Přeskočit na obsah

Město vyčlenilo prvních dvanáct bytů pro samoživitele. Jednotky se rekonstruují, k dispozici budou v létě

14. dubna 2021
Novou kategorii obecních bytů, vyhrazených pro rodiče-samoživitele a jejich nezaopatřené děti, vyčlenili zastupitelé na svém posledním jednání koncem března. Radní nyní vybrali prvních dvanáct bytů ve dvou právě rekonstruovaných domech a přiřkli jim zmíněný status bytů pro samoživitele. Výběrové řízení by se zájemcům mělo otevřít po dokončení oprav, předpokládaný termín je v červnu.

„Byty pro samoživitele mají podobný účel jako byty startovací, a to je dát lidem čas a prostor na to, aby mohli pro svou bytovou situaci najít dlouhodobější řešení, ať už je to našetření prostředků na komerční bydlení nebo třeba na hypotéku, nebo získání běžného obecního bytu. Startovací a samoživitelské byty tedy fungují, jak já říkám, jako taková bytová první pomoc. Nájemní smlouvy se uzavírají na tři roky s možností prodloužení o další dva roky a následně se byt uvolní zase pro další čekatele,“ popsal náměstek pro oblast bydlení a správy majetku Jiří Oliva.

Sedm bytů pro osamělé rodiče s dětmi nabídne čerstvě opravený historický dům na Křenové, známý jako někdejší celnice. Z původních čtyř bytových jednotek vznikne po kompletní rekonstrukci sedm, z toho pět o dispozici 2+kk a dvě 1+kk. V přízemí objektu zůstane nebytový prostor, který lze využít například jako kavárnu s posezením v přilehlé zahradě. Termín dokončení stavby je dle schválených dodatků 12. června 2021. Nájemné zde radní stanovili na 90 Kč/m2/měsíc.

Dalších pět jednotek o velikosti 2+kk a 2+1 vznikne v domě na Vlhké 22. Zde budou kromě bytů pro samoživitele také byty sociální, na něž město dostalo dotaci ITI, a bezbariérové. V nově zrekonstruovaném bytovém domě s půdní vestavbou bude celkem 17 bytů, práce jsou v plánu do konce května. Nájemníci tu za bydlení zaplatí 63,51 Kč/m2/měsíc.

„Jakmile se u domů bude blížit vydání kolaudačního rozhodnutí, vypíšeme výběrové řízení, do kterého se bude moci přihlásit každá svobodná, ovdovělá nebo rozvedená osoba, která nežije s druhem, má ve své péči alespoň jedno nezaopatřené dítě mladší 18 let a splňuje další stanovená kritéria,“ doplnil Jiří Oliva. „Nové nájemníky pak ze žadatelů vybereme losem. Předpokládáme, že se do nových domovů nastěhují o prázdninách,“ dodal.

Mgr. Radka Loukotová
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 471
mobil: +420 773 183 511
e-mail: tis@brno.czNejnovější tiskové zprávy

Kundera má místo na čestném pohřebišti jisté, rozhodli dnes radní. Jeho odkaz město podpoří i finančně

Ode dneška je oficiálně dáno, čí jméno se objeví na náhrobku na posledním volném místě v čestném kruhu na Ústředním hřbitově. Radní schválili, aby sem byly uloženy ostatky brněnského rodáka Milana Kundery. Zároveň doporučili zastupitelům schválit dotaci na především kulturní a vzdělávací aktivity Knihovny Milana Kundery.

Desítka projektů Brněnské metropolitní oblasti zaměřených na cestovní ruch a revitalizaci veřejného prostoru získala podporu

Do rozvoje Brněnské metropolitní oblasti bude investováno dalších 303 milionů korun prostřednictvím nástroje integrovaných územních investic. Řídicí výbor složený z představitelů města, Jihomoravského kraje a zapojených obcí schválil desítku nových projektů, které se zaměřují na oblast cestovního ruchu a revitalizaci veřejného prostoru. Nositelé těchto projektů nyní mohou podat žádost o dotaci.

Startuje kampaň „Brno hrdým partnerem sociálních neziskovek“ – Pečujeme o vás společně

Kampaň „Brno hrdým partnerem sociálních neziskovek“ odstartuje křtem galerijní tramvaje už 3. října. Neděje se to jen tak – akce je součástí 15. Týdne sociálních služeb v ČR. Celá kampaň bude informovat o všech oblastech, kterým se sociální neziskovky v Brně věnují. Součástí bude i prezentace jednotlivých organizací.

Zhotovitel úprav Sálu Břetislava Bakaly je vybrán, práce na nové scéně Divadla Bolka Polívky potrvají 16 týdnů

Stavební úpravy a instalaci divadelních technologií v Sále Břetislava Bakaly, kde má od jara hrát Divadlo Bolka Polívky, provede firma GRADOIR, a to za cenu 9 806 902 korun bez DPH. Rozhodli o tom dnes brněnští radní.