Přeskočit na obsah

Kniha o Mendelovi vypráví, jak se kluk z vesnice stal světovým velikánem

22. září 2021 2 minuty čtení
(zug) – Do pátku 24. září mohou Brňané v Lužánkách potkat Gregora Johanna Mendela. Na 10 oboustranných panelech je tam shrnutý životní příběh otce genetiky, který zpracovala držitelka ceny Magnesia Litera Lucie Seifertová. Výstava vychází z komiksové knihy, kterou Seifertová právě Lužánkách v úterý 21. září pokřtila. Kniha, výstava a další aktivity mají připomenout, že v příštím roce Brno oslaví 200 let od Mendelova narození.

Představit vědce, opata, včelaře a meteorologa ne jako postavu z učebnic nebo kamenný pomník je cílem knihy Gregor Johann Mendel a strastiplný příběh genů. Pro Mendelovu univerzitu v Brně ji napsala a ilustrovala Lucie Seifertová, která za devítimetrové leporelo Dějiny udatného českého národa a pár bezvýznamných světových událostí získala cenu Magnesia Litera.

„Pracovala jsem na ní od jara 2020. Zpočátku jsem se obávala, že bude těžké napsat dobrodružnou knihu o člověku, který se hrabal v hlíně. Ale pak jsem zjistila, o jak velkou osobnost šlo,“ popsala při křtu knihy autorka. Komiks cílí na děti a mladé lidi, ale Seifertová ví, že píše i pro dospělé. „Obsahuje hodně informací, ale je zpracovaný tak, aby čtenáři nevěděli, že se vzdělávají,“ nastínila Lucie Seifertová.

Kniha zábavnou, ale ne plytkou formou popisuje cestu Johanna Mendela z malé vesnice pod Oderskými vrchy na špici světové vědy. Jak název …strastiplný příběh… napovídá, provázela život objevitele způsobu přenosu dědičných znaků řada nelehkých situací. Ať už to byl původ (s Mendelem táta sedlák počítal pro své hospodářství), neúspěchy u zkoušek, nedostatek peněz na studia, deprese nebo vyčerpávající půtky s politiky. S nástrahami se ale absolvent univerzity ve Vídni, který oplýval bohatými znalostmi z matematiky, chemie, fyziky, anatomie a fyziologie rostlin, dokázal popasovat. „Byl velmi tvrdohlavý. Přála bych si, aby kniha čtenářům k Mendelovi otevřela cestu a aby šli v životě také za svým cílem,“ dodala Lucie Seifertová.

Komiks vydala Mendelova univerzita v Brně k 200. výročí genetikova narození. Obrázky z ní jsou k vidění na venkovní výstavě, kterou bude možné projít do 24. září v parku Lužánky (za střediskem volného času). Od 25. září do 11. října ji bude hostit kampus mateřské univerzity, od 12. října do 8. listopadu bude k vidění na Malinovského náměstí a své putování uzavře od 9. listopadu do 20. prosince na Kraví hoře.

Mohlo by vás dále zajímat

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Nejnovější články

Výstava ukazuje, jak by studenti využili část areálu Tepláren, foto: MMB
Výstava ukazuje, jak by studenti využili část areálu Tepláren

Co s průmyslovými budovami v mezidobí, kdy je přestanou využívat Teplárny Brno a než se území přebuduje na tzv. chytrou čtvrť Špitálka? Nad tím se zamýšleli studenti tří brněnských univerzit v soutěži MUNISS, kterou každoročně pořádá město. Jejich nápady teď prezentují výstavní panely v ulicích města.

V anketě se lidé těsně vyjádřili pro rozšíření parku na místo stávajících likusáků, foto: Hvězdárna Brno
Anketa o likusáky: Výsledek je těsný, město bude hledat koncepční řešení s VUT

Přes patnáct set lidí se zapojilo do ankety, která řešila budoucnost pěti likusáků na Kraví hoře. Výsledky hovoří těsně pro jejich odstranění a rozšíření parku. Vzhledem k vyrovnanému hlasování bude ale město brát v úvahu i potřeby kreativců, kteří zde dnes mají zkušebny a ateliéry. Koncepční řešení chce hledat s VUT, majitelem zbylé, rozsáhlejší části areálu.

Milostivé léto II trvá až do konce listopadu. Dlužníci mají šanci zbavit se exekucí a splatit pohledávky
Milostivé léto II trvá až do konce listopadu. Dlužníci mají šanci zbavit se exekucí a splatit pohledávky

Do 30. listopadu 2022 mají lidé šanci ukončit některé exekuce, které v minulosti vznikly z veřejnoprávních dluhů, a to za výhodných podmínek. Již druhé Milostivé léto začalo 1. září.

Bývalá mateřská škola na Bieblově míří do dražby
Bývalá mateřská škola na Bieblově míří do dražby. Zájemci si místo prohlédnou 5. října

Do veřejné dobrovolné dražby míří další nevyužívaný objekt, a to na ulici Bieblova. Je jím bývalá mateřská škola s pozemkem. Společnost CD CENTRUM COMS, která má dražbu na starosti, naplánovala na 5. října 2022 prohlídku objektu a dotčených pozemků.