Když se doma hrávalo loutkové divadlo - Tiskový servis

Když se doma hrávalo loutkové divadlo

  • 08. prosince 2010
  • 2 minuty čtení

(ape) – Pryč jsou ty časy, kdy se děti usadily kolem stolu a se zatajeným dechem sledovaly domácí loutkové představení. Počátky takovýchto produkcí se v českých zemích datují od roku 1894, kdy u nás byly vydány první čtyři vystřihovací archy. Historii rodinného loutkového divadélka první poloviny 20. století mapuje výstava, která byla otevřena v Dietrichsteinské paláci Moravského zemského muzea na Zelném trhu.

Diváci na ni spatří nejstarší původní litografické archy dekorací českých umělců z roku 1913, které si zájemci doma vystřihovali, slepovali a dále dotvářeli. Muzeum zde prezentuje například Alešovo divadlo od Františka Kysely, Storchovo české loutkové divadlo od Víta Skály nebo unikátní avantgardní České loutkové divadlo od brněnského architekta Miroslava Koláře. To vše doplňuje reprezentativní výběr průmyslově vyráběných loutek z produkce významnějších českých firem od nejstarších tzv. alšovek inspirovaných kresbami Mikoláše Alše až po loutky ze 40. let minulého století.

Výstava přibližuje návštěvníkům také dobovou atmosféru českého loutkového divadla a loutkářství a zároveň připomíná bohatý repertoár zaměřený ponejvíce na dětského diváka. Protože se ale jedná o rodinné divadlo, byly mnohé předepsané texty a scény dle fantazie domácích kutilů a loutkoherců různě upravovány a přestylizovány.

S kopiemi loutek si budou moci návštěvníci sami zahrát v klasickém stolním divadle, také si vymalovat obrázek loutky nebo kulisy. Především o víkendech se uskuteční několik tvůrčích dílen. Pro širokou veřejnost i hendikepované připravilo Metodické centrum muzejní pedagogiky Moravského zemského muzea doprovodný program Bavte se s loutkami.

Výstava Rodinná loutková divadélka potrvá v přízemních prostorách Dietrichsteinského paláce do 30. dubna příštího roku.

Další články z rubriky

Nejnovější články