Přeskočit na obsah

Město vyčlenilo prvních dvanáct bytů pro samoživitele. Jednotky se rekonstruují, k dispozici budou v létě

14. dubna 2021

Novou kategorii obecních bytů, vyhrazených pro rodiče-samoživitele a jejich nezaopatřené děti, vyčlenili zastupitelé na svém posledním jednání koncem března. Radní nyní vybrali prvních dvanáct bytů ve dvou právě rekonstruovaných domech a přiřkli jim zmíněný status bytů pro samoživitele. Výběrové řízení by se zájemcům mělo otevřít po dokončení oprav, předpokládaný termín je v červnu.

„Byty pro samoživitele mají podobný účel jako byty startovací, a to je dát lidem čas a prostor na to, aby mohli pro svou bytovou situaci najít dlouhodobější řešení, ať už je to našetření prostředků na komerční bydlení nebo třeba na hypotéku, nebo získání běžného obecního bytu. Startovací a samoživitelské byty tedy fungují, jak já říkám, jako taková bytová první pomoc. Nájemní smlouvy se uzavírají na tři roky s možností prodloužení o další dva roky a následně se byt uvolní zase pro další čekatele,“ popsal náměstek pro oblast bydlení a správy majetku Jiří Oliva.

Sedm bytů pro osamělé rodiče s dětmi nabídne čerstvě opravený historický dům na Křenové, známý jako někdejší celnice. Z původních čtyř bytových jednotek vznikne po kompletní rekonstrukci sedm, z toho pět o dispozici 2+kk a dvě 1+kk. V přízemí objektu zůstane nebytový prostor, který lze využít například jako kavárnu s posezením v přilehlé zahradě. Termín dokončení stavby je dle schválených dodatků 12. června 2021. Nájemné zde radní stanovili na 90 Kč/m2/měsíc.

Dalších pět jednotek o velikosti 2+kk a 2+1 vznikne v domě na Vlhké 22. Zde budou kromě bytů pro samoživitele také byty sociální, na něž město dostalo dotaci ITI, a bezbariérové. V nově zrekonstruovaném bytovém domě s půdní vestavbou bude celkem 17 bytů, práce jsou v plánu do konce května. Nájemníci tu za bydlení zaplatí 63,51 Kč/m2/měsíc.

„Jakmile se u domů bude blížit vydání kolaudačního rozhodnutí, vypíšeme výběrové řízení, do kterého se bude moci přihlásit každá svobodná, ovdovělá nebo rozvedená osoba, která nežije s druhem, má ve své péči alespoň jedno nezaopatřené dítě mladší 18 let a splňuje další stanovená kritéria,“ doplnil Jiří Oliva. „Nové nájemníky pak ze žadatelů vybereme losem. Předpokládáme, že se do nových domovů nastěhují o prázdninách,“ dodal.

Mgr. Radka Loukotová
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 471
mobil: +420 773 183 511
e-mail: tis@brno.czNejnovější tiskové zprávy

Participativní rozpočet zná letošní vítězné projekty

Občané Brna rozhodli o vítězných projektech participativního rozpočtu Dáme na vás. Hlasování skončilo 30. listopadu. Letošního ročníku se zúčastnilo 13 123 hlasujících, kteří vybrali následující projekty.

Brno pokračuje v opravě sběrných středisek odpadů

Město stále opravuje sběrná střediska odpadů. V příštím roce se bude pokračovat v pracích na čtyřech z nich. Radní dnes schválili dodatek smlouvy se společností SAKO Brno na tyto akce.

První vlak přijede z Vídně do Brna 11. prosince hodinu před půlnocí. Na letiště Schwechat pak vyrazí na pravidelné lince hned druhý den ráno

Smlouvu na zajištění přímého železničního spojení Brna a mezinárodního letiště Vídeň – Schwechat dnes schválili brněnští radní. První vlak v závazku takzvané veřejné služby vyrazí z Vídně v neděli 11. prosince ve 21.15 hodin. Z Brna pak pojede poprvé opačným směrem hned druhý den ve 3.48 hodin. Na provoz pravidelné linky zajišťující dopravní obslužnost bude město poskytovat dopravci, společnosti RegioJet, a. s., kompenzace.

Mimosoudní narovnání uzavře spor kvůli přednádražnímu prostoru

Dohodu o narovnání mezi městem a společností KVINT dnes schválili brněnští radní. Spor ohledně bezdůvodného obohacení se tak vyřeší mimosoudně a v oblasti bude možné provést rekultivaci území v rámci výstavby polyfunkčního komplexu Dornych.