Kocham Polskę. Dny polské kultury začínají

  • 08. dubna 2019
  • 2 minuty čtení
(zug) – Město Brno hostí letos již podeváté festival Dny polské kultury. Jeho cílem je představit nejen partnerské město Poznaň, ale i polskou kulturu obecně. V programu jsou hudební vystoupení, výstavy, malá filmová přehlídka i ochutnávka polské kuchyně. Festival se koná od 8. do 30. dubna, slavnostní zahájení je v plánu 10. dubna od 18.30 hodin v Knihovně Jiřího Mahena v Kobližné ulici.

Úvodní akcí letošního ročníku Dnů polské kultury v Brně je výstava fotografií Půl století polsko-českých vztahů 1968–2018 na náměstí Svobody, v Knihovně Jiřího Mahena v Brně ji pak doplní také česko-polská komiksová výstava Spolu v bublinách. V rámci slavnostního zahájení festivalu se zde 10. dubna odehraje koncert jazzového trumpetisty Macieje Fortuny z Poznaně.

Pro děti je připraveno několik literárních workshopů a představení, besedu o svých výpravách uspořádá polský novinář a cestovatel Tomasz Grzywaczewski a na své si přijdou také milovníci polského filmu – Kino Art ve dnech 24. až 26. dubna uvede minipřehlídku nových polských filmů Kocham film. A v restauraci Baroko je od 8. do 14. dubna přichystáno tradiční polské menu. Kompletní program najdete na webu www.dpk-brno.cz.

První ročník festivalu se konal v roce 2011 k oslavě 45 let partnerství Brna a Poznaně. Hlavními organizátory jsou Knihovna Jiřího Mahena v Brně a Odbor zahraničních vztahů Magistrátu města Brna. „15. září 2006 byla podepsána smlouva o vzájemné spolupráci mezi Knihovnou Jiřího Mahena v Brně a Knihovnou Raczyńských z Poznaně. Cílem partnerství je výměna odborných zkušeností a vzájemná prezentace partnerských měst a kultur obou národů. V tomto duchu realizujeme společný cyklus projektů Brána jazyků otevřená a podílíme se na realizaci Dnů polské kultury v Brně. Připravujeme společné programy pro školy i veřejnost a těší nás, že zájemců o polskou kulturu přibývá,“ uvedla Jana Šubrová z KJM.

Dočtete se v Metropolitanu

Nenechte si ujít