Přeskočit na obsah

Josef Šíma sbližoval českou a světovou avantgardu