(zug) – Do pátku 24. září mohou Brňané v Lužánkách potkat Gregora Johanna Mendela. Na 10 oboustranných panelech je tam shrnutý životní příběh otce genetiky, který zpracovala držitelka ceny Magnesia Litera Lucie Seifertová. Výstava vychází z komiksové knihy, kterou Seifertová právě Lužánkách v úterý 21. září pokřtila. Kniha, výstava a další aktivity mají připomenout, že v příštím roce Brno oslaví 200 let od Mendelova narození.
Představit vědce, opata, včelaře a meteorologa ne jako postavu z učebnic nebo kamenný pomník je cílem knihy Gregor Johann Mendel a strastiplný příběh genů. Pro Mendelovu univerzitu v Brně ji napsala a ilustrovala Lucie Seifertová, která za devítimetrové leporelo Dějiny udatného českého národa a pár bezvýznamných světových událostí získala cenu Magnesia Litera.
„Pracovala jsem na ní od jara 2020. Zpočátku jsem se obávala, že bude těžké napsat dobrodružnou knihu o člověku, který se hrabal v hlíně. Ale pak jsem zjistila, o jak velkou osobnost šlo,“ popsala při křtu knihy autorka. Komiks cílí na děti a mladé lidi, ale Seifertová ví, že píše i pro dospělé. „Obsahuje hodně informací, ale je zpracovaný tak, aby čtenáři nevěděli, že se vzdělávají,“ nastínila Lucie Seifertová.
Kniha zábavnou, ale ne plytkou formou popisuje cestu Johanna Mendela z malé vesnice pod Oderskými vrchy na špici světové vědy. Jak název …strastiplný příběh… napovídá, provázela život objevitele způsobu přenosu dědičných znaků řada nelehkých situací. Ať už to byl původ (s Mendelem táta sedlák počítal pro své hospodářství), neúspěchy u zkoušek, nedostatek peněz na studia, deprese nebo vyčerpávající půtky s politiky. S nástrahami se ale absolvent univerzity ve Vídni, který oplýval bohatými znalostmi z matematiky, chemie, fyziky, anatomie a fyziologie rostlin, dokázal popasovat. „Byl velmi tvrdohlavý. Přála bych si, aby kniha čtenářům k Mendelovi otevřela cestu a aby šli v životě také za svým cílem,“ dodala Lucie Seifertová.
Komiks vydala Mendelova univerzita v Brně k 200. výročí genetikova narození. Obrázky z ní jsou k vidění na venkovní výstavě, kterou bude možné projít do 24. září v parku Lužánky (za střediskem volného času). Od 25. září do 11. října ji bude hostit kampus mateřské univerzity, od 12. října do 8. listopadu bude k vidění na Malinovského náměstí a své putování uzavře od 9. listopadu do 20. prosince na Kraví hoře.