Přeskočit na obsah

Na Nové radnici od úterý znovu zavlaje tradiční běloruská vlajka

08. února 2021
Vedení města Brna dnes schválilo opětovné vyvěšení tradiční běloruské vlajky, a to od úterý 9. února na týden. Chce tak připomenout přetrvávající znepokojivou situaci v Bělorusku a symbolicky tak vyjádřit podporu tamní občanské společnosti a obětem represe.

V úterý 9. února uplyne půl roku od prezidentských voleb v Bělorusku, proto v tento den na Nové radnici zavlaje tradiční vlajka tohoto státu.

Tímto symbolickým aktem vyvěšení vlajky se vedení města Brna opět rozhodlo vyjádřit podporu občanům Běloruska v oblasti respektování a dodržování lidských práv. Vedení města s ohledem na historické události v Československu rovněž tímto aktem vyvěšení tradiční běloruské vlajky připomíná sobě i všem ostatním důležitost občanského dialogu, svobody projevu a zamezení jakýchkoliv projevů násilí státní moci vůči občanské společnosti. Členové Rady města Brna tímto apelují na Bělorusko k dodržování lidských práv, demokracie a principů právního stát,“ vysvětlila primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Česká republika dodržuje a hájí demokratické principy, které podepsala v Úmluvě o ochraně lidských práv a základních svobod. Zejména pak právo na svobodné volby (čl. 3 Dodatku), právo na osobní svobodu a osobní bezpečnost (čl. 5), právo na svobodu myšlení, svědomí a náboženského vyznání (čl. 9) a právo na svobodu shromažďovací a sdružovací (čl. 11). Vyvěšením historické běloruské vlajky Rada města Brna vyjadřuje podporu občanům Běloruska v oblasti respektování a dodržování těchto práv.

„I po půlroce se situace v Bělorusku nezlepšila. Akt vyvěšení vlajky, kterou umístíme na Novou radnici už podruhé, není jediným projevem podpory tamní občanské společnosti. Symbolicky 17. listopadu jsme ve spolupráci s Centrem experimentálního divadla otevřeli Ambasádu nezávislé běloruské kultury. Ta se kromě kultury zaměřuje na informování o dění v tomto státě,“ připomněl vznik politicko-kulturní instituce druhý náměstek primátorky Tomáš Koláčný

Historická vlajka byla používána Běloruskou lidovou republikou v roce 1918, než se Bělorusko stalo sovětskou republikou, a znovu po získání nezávislosti v roce 1991. Její podoba byla nahrazena stávající vlajkou v červenci 1995 na základě referenda běloruských občanů, které údajně nesplňovalo demokratické principy. Mnohdy je tak původní vlajka používána jako symbol svobody.

Mgr. Kateřina Gardoňová
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 466
mobil: +420 602 595 170
e-mail: tis@brno.czNejnovější tiskové zprávy

Kundera má místo na čestném pohřebišti jisté, rozhodli dnes radní. Jeho odkaz město podpoří i finančně

Ode dneška je oficiálně dáno, čí jméno se objeví na náhrobku na posledním volném místě v čestném kruhu na Ústředním hřbitově. Radní schválili, aby sem byly uloženy ostatky brněnského rodáka Milana Kundery. Zároveň doporučili zastupitelům schválit dotaci na především kulturní a vzdělávací aktivity Knihovny Milana Kundery.

Desítka projektů Brněnské metropolitní oblasti zaměřených na cestovní ruch a revitalizaci veřejného prostoru získala podporu

Do rozvoje Brněnské metropolitní oblasti bude investováno dalších 303 milionů korun prostřednictvím nástroje integrovaných územních investic. Řídicí výbor složený z představitelů města, Jihomoravského kraje a zapojených obcí schválil desítku nových projektů, které se zaměřují na oblast cestovního ruchu a revitalizaci veřejného prostoru. Nositelé těchto projektů nyní mohou podat žádost o dotaci.

Startuje kampaň „Brno hrdým partnerem sociálních neziskovek“ – Pečujeme o vás společně

Kampaň „Brno hrdým partnerem sociálních neziskovek“ odstartuje křtem galerijní tramvaje už 3. října. Neděje se to jen tak – akce je součástí 15. Týdne sociálních služeb v ČR. Celá kampaň bude informovat o všech oblastech, kterým se sociální neziskovky v Brně věnují. Součástí bude i prezentace jednotlivých organizací.

Zhotovitel úprav Sálu Břetislava Bakaly je vybrán, práce na nové scéně Divadla Bolka Polívky potrvají 16 týdnů

Stavební úpravy a instalaci divadelních technologií v Sále Břetislava Bakaly, kde má od jara hrát Divadlo Bolka Polívky, provede firma GRADOIR, a to za cenu 9 806 902 korun bez DPH. Rozhodli o tom dnes brněnští radní.