Přeskočit na obsah

Vznikne Ambasáda nezávislé běloruské kultury v Brně

04. listopadu 2020

Město Brno se připojuje k podpoře běloruských občanů v jejich boji za svobodu a demokracii. Po vyvěšené tradiční běloruské vlajce vznikne ve městě ve spolupráci s Centrem experimentálního divadla také Ambasáda nezávislé běloruské kultury. Ta se kromě kultury zaměří také na informování o dění v tomto státě.

Ambasáda nezávislé běloruské kultury v Brně bude otevřena symbolicky 17. listopadu, tedy v Den boje za svobodu a demokracii. Za tímto nápadem stojí Centrum experimentálního divadla.
„Obrátil se na nás jeho ředitel s tím, že jako instituce každoročně k tomuto datu organizují nějaký happening. Letos svou společenskou angažovanost chtějí obrátit běloruským směrem a reagovat tak na tamní události,“ vysvětlil radní pro kulturu Marek Fišer.

Spolu se vznikem Ambasády nezávislé běloruské kultury v Brně se počítá s kulturně-politickými aktivitami:
-    vzniknou dopisy 10 českých osobností veřejného a kulturního života běloruským politickým vězňům,
-    budou navázány kontakty s běloruskou opoziční Koordinační radou, běloruskými médii, kulturními institucemi a aktivisty v samotném Bělorusku i v zahraničí,
-    bude zprostředkováno navázání regionálních kontaktů v ČR a Bělorusku mezi kulturními a vzdělávacími institucemi a umělci,
-    vznikne newsletter o důležitých událostech týkajících se běloruské kultury a společnosti rozesílaný do všech médií a kulturních institucí,
-    akce ke Dni Běloruska – 25. března (jedná se o státem neuznaný svátek na památku vzniku Běloruské lidové republiky v roce 1918, který slaví lidé a skupiny tvořící opozici současné běloruské vlády Alexandra Lukašenka; oslavy svátku jsou každoroční příležitostí pro demonstrace proti vládě prezidenta Lukašenka): vznikne série kulatých stolů – diskuze o Bělorusku a jeho zapojení do Evropy s účastí českých (středoevropských) a běloruských intelektuálů,
-    do projektu Noci literatury organizované Českými centry budou zařazeny běloruské umělecké texty,
-    bude se usilovat o propojení dvou divadel – jednoho v ČR a jednoho v Bělorusku, pravděpodobně perzekvovaného Akademického divadla Janky Kupaly, s cílem vzájemného uvedení běloruské hry českým divadlem a české hry běloruským,
-    budou připravovány texty pro vysílání v rozhlase, zařazen běloruský film do televize, uspořádány projekce, besedy či výstavy s fotkami z probíhajících protestů apod.„Pro činnost ambasády se podařilo oslovit také kulturního ambasadora, kterým by byl Sjarhej Smatryčenko, překladatel a bohemista, který má české i běloruské občanství a žije v Brně, což je pro organizaci plánovaných aktivit velká výhoda,“ dodal Marek Fišer.

Poskytnutí příspěvku ve výší 200 tisíc korun Centru experimentálního divadla na náklady související s projektem a personálním obsazením budou schvalovat zastupitelé na svém příštím zasedání.

Mgr. Kateřina Gardoňová
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 466
mobil: +420 602 595 170
e-mail: tis@brno.czNejnovější tiskové zprávy

Multifunkční halu má provozovat ARENA BRNO. Klíčové je nyní schválení veřejné podpory Evropskou komisí, koncesionář se může hledat později

Multifunkční halu u brněnského výstaviště bude provozovat městská společnost ARENA BRNO. Do koncesního řízení nepřišla žádná nabídka, musí tak být zrušeno a nové zatím vypsáno nebude. Rozhodla o tom dnes Rada města Brna.

Na magistrát dorazilo přes 500 žádostí o změnu stávajícího územního plánu

V rámci sběru požadavků na změny stávajícího územního plánu ve zjednodušeném režimu, který probíhal od 25. října do 16. listopadu, přišlo 459 podnětů. Nadto Odbor územního plánování a rozvoje řešil dalších 66 standardně podaných návrhů. Dnes se vyhodnocením zabývali brněnští radní, konečné slovo bude mít příští týden zastupitelstvo.

Czech Republic Travel Trade Day: Na 250 lidí z ČR i celého světa pracujících v cestovním ruchu se v dubnu sjede do Brna

Po Olomouci, Plzni nebo letošních Karlových Varech bude i Brno hostit Czech Republic Travel Trade Day, platformu pro obchodní jednání českých podnikatelů, regionů a dalších subjektů aktivních v oblasti cestovního ruchu s mezinárodními nákupčími. Akci organizuje CzechTourism společně s Centrálou cestovního ruchu Jižní Morava a městem Brnem, což dnes schválením memoranda potvrdili brněnští radní.

Výzkum, inovace a evropské znalosti. Brno podpořilo projekt EULiST

Projekt EULiST spojuje univerzity, obce, společnosti a další partnery se zvláštním zaměřením na změnu klimatu a sociální soudržnost. Vysoké učení technické v Brně patří mezi vysoké školy, které jsou do tohoto programu zapojené. Vedení města dnes podpořilo projekt pomocí dopisu a deklaruje tak zájem seznámit se s jeho průběhem a výsledky.