Přeskočit na obsah

Kolik je v Brně reálně přítomných obyvatel? Víme to na základě dat mobilního operátora

03. února 2022

Geolokační data mobilních operátorů jsou cenným zdrojem informací o reálném množství obyvatel v území. Město je nyní má a může s nimi pracovat. Hodí se jako jeden ze vstupů pro strategické a územní plánování, lze na nich provádět i různá lokální šetření. Například pěkně ukazují reálný stav bydlících obyvatel oproti hlášeným obyvatelům, což je pro město klíčová statistika.

Město Brno opakovaně realizuje šetření o obyvatelstvu přítomném ve městě, a to na základě tzv. geolokačních dat mobilního operátora. Jedná se o anonymizovaná data, jež vysílá mobilní SIM karta do telekomunikační sítě. Na tomto základě lze vypočítat množství uživatelů v daném území. Šetření probíhalo v týdnu 20. 9. – 26. 9. 2021. K jakým číslům operátor došel?

V Brně bylo v denní špičce (středa mezi 11:00 – 12:00) přítomno až 491 000 osob. V noci naopak počty klesly ke 410 000. O víkendu pak mnoho lidí odjíždělo na chaty, chalupy, studenti se vraceli domů, a tak bylo v Brně přítomných „pouze“ 310 000 osob, tedy v průměru o 150 000 méně než v pracovní den.
„Český statistický úřad v Brně eviduje 382 000 osob s trvalým pobytem. Statistický úřad však dále nezkoumá, kolik osob se v Brně opravdu zdržuje a jak se počty vyvíjí v průběhu dne v jednotlivých hodinách. Na sběr takových dat totiž nemá vhodné nástroje. V tomto ohledu jsou tedy právě mobilní data cenným informačním zdrojem využitelným pro městské plánování,“ vysvětlil 2. náměstek primátorky Tomáš Koláčný.

„Data jsou k dispozici v hodinových intervalech za 296 základních sídelních jednotek v Brně. Lze si tak snadno udělat představu, kolik osob se nachází v daném čase na daném místě. Na příkladu území Zelného trhu tak vidíme, jak v průběhu dne dochází k nárůstu počtu obyvatel, a to až na 10 500 přítomných osob,“ doplnil Tomáš Koláčný.

Kolik osob je přítomných v místě vašeho bydliště či pracoviště, můžete nalézt v aplikaci. Další podrobnosti o mobilních datech jsou pak k dispozici v článku na datovém portále města.  

Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 466
e-mail: tis@brno.cz

Nejnovější tiskové zprávy

Želvuška i další oku neviditelní hrdinové zvou do světa elektronové mikroskopie

Exkurze do technologických provozů, speciální akce ve VIDA! science centru nebo v Technickém muzeu v Brně, výstavy uvnitř i venku – to vše přinesou Dny elektronové mikroskopie. Brno se i letos touto akcí, organizačně zaštiťovanou hvězdárnou, hlásí ke svému zlatému vývoznímu artiklu, letos ve znamení neviditelných hrdinů, kteří jsou všude kolem nás nebo přímo v našem těle. Zachraňují planetu, brání naši imunitu nebo sami dokážou přežít v extrémních podmínkách. Blíže prozkoumat je můžeme právě díky elektronovým mikroskopům. Vstoupit do mikrovesmíru obývaného fantastickými stvořeními zájemci můžou od 20. do 26. března.

Slavnostní zahájení dalšího projektu z participativního rozpočtu Dáme na vás v Řečkovicích

Ve čtvrtek 9. března 2023 proběhlo slavnostní poklepání základního kamene stavby projektu z participativního rozpočtu Dáme na vás, a to Řečkovického HRáje. Setkání se zúčastnil radní Filip Chvátal, starosta městské části Brno – Řečkovice a Mokrá Hora Marek Viskot, navrhovatelka projektu Eva Matoušková a zástupci realizační firmy.

Nejčastěji chodím do knihovny a na nejlepší úrovni jsou v Brně divadla. Lidé v průzkumu hodnotili brněnskou kulturu

Čtyři z pěti Brňanů jsou s kulturou ve městě spokojeni a myslí si, že alespoň v jedné oblasti Brno vyniká nad jinými městy. Nadpoloviční většina za ní tedy jinam ani nevyjíždí. Na druhou stranu je tu nevyužitý potenciál v oblasti hudby a také muzeí a galerií a měl by být konečně dostaven nový sál pro filharmonii. I to jsou některé ze závěrů průzkumu kulturních potřeb Brňanů, který si město nechalo zpracovat na reprezentativním vzorku 1111 lidí.

Tři největší česká města Praha, Brno, Ostrava a Moravskoslezský kraj se prezentují na veletrhu MIPIM ve Francii

Ve společné expozici s názvem Czech Cities & Regions se na prestižním mezinárodním veletrhu investičních příležitostí MIPIM ve francouzském Cannes letos představí město Ostrava spolu s Moravskoslezským krajem, Prahou a Brnem. Veletrh se uskuteční ve dnech 14. až 17. března 2023. Zahraniční investory a developery seznámí s pestrou nabídkou možností investic jak na svém jádrovém území, tak i na městských pozemcích v průmyslové zóně Mošnov.