Kam kráčíš, Brno? K úspěchu ve výzkumu a inovacích - Tiskový servis

Kam kráčíš, Brno? K úspěchu ve výzkumu a inovacích

  • 08. listopadu 2022
  • 3 minuty čtení
  • Zuzana Gregorová

K prosperitě volí každé lidské sídlo trochu jinou cestu. Některé vsadilo na průmyslové podniky, jiné na unikátní přírodu, další na turistický ruch. Brno jde cestou znalostní ekonomiky založené na vědě, výzkumu a inovacích. Ve třetím dílu seriálu o akčním plánu strategie #brno2050 vám představíme projekty z oblasti Prosperita.

Akademie Mezinárodního centra klinického výzkumu ICRC. Foto: ICRC
Akademie Mezinárodního centra klinického výzkumu ICRC. Foto: ICRC

Brno se profiluje jako středoevropské centrum vědy, výzkumu a inovací a klade si za cíl podporovat mimo jiné místní univerzity, výzkumná centra a inovativní firmy. Talentovaní studenti se mohou uplatnit ve vědeckém prostředí i start-upech. Budou-li mít inovativní firmy dostatečný přísun mozků a kvalitní podmínky pro podnikání, zvyšuje to šanci, že si vyberou jako své sídlo Brno – a nemusí být jen z České republiky, ale i zahraničí.

Jedním z klíčových městských projektů v oblasti Prosperita je podpora podnikání v Brně. „Patří sem některé aktivity, které pro podporu podnikání vykonáváme společně s inovačním centrem JIC a Regionální hospodářskou komorou Brno. Jde například o podporu navazování kontaktů s obchodními partnery v zahraničí, což má v popisu práce Centrum mezinárodního obchodu, nebo o program pro lidi a firmy se zajímavými nápady zvaný Prototypuj a ověřuj,“ popsala magistrátní specialistka spolupráce s privátním a akademickým sektorem Hana Bendžíková.

Experti zkoumají využití umělé inteligence v onkologii

Mezi projekty partnerů v této oblasti patří například Akademie Mezinárodního centra klinického výzkumu ICRC (na snímku), za níž stojí Fakultní nemocnice u svaté Anny. Zapojit se do ní mohou studenti středních nebo vysokých škol, které láká klinický výzkum a chtějí si rozšířit povědomí o dalším studiu nebo své budoucí kariéře.

„Akademie nabízí možnost účastnit se zajímavých online hovorů s vědci, navštívit výzkumná pracoviště, zažít víkendové semináře plné přednášek, debat a týmových soutěží nebo se podílet na výzkumu formou stáží. To vše zdarma,“ vysvětluje Lucie Jungwirthová z Akademie ICRC. Od 4. do 6. listopadu je v plánu zmíněný víkendový seminář, na který navážou od ledna 2023 stáže ve výzkumných týmech. Pro více informací sledujte web akademie.fnusa.cz.

Masarykova univerzita ve spolupráci s Masarykovým onkologickým ústavem (MOÚ), brněnskými nemocnicemi a dalšími partnery zase v dubnu oficiálně ustavila Centrum umělé inteligence v onkologii, které propojuje experty z oblasti informatiky, biologie a medicíny při zkoumání vzniku, diagnostiky a léčby rakoviny. Na základě podpisu memoranda se v září ke spolupráci přidalo i město Brno.

Výzkumné instituce (jako zmíněné ICRC nebo Ústav přístrojové techniky Akademie věd) pak ve spolupráci například s Masarykovou univerzitou nebo MOÚ spojily síly také v programu zaměřeném na zlepšení diagnostiky a léčby cévní mozkové příhody neboli mrtvice. I klastr Stroke Brno je otevřený studentům, tentokrát vysokoškolákům. Podrobnosti najdete na stránkách strokebrno.com.

Přehled všech projektů je dostupný na brno2050.cz/kamkracis2022, novinky najdete i na Facebooku Chytré Brno.

Další články z rubriky