(ral) – Evžen Boček, František Fajtl, Vladimír Nedvěd. A dalších 2500 československých exulantů, kteří během druhé světové války sloužili v britských RAF. Všichni se dnes, byť jen symbolicky, sešli pod jednou střechou, v pavilonu Morava na brněnském výstavišti. Začala čtrnáctidenní výstava Rytíři nebes, největší od roku 1945.
Dnes dopoledne se slavnostně otevřela výstava Rytíři nebes, která připomíná odkaz československých příslušníků britského Královského letectva a jejich zásluhy na poražení nacistického Německa. Hostem vernisáže byli samotní účastníci druhé světové války, pilot-stíhač RAF Emil Boček a pilot a průzkumník sovětské armády Vladimír Hrozný, dnes oba žijící v Brně. Z Izraele přiletěl také brněnský rodák major Hugo Marom, který opustil Československo posledním z kindertransportů Nicholase Wintona. Se všemi je na dnešní podvečer plánována veřejná beseda v brněnském planetáriu.
Veřejnosti se na výstavě poprvé představí jména a tváře dvou a půl tisíce Čechoslováků působících ve službách RAF – pilotů, mechaniků, techniků, zbrojířů a dalších. Mohou si prohlédnout i osobní věci několika z nich, od uniforem a vyznamenání až ke šperkům či deníkům. Doplňkem vystavených předmětů je audiovizuální projekce, která mimo jiné přináší záznam rozhovoru s již zesnulým generálem Nedvědem. Událost takového rozsahu se v Česku nekonala od roku 1945.
Vyjádřit úctu připomenutým bojovníkům druhé světové války přišli potomci a příbuzní letců i osobnosti jako primátor Brna Petr Vokřál, hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek nebo zástupce velitele Vzdušných sil AČR Petr Hromek. Modlitbu za zemřelé vyslovil kardinál Dominik Duka, který připomenul, že v armádě RAF sloužili vedle sebe nejen Češi, Moravané, Slezané, Slováci, Rusíni a Židé, ale také na dvě stě Němců.
Výstava Rytíři nebes bude v pavilonu Morava přístupná do 26. října, pak se přesune do Technického muzea a následně do Prahy. Poté je v plánu její putování po městech Evropy, Spojených států a Austrálie.