Přeskočit na obsah

Mendelův zakladatelský rukopis bude stále k vidění

02. února 2018 3 minuty čtení
(mak) – „Mona Lisa genetiky“ – i tak je s nadsázkou nazýván originální rukopis Gregora Johanna Mendela Pokusy s rostlinnými hybridy, který je od pátku 2. února pro návštěvníky vystaven ve stálé expozici Mendelova muzea Masarykovy univerzity na Mendelově náměstí.

Současně je zde možné navštívit také nově otevřené Muzeum starobrněnského opatství.

V prostorách starobrněnského opatství se ve čtvrtek sešli významní hosté, aby slavnostně otevřeli nové muzeum a čtyřmi klíči uzamkli do speciální vitríny Mendelův spis, který představuje počátek vědního oboru genetika.

Klíč poté dostali představitelé Jihomoravského kraje, města Brna, Masarykovy univerzity a Biskupství brněnského do úschovy. Kdykoliv bude nutné dílo z vitríny vyjmout, budou se muset „správci klíčů“ sejít, aby ji společně odemkli.

Rukopis vlastní Opatství Staré Brno Řádu sv. Augustina, které ho na základě domluvy s Masarykovou univerzitou zapůjčilo k trvalému vystavení v Mendelově muzeu. Pokračuje tak desetiletá úspěšná a prospěšná spolupráce muzea a opatství. „Mendelův spis je pro Masarykovu univerzitu cenný ze dvou důvodů – jedná se o prvotní dílo na poli genetiky, které je současně koncipováno precizně vědecky. I dnes tak může být vzorem vědecké práce,“ zdůraznil ředitel Mendelova muzea Ondřej Dostál.

Podle posudku Moravského zemského archivu je dvanáct číslovaných dvojlistů Mendelova spisu, napsaného německy úhledným kurentem, ve velmi dobrém stavu. Nejsou poškozeny, nejsou napadeny žádnou plísní ani žádnou houbou a písmo je kvalitní a nerozpité. „Dílo bude uloženo na speciální nekyselé fólii mezi dvě skla a dáno do pancéřové vitríny, která by měla vydržet i výbuch granátu,“ dodal Ondřej Dostál.

Pohnutý osud autora i spisu
Výsledky svého převratného výzkumu prezentoval augustinián Mendel, který žil a bádal ve starobrněnském opatství, 8. února a 8. března 1865 na zasedáních Přírodovědného spolku v Brně a o rok později práci s názvem „Pokusy s rostlinnými hybridy" publikoval. Jeho způsob myšlení a vědecké práce byl ale tak převratný, že ho současníci nepochopili a jeho teorie upadla na 35 let v zapomnění. Jako zakladatel genetiky byl znovu objeven až ve 20. století.

Spis tehdy vlastnilo opatství, ale po druhé světové válce se ztratil. Objevil se až v 90. letech v Německu v držení rodiny vzdálených Mendelových příbuzných. V roce 2012 se vrátil do Brna, ale v roce 2015 byl za nejasných a ne zcela legálních okolností vyvezen do Vídně. Po dvou letech složitých jednání se opět ocitl, snad již natrvalo, v místě svého vzniku, tedy v Brně.

„V té době jsme se s augustiniány shodli na tom, že by rukopis měl být vystaven. Návštěvníci, zvláště ti zahraniční, kterých je stále ještě většina, se po něm ptají a chtějí ho vidět. Konečně jim to umožníme a zároveň tak splatíme velký dluh, který naše země vůči Mendelovi má,“ uvedl ředitel Mendelova muzea.

Augustiniáni kultivují Brno několik století
S historií augustiniánů, jejich obohacující symbiózou s Brnem, která započala už ve 14. století, i uměleckými sbírkami opatství seznámí návštěvníky expozice Muzea starobrněnského opatství. Nové muzeum je propojeno s Mendelovým muzeem a tvoří ho prostor s předměty připomínajícími historii zakladatelky kláštera Elišky Rejčky a řádu cisterciaček, dvě obrazárny s profánním a sakrálním uměním a místnost s autentickými předměty z depozitářů opatství, jako je například originální kolekce bohoslužebných rouch.

