Kostnice neboli osárium pod kostelem sv. Jakuba se veřejnosti otevře v pátek 22. června 2012. Projekt, který otevírá veřejnosti další část brněnského podzemí, byl realizován se sdružených finančních prostředků statutárního města Brna a regionálního operačního programu NUTS II Jihovýchod. Celkové náklady na stavbu dosáhly 33 mil. Kč.
„Naši předkové vybudovali pod historickým Brnem architektonické skvosty, které by neměly jeho obyvatelům a návštěvníkům zůstat skryty. Rekonstrukce a zpřístupnění kostnice má pro Brno obrovský význam, neboť pomůže lépe zmapovat historii města od jeho založení až do konce 18. stol., kdy byl zdejší hřbitov kolem kostela postupně zrušen. Věřím, že otevření kostnice ocení nejen současníci, ale i generace budoucí,“ uvedl primátor města Brna Roman Onderka.
Charakteristika expozice:
Brněnské osárium je co do rozsahu kosterních ostatků druhým největším v Evropě, a to hned po pařížských katakombách. Dle kubatury kosterních pozůstatků je zde odhadováno více než 50 tisíc pohřbených jedinců – dospělých mužů a žen, ale i dětí a zvířat. Součástí expozice jsou především nejlépe zachované kusy kosterních ostatků, zbytek kosterního prachu, hlíny a polámaných kostí byl v rámci stavební části kostnice pohřben na centrálním brněnském hřbitově ve speciálních rakvích.
Součástí expozice, která byla velice citlivě stavěna s ohledem na zachování piety a důstojnosti posledního odpočinku, je i funkční Kaple zemřelých a řada uměleckých děl významných českých autorů (např. M. Husáka, P. Tasovského, J. a L. Garguláka či P. Hřebíčka). Pro kostnici byla také prof. M. Štědroněm složena speciální 20minutová hudební skladba „Sub Terra“, která umocňuje zážitek návštěvy živých v říši mrtvých.
Návštěvníci budou moci spatřit mimo vystavěné expoziční schémata originály lidských ostatků, lebky penetrované různými způsoby, uvidí dvě sestavené kostry zesnulých (13leté dítě a dospělý) pohřbených v objevených barokních rakvích či budou moci zcela unikátně zhlédnout tzv. třetí komoru, kde byly pouze zakonzervovány a ponechány dle původní formy pohřbívání (tedy vrstvení na sebe v jednotlivých stupních) kosterní pozůstatky dnes již bezejmenných pohřbených obyvatel města Brna.
Město Brno projektem zpřístupnění kostnice realizovalo druhou etapu projektu „Zpřístupnění brněnského podzemí“, který je realizován s pomocí fondů EU, nicméně v rámci provozu je zcela soběstačný. Provozovatelem a správcem kostnice je Turistické informační centrum města Brna, které již úspěšně provozuje Labyrint pod Zelným trhem a Mincmistrovský sklep.
Jedinečností, která tak v Brně pro veřejnost v rámci zážitkové turistiky vzniká, je tzv. funerální trasa. Ta umožní návštěvníkům zhlédnout nejen nově otevřenou Kostnici, ale zavede ho hlouběji do historie královského města Brna, provede ho okolo hodinového stroje coby symbolu nedobytnosti a připravenosti města a skončí v kryptách kapucínské hrobky.
Provoz kostnice:
Bude stejně jako další provozy brněnského podzemí celoroční, otevřeno bude:
Út–ne: 9.30–18.00 hod.
Vstupné dospělí: 140,- Kč
Děti, senioři, VZP: 70,- Kč
Vzhledem k velikosti kostnice je omezený počet návštěvníků v jedné skupině, a to počtem 20 návštěvníků. Věková hranice návštěvníka není provozním řádem upravena či omezena, přesto doporučujeme pro specifičnost expozice i celkové atmosféry zvážit věk dětských návštěvníků.
Vstupenky je možné si rezervovat ve všech provozech brněnského podzemí – tedy buď v Labyrintu pod Zelným trhem nebo v Mincmistrovském sklepě na Dominikánském náměstí v Brně.
Tiskové středisko MMB
e-mail: tis@brno.cz
tel.: 542 172 026
www.brno.cz