Přeskočit na obsah

Kužely budou na Dominikánském náměstí mlžit minimálně 50 let. Začne jednání o jejich vytvoření, řešit se bude hlavně vodní technologie

24. listopadu 2021
Na přelomu listopadu a prosince se u jednacího stolu sejdou zástupci města Brna a sochaři Tomáš Pavlacký a Michael Gabriel. Pokud se shodnou na podmínkách uzavření smlouvy, vytvoří oba umělci vodní prvek pro Dominikánské náměstí, s jehož návrhem uspěli v nedávno uzavřené výtvarné soutěži.

Ve výtvarné soutěži o návrh na ztvárnění vodního prvku na Dominikánském náměstí se jako první umístil návrh autorské dvojice Tomáš Pavlacký a Michael Gabriel. Dnes radní schválili, že oběma sochařům bude zaslána výzva k jednání v jednacím řízení bez uveřejnění pro nadlimitní veřejnou zakázku na službu Realizace vodního prvku na Dominikánském náměstí v Brně. Jde o běžný postup v souladu se zákonem o zadávání veřejných zakázek, který vítězům umožňuje vlastní realizaci návrhu v případě, kdy to odůvodňuje povaha předmětu soutěže, tedy jedinečné umělecké dílo. Pouze pokud se zadavatel během jednacího řízení s vybraným účastníkem nedohodne na podmínkách uzavření smlouvy, vyzve k jednání další v pořadí.

Cena díla je stanovena na 7 550 000 korun včetně DPH na základě ceny uvedené v soutěžním návrhu a na základě nabídky zhotovitele v zadávacím řízení na předmětnou veřejnou zakázku. Zahrnuje jak přípravu
a samotné odlévání sochařského díla, tak jeho instalaci a doprovodné stavební činnosti. Vodní prvek bude situován v centrální části Dominikánského náměstí v ploše vymezené čtyřmi platany a čtyřmi kamennými lavicemi. Co se týče doby plnění, město Brno požaduje, aby bylo celé dílo řádně dokončeno a předáno nejpozději do 30. září 2022. Prvek by měl mít životnost minimálně 50 let, tomu musí odpovídat odolnost materiálů, které budou pro jeho zhotovení použity.

„Materiál vychází ze soutěžního návrhu vítězných autorů. Sochařská část, kterou tvoří tři skořepinové bronzové odlitky kuželů s pomocnou vnitřní nerezovou konstrukcí, bude kotvena do betonových základů. Dlažba zůstane zachována v celé stávající ploše. Vodní a mlžicí trysky budou do kuželů vedeny otvorem ve spodní hraně objektů. Vsakovací systém sběru vody je sveden zpět do vodní nádrže v technické komoře. Vodní technologie bude spravována dálkově,“ popsal náměstek primátorky města Brna Tomáš Koláčný.

„Právě vodní technologie budeme při jednání s autory hodně řešit. Je nezbytné počítat s tím, že z platanů opadává listí, jemné chmýří a větší plody. V souvislosti s požadovaným efektem vodní mlhy je rovněž nutné počítat s růstem stromů. Dále bude kladen důraz na ekonomičnost provozu,“ poznamenal radní pro kulturu Marek Fišer.

Mgr. Zuzana Gregorová
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 064
mobil: +420 777 469 972
e-mail: tis@brno.czNejnovější tiskové zprávy

Inovativní metoda pomohla v Technologickém parku zachovat desítky stromů. Postup ocenilo Ministerstvo vnitra

Inovativní řešení problému, podpora spolupráce startupu a městské společnosti i péče o životní prostředí – všechny tři aspekty v sobě spojil projekt z nedávné doby, na kterém kooperovalo Brno, Technologický park a firma Arbo Technologies. Úspěšný model ocenilo i Ministerstvo vnitra ve své soutěži. 

Žerotínovo náměstí oživí výtvarná intervence

Ve veřejném prostoru před Bílým domem vznikne umělecké dílo „Vidím plno dobrých lidí“ od Patrika Antczaka a Jakuba Jahna. Obraz na chodníku znázorní postavy reprezentující různé skupiny lidí, kteří ponesou barevné transparenty ve formě bublin. Do nich bude veřejnost moci dopisovat svá vlastní poselství. Slavnostní představení projektu proběhne 20. června.

V Brně odstartoval mezinárodní projekt MECOG-CE

Zástupci evropských metropolitních oblastí, univerzit a významných institucí se setkali ve dnech 30.–31. května 2023 v Brně. Oficiálně zahájili projekt MECOG-CE (Posílení metropolitní spolupráce a řízení ve střední Evropě), který je podpořen z programu Interreg Central Europe a město Brno je jako první město v České republice jeho vedoucím partnerem.

Finále evropského baseballového šampionátu mužů proběhne za významné podpory města Brna

Dokázat, že baseball patří mezi top sporty v České republice, je jedním z cílů mistrovství Evropy mužů, které se uskuteční na přelomu září a října. Část utkání ve skupinách i vyřazovacích bojích, ale především pak klání o třetí místo a finále proběhnou v Brně, a to za jeho významné podpory.