Více informací lze získat na adrese www.mendelmuseum.muni.cz.

Mohlo by vás dále zajímat

Bazilika Nanebevzetí Panny Marie. Foto: Internetová encyklopedie dějin Brna
Starobrněnský klášter slaví 700 let

Stavba kláštera jako vykoupení z pozemských hříchů. I takto – poněkud bulvárně – bychom se mohli dívat na vznik starobrněnského kláštera cisterciaček. Jeho zakladatelka a donátorka královna Eliška Rejčka byla žena s pozoruhodným osudem. Její životní kroky by budily pozornost i nyní, natož ve středověkých českých zemích.

Tunel na Žabovřeské. Foto: Marie Schmerková
Velký městský okruh se rozrůstá, pracuje se na třech úsecích

Neustálé čekání v zácpách nemá nikdo rád. Jak ale pomoci plynulejší dopravě v Brně, když aut je stále více a ulice nelze nafouknout? Jedním z řešení je vybudování velkého městského okruhu (VMO). Aktuálně se pracuje hned na třech úsecích. Po jejich dokončení sice zatím nebude hotový celý okruh, ale řidičům i tak prospějí.

Povalená dopravní značka na Husově. Foto: MMB
BRŇÁCI a Brňačky, udělejte něco PRO BRNO

I když je oficiální název aplikace Brňáci pro Brno z dnešního pohledu genderově nekorektní, ona sama obyvatelům všech pohlaví dělá dobrou službu. Už 13 let jim umožňuje, aby jednoduše z mobilu nebo z počítače nahlásili závady, na které ve městě narazili, ať už jde o uvolněné dlaždice v chodníku, výmol v silnici, rozbujelou zeleň bránící ve výhledu, nebo blikající lampu.

Zahrady vil Tugendhat a Löw-Beer jsou nově průchozí zdarma. Foto: Marie Schmerková
Vyšel květnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Od začátku května opět pojede tramvaj číslo 1 do Bystrce. O víkendu 13. a 14. května se otevře více než sto běžně nepřístupných míst při festivalu Open House Brno. A do 15. května je možné přihlásit nápad na zlepšení života ve městě do participativního rozpočtu Dáme na vás.

Nejnovější články

Brněnské výstaviště, foto: M. Schmerková
Výstaviště slaví 95 let. Vyrazte prozkoumat brněnskou veletržní chloubu

Hlavním tahákem nadcházejícího víkendu jsou bezesporu oslavy 95 let brněnského výstaviště. Neváhejte s návštěvou, program je opravdu bohatý. Dále začíná také festival Provázek open, který potrvá až do června. K návštěvě zvou i dopravní hřiště v Komíně a Řečkovicích – chystá se zde speciální program pro děti.

Do Brna se sjeli zástupci dvanácti měst, aby sdíleli své zkušenosti a příklady dobré praxe a načerpali novou inspiraci.  Foto: M. Schmerková
Jak na životní prostředí? Zkušenosti z celého světa se sdílely v Brně

Zelená infrastruktura, údržba zeleně nebo energetika – i tato témata zahrnoval městem organizovaný mezinárodní workshop nazvaný příznačně Den partnerských měst. Do Brna se sjeli zástupci dvanácti měst, aby sdíleli své zkušenosti a příklady dobré praxe a načerpali novou inspiraci.  

Sezóna na koupališti Riviéra začíná. Kde půjde zaparkovat? Zdroj: MMB
Sezóna na koupališti Riviéra začíná. Kde půjde zaparkovat?

Koupaliště Riviéra zahajuje sezónu v sobotu 27. května. Zároveň jsou v plném proudu práce na přilehlém úseku velkého městského okruhu. Návštěvníci tak nebudou moci využívat obvyklá parkovací místa ani zastávky MHD. 

Zootechnička s medvíďaty, archiv Zoo Brno
Poznejte sedm desetiletí Zoo Brno ve fotografiích v Urban centru

Za odpočinkem i zvířaty chodí lidé do brněnské zoo od roku 1953. Jak se zahrada za 70 let proměnila, mapuje výstava historických i současných fotografií, kterou můžete až do 10. července navštívit v Urban centru na Mečové.