Přeskočit na obsah

K projektové dokumentaci na první etapu rekonstrukce Mendlova náměstí se vyjádří i město

08. září 2021
Společnost PK OSSENDORF požádala v zastoupení statutárního města Brna (jakožto investora stavby) o vyjádření k dokumentaci pro společné územní a stavební řízení na první fázi úpravy veřejného prostranství na Mendlově náměstí. Na dnešním zasedání se tímto tématem zabývali radní.

Předložený záměr řeší rekonstrukci veřejného prostranství Mendlova náměstí, a to s ohledem na všechny jeho funkce. Opravy zajistí vyšší komfort v prostoru, který je zásadním přestupním uzlem MHD, a vytvoří místo pro sochu G. J. Mendela. Celková koncepce řešení prostoru náměstí vychází z architektonického návrhu zpracovaného kanceláří Chybik+Kristof Architects & Urban Designers.

„Samotné práce budou probíhat na etapy, aby byla zajištěna obsluha Mendlova náměstí. Součástí projektu je úprava polohy terminálu MHD, vybudování nového zastávkového pruhu a ostrůvku na ulici Veletržní, opravy chodníků a uzavření výjezdu autobusů a trolejbusů z Mendlova náměstí do křižovatky ulic Veletržní a Křížová. Počítáme s tím, že všechny zastávky budou nově bezbariérové,“ uvedl Petr Hladík, první náměstek primátorky.

Součástí navrhované stavby je také vybudování technické infrastruktury a obnova stávajících vedení. Jedná se například o kanalizační přípojky, vodovodní přípojky, veřejné osvětlení, přeložky trakčních stožárů apod.

"Centrální prostor bude zvýrazněn červeným barevným kruhem, ostatní povrchy zůstanou šedé. Dále zde budou instalovány přístřešky, nový mobiliář, stojany na kola nebo veřejné pítko. V neposlední řadě bude revitalizována i zeleň. Díky tomu zde budou vysázeny odolnější stromy a také tu vznikne městská louka,“ popsal Filip Chvátal, radní pro oblast územního plánování a rozvoje.

S předloženou projektovou dokumentací pro společné řízení radní souhlasili.

O rekonstrukci Mendlova náměstí se dočtete také v tiskové zprávě z července 2021: https://www.brno.cz/brno-aktualne/tiskovy-servis/tiskove-zpravy/a/promena-lokality-nabira-obratky-uz-se-pracuje-i-u-podjezdu-caracasna-mendlove-namesti-se-zacne-na/.

Navrhovaná podoba Mendlova náměstí (Chybik+Kristof Architects & Urban Designers)

Bc. Filip Poňuchálek
Tiskový mluvčí
tel.: +420 542 172 162
mobil: +420 773 785 318
e-mail: ponuchalek.filip@brno.cz Nejnovější tiskové zprávy

Brno podporuje inovátory i výzkumníky z jihu Moravy. Ti mohou získat granty – startuje další výzva programu Prototypuj a ověřuj

Lokátory pro freeridery, vylepšení zubního implantátu a inovativní polymer – to jsou příklady projektů, které v loňském roce získaly podporu z programu Prototypuj a ověřuj. Město Brno prostřednictvím inovační agentury JIC nyní otevírá novou výzvu. Od 27.  března do 5. května do něj mohou inovátoři z jižní Moravy hlásit své projekty a získat až 800 tisíc korun.

V Pisárkách se naplno rozjely práce na stavbě vratné smyčky. První tramvaje po ní do vozovny vjedou příští rok v létě

Dopravní podnik města Brna začal s třetí etapou modernizace vozovny v Pisárkách. Během následujících 17 měsíců zde dělníci vybudují vratnou smyčku. Ta umožní otáčení tramvají a zároveň snadnější odbavení návštěvníků budoucí multifunkční haly, která má vyrůst v západní části brněnského výstaviště.  

Bytový fond se rozrostl o dvanáct sociálních a bezbariérových bytů

Namísto původních pěti bytových jednotek na Křenové 47, které byly v nevyhovujícím až havarijním stavu, se jich díky dvaceti měsícům prací ve stejném bytovém domě, zrenovovaném a obohaceném o nástavbu, nyní nachází dvanáct. Sloužit budou pro osoby se sníženou pohyblivostí nebo s nízkými příjmy.

Družstevní bydlení by mohlo rozšířit svou podobu. Vedle výstavby na zelené louce by družstva renovovala i staré městské domy

Město si nechá prověřit další možnost, jak lidem nabídnout dostupné družstevní bydlení, a to formou rekonstrukce zdevastovaných bytových domů. V pilotním režimu by nový záměr mohl být realizován u domu na Mostecké 16. Zda je dům vhodný, prověří předprojekční příprava, kterou dnes radní doporučili zastupitelstvu města svěřit do rukou městské společnosti CD CENTRUM COMS.