Kde Alois Mikulka chodí na ty nápady? Odešel slavný autor knih pro děti - Tiskový servis

Kde Alois Mikulka chodí na ty nápady? Odešel slavný autor knih pro děti

V březnu v Kalina Gallery v Brně skončila výstava Devadesát, která oslavovala loňské jubileum malíře, ilustrátora a autora pohádek, básní a próz pro malé i velké Aloise Mikulky. Další výstavu a další rok už originální tvůrce bohužel nepřidá – 27. června 2024 se jeho život uzavřel.

Socha od Aloise Mikulky reprezentující ulici Vlčnovská na Vinohradech. Foto: Michal Gregor – Vlastní dílo, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=98058640

Socha od Aloise Mikulky reprezentující ulici Vlčnovská na Vinohradech. Foto: Michal Gregor – Vlastní dílo, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=98058640

Pohádkové omalovánky, Pohádková košilka, Pohádkový lunapark. O zaměření autora těchto knih není pochyb. Alois Mikulka se ponejvíc proslavil svými příběhy a ilustracemi pro děti. „Kde ten Mikulka chodí na ty nápady? Je to sranda psaná s láskou k dětem a jazyku českému,“ vystihl podstatu jeden z jeho čtenářů na webu databazeknih.cz.

Mikulka se narodil 13. srpna 1933 v Brně a prožil zde s výjimkou studií v Bratislavě celý život. Kromě divadelních her, pohádek, básní a próz pro děti i dospělé tvořil také kamenné a dřevěné plastiky a působil také jako scénograf.

Jeho kniha Aby se děti divily byla zařazena do výběru 500 děl českých a zahraničních autorů známého jako Zlatý fond knih pro děti a mládež vedle legend typu Pipi Dlouhé punčochy, Medvídka Pú nebo Harryho Pottera. Byl držitelem řady ocenění, mj. mu byla udělena Cena města Brna pro rok 1997 „za jedinečné osobité a originální celoživotní výtvarné a literární dílo“.

Poslední rozloučení proběhne v úzkém rodinném kruhu.

Další články z rubriky