@brno.cz 


Nejnovější tiskové zprávy

Úspěšní cizinci působící v Brně se stali ambasadory města. Dnes na Nové radnici prezentovali své zkušenosti

Je jich 13. Pocházejí z 11 zemí. Společné mají to, že se usadili v Brně, podnikají, působí ve výzkumu a managementu a dokáží prezentovat příležitosti pro spolupráci s brněnskými firmami a institucemi v regionech svého původu. Brněnští ambasadoři. Jejich vybraní zástupci dnes navštívili Novou radnici.

Rekonstrukce kluboven pod Bílou horou proběhla díky participativnímu rozpočtu Dáme na vás

V úterý 29. 11. byly v Židenicích slavnostně otevřeny Mládežnické klubovny pod Bílou horou. Prostory byly zrekonstruovány díky participativnímu rozpočtu Dáme na Vás. Areál s multifunkčním hřištěm využívá o víkendu i široká veřejnost, kdy zejména rodiče s dětmi oceňují, že je zde k dispozici také sociální zařízení a pitná voda. Mnohé rodiny navíc areál navštěvují po generace, protože první klubovna zde vznikla již téměř před 50 lety a někteří její tehdejší uživatelé sem dodnes rádi zavítají.

Radní projednali návrh rozpočtu města Brna na rok 2023. Příjmy oproti letošku vzrostou o dvě miliardy, skoro 30 % výdajů půjde na investice

Brněnští radní na dnešním jednání projednali návrh rozpočtu statutárního města Brna na rok 2023. Podle tohoto návrhu budou Brno a jeho městské části v příštím roce hospodařit s 19,5 miliardami korun, oproti letošku tedy navýšenému asi o půl miliardy.

Brněnský lužánecký tenisový klub získal od města souhlas k rekonstrukci

Brněnský lužánecký tenisový klub plánuje rekonstrukci a modernizaci tenisového areálu. Minulý týden zastupitelstvo odsouhlasilo poskytnutí dotace v maximální výši 11 744 000 korun. Nyní radní učinili další krok a souhlasili s rekonstrukcí tenisového areálu, který stojí zčásti na pozemcích města Brna.