Přeskočit na obsah

K projektové dokumentaci na první etapu rekonstrukce Mendlova náměstí se vyjádří i město

08. září 2021

Společnost PK OSSENDORF požádala v zastoupení statutárního města Brna (jakožto investora stavby) o vyjádření k dokumentaci pro společné územní a stavební řízení na první fázi úpravy veřejného prostranství na Mendlově náměstí. Na dnešním zasedání se tímto tématem zabývali radní.

Předložený záměr řeší rekonstrukci veřejného prostranství Mendlova náměstí, a to s ohledem na všechny jeho funkce. Opravy zajistí vyšší komfort v prostoru, který je zásadním přestupním uzlem MHD, a vytvoří místo pro sochu G. J. Mendela. Celková koncepce řešení prostoru náměstí vychází z architektonického návrhu zpracovaného kanceláří Chybik+Kristof Architects & Urban Designers.

„Samotné práce budou probíhat na etapy, aby byla zajištěna obsluha Mendlova náměstí. Součástí projektu je úprava polohy terminálu MHD, vybudování nového zastávkového pruhu a ostrůvku na ulici Veletržní, opravy chodníků a uzavření výjezdu autobusů a trolejbusů z Mendlova náměstí do křižovatky ulic Veletržní a Křížová. Počítáme s tím, že všechny zastávky budou nově bezbariérové,“ uvedl Petr Hladík, první náměstek primátorky.

Součástí navrhované stavby je také vybudování technické infrastruktury a obnova stávajících vedení. Jedná se například o kanalizační přípojky, vodovodní přípojky, veřejné osvětlení, přeložky trakčních stožárů apod.

"Centrální prostor bude zvýrazněn červeným barevným kruhem, ostatní povrchy zůstanou šedé. Dále zde budou instalovány přístřešky, nový mobiliář, stojany na kola nebo veřejné pítko. V neposlední řadě bude revitalizována i zeleň. Díky tomu zde budou vysázeny odolnější stromy a také tu vznikne městská louka,“ popsal Filip Chvátal, radní pro oblast územního plánování a rozvoje.

S předloženou projektovou dokumentací pro společné řízení radní souhlasili.

O rekonstrukci Mendlova náměstí se dočtete také v tiskové zprávě z července 2021: https://www.brno.cz/brno-aktualne/tiskovy-servis/tiskove-zpravy/a/promena-lokality-nabira-obratky-uz-se-pracuje-i-u-podjezdu-caracasna-mendlove-namesti-se-zacne-na/.

Navrhovaná podoba Mendlova náměstí (Chybik+Kristof Architects & Urban Designers)

Bc. Filip Poňuchálek
Tiskový mluvčí
tel.: +420 542 172 162
mobil: +420 773 785 318
e-mail: ponuchalek.filip@brno.cz Nejnovější tiskové zprávy

Participativní rozpočet zná letošní vítězné projekty

Občané Brna rozhodli o vítězných projektech participativního rozpočtu Dáme na vás. Hlasování skončilo 30. listopadu. Letošního ročníku se zúčastnilo 13 123 hlasujících, kteří vybrali následující projekty.

Brno pokračuje v opravě sběrných středisek odpadů

Město stále opravuje sběrná střediska odpadů. V příštím roce se bude pokračovat v pracích na čtyřech z nich. Radní dnes schválili dodatek smlouvy se společností SAKO Brno na tyto akce.

První vlak přijede z Vídně do Brna 11. prosince hodinu před půlnocí. Na letiště Schwechat pak vyrazí na pravidelné lince hned druhý den ráno

Smlouvu na zajištění přímého železničního spojení Brna a mezinárodního letiště Vídeň – Schwechat dnes schválili brněnští radní. První vlak v závazku takzvané veřejné služby vyrazí z Vídně v neděli 11. prosince ve 21.15 hodin. Z Brna pak pojede poprvé opačným směrem hned druhý den ve 3.48 hodin. Na provoz pravidelné linky zajišťující dopravní obslužnost bude město poskytovat dopravci, společnosti RegioJet, a. s., kompenzace.

Mimosoudní narovnání uzavře spor kvůli přednádražnímu prostoru

Dohodu o narovnání mezi městem a společností KVINT dnes schválili brněnští radní. Spor ohledně bezdůvodného obohacení se tak vyřeší mimosoudně a v oblasti bude možné provést rekultivaci území v rámci výstavby polyfunkčního komplexu Dornych.