Legendární starobrněnský varhaník Miroslav Příhoda stále žije ve své hudbě - Tiskový servis

Legendární starobrněnský varhaník Miroslav Příhoda stále žije ve své hudbě

  • 24. října 2018
  • 2 minuty čtení

(mak) – V sobotu 20. října uplynulo 106 let od narození Miroslava Příhody, hudebního skladatele, varhaníka a dlouholetého ředitele kůru augustiniánského klášterního kostela na Starém Brně. Současně je to již 30 let, kdy své posluchače a přátele navždy opustil. V neděli 21. října proto v bazilice Nanebevzetí Panny Marie na Starém Brně zazněl koncert věnovaný tomuto významnému představiteli brněnské duchovní hudby.

Ve vzpomínkách přátel, známých i návštěvníků bohoslužeb zůstal Miroslav Příhoda (20. 10. 2012 – 11. 6. 1988) zapsán jako hluboce věřící, charizmatický člověk s velkou vnitřní silou, tvůrčím potenciálem a nezdolným životním optimismem.

Dodnes zní při nejrůznějších slavnostních příležitostech v bazilice na Mendlově náměstí jeho proslulý Starobrněnský Zdrávas, který zkomponoval v době silného komunistického útlaku, kdy společně s dalšími duchovně založenými Brňany hledal posilu a pomoc u Panny Marie svatotomské.

Do baziliky na Starém Brně nastoupil Příhoda jako ředitel kůru v roce 1945. Uvedl se svou třetí mší Missa brevis, která sklidila úspěch a vynesla mu pověst důstojného nástupce Leoše Janáčka na varhanickém místě. Se zdejším sborem pak připravoval díla nejvýznamnějších skladatelů chrámové hudby i díla vlastní.

V roce 1951 mu tehdejší vládnoucí režim znemožnil pokračovat v učení na Státní hudební konzervatoři, Janáčkově varhanické škole i hudební škole Jaroslava Kvapila, v jeho přesvědčení, že hudba má v lidech probouzet touhu po Bohu ho však nezviklal. Ačkoliv nebyl tak proslulý jako Mendel či Janáček, zůstal pro věřící na Starém Brně legendou.   

Další články z rubriky