Přeskočit na obsah

Vznikne Ambasáda nezávislé běloruské kultury v Brně

04. listopadu 2020
Město Brno se připojuje k podpoře běloruských občanů v jejich boji za svobodu a demokracii. Po vyvěšené tradiční běloruské vlajce vznikne ve městě ve spolupráci s Centrem experimentálního divadla také Ambasáda nezávislé běloruské kultury. Ta se kromě kultury zaměří také na informování o dění v tomto státě.

Ambasáda nezávislé běloruské kultury v Brně bude otevřena symbolicky 17. listopadu, tedy v Den boje za svobodu a demokracii. Za tímto nápadem stojí Centrum experimentálního divadla.
„Obrátil se na nás jeho ředitel s tím, že jako instituce každoročně k tomuto datu organizují nějaký happening. Letos svou společenskou angažovanost chtějí obrátit běloruským směrem a reagovat tak na tamní události,“ vysvětlil radní pro kulturu Marek Fišer.

Spolu se vznikem Ambasády nezávislé běloruské kultury v Brně se počítá s kulturně-politickými aktivitami:
-    vzniknou dopisy 10 českých osobností veřejného a kulturního života běloruským politickým vězňům,
-    budou navázány kontakty s běloruskou opoziční Koordinační radou, běloruskými médii, kulturními institucemi a aktivisty v samotném Bělorusku i v zahraničí,
-    bude zprostředkováno navázání regionálních kontaktů v ČR a Bělorusku mezi kulturními a vzdělávacími institucemi a umělci,
-    vznikne newsletter o důležitých událostech týkajících se běloruské kultury a společnosti rozesílaný do všech médií a kulturních institucí,
-    akce ke Dni Běloruska – 25. března (jedná se o státem neuznaný svátek na památku vzniku Běloruské lidové republiky v roce 1918, který slaví lidé a skupiny tvořící opozici současné běloruské vlády Alexandra Lukašenka; oslavy svátku jsou každoroční příležitostí pro demonstrace proti vládě prezidenta Lukašenka): vznikne série kulatých stolů – diskuze o Bělorusku a jeho zapojení do Evropy s účastí českých (středoevropských) a běloruských intelektuálů,
-    do projektu Noci literatury organizované Českými centry budou zařazeny běloruské umělecké texty,
-    bude se usilovat o propojení dvou divadel – jednoho v ČR a jednoho v Bělorusku, pravděpodobně perzekvovaného Akademického divadla Janky Kupaly, s cílem vzájemného uvedení běloruské hry českým divadlem a české hry běloruským,
-    budou připravovány texty pro vysílání v rozhlase, zařazen běloruský film do televize, uspořádány projekce, besedy či výstavy s fotkami z probíhajících protestů apod.„Pro činnost ambasády se podařilo oslovit také kulturního ambasadora, kterým by byl Sjarhej Smatryčenko, překladatel a bohemista, který má české i běloruské občanství a žije v Brně, což je pro organizaci plánovaných aktivit velká výhoda,“ dodal Marek Fišer.

Poskytnutí příspěvku ve výší 200 tisíc korun Centru experimentálního divadla na náklady související s projektem a personálním obsazením budou schvalovat zastupitelé na svém příštím zasedání.

Mgr. Kateřina Gardoňová
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 466
mobil: +420 602 595 170
e-mail: tis@brno.czNejnovější tiskové zprávy

Kundera má místo na čestném pohřebišti jisté, rozhodli dnes radní. Jeho odkaz město podpoří i finančně

Ode dneška je oficiálně dáno, čí jméno se objeví na náhrobku na posledním volném místě v čestném kruhu na Ústředním hřbitově. Radní schválili, aby sem byly uloženy ostatky brněnského rodáka Milana Kundery. Zároveň doporučili zastupitelům schválit dotaci na především kulturní a vzdělávací aktivity Knihovny Milana Kundery.

Desítka projektů Brněnské metropolitní oblasti zaměřených na cestovní ruch a revitalizaci veřejného prostoru získala podporu

Do rozvoje Brněnské metropolitní oblasti bude investováno dalších 303 milionů korun prostřednictvím nástroje integrovaných územních investic. Řídicí výbor složený z představitelů města, Jihomoravského kraje a zapojených obcí schválil desítku nových projektů, které se zaměřují na oblast cestovního ruchu a revitalizaci veřejného prostoru. Nositelé těchto projektů nyní mohou podat žádost o dotaci.

Startuje kampaň „Brno hrdým partnerem sociálních neziskovek“ – Pečujeme o vás společně

Kampaň „Brno hrdým partnerem sociálních neziskovek“ odstartuje křtem galerijní tramvaje už 3. října. Neděje se to jen tak – akce je součástí 15. Týdne sociálních služeb v ČR. Celá kampaň bude informovat o všech oblastech, kterým se sociální neziskovky v Brně věnují. Součástí bude i prezentace jednotlivých organizací.

Zhotovitel úprav Sálu Břetislava Bakaly je vybrán, práce na nové scéně Divadla Bolka Polívky potrvají 16 týdnů

Stavební úpravy a instalaci divadelních technologií v Sále Břetislava Bakaly, kde má od jara hrát Divadlo Bolka Polívky, provede firma GRADOIR, a to za cenu 9 806 902 korun bez DPH. Rozhodli o tom dnes brněnští radní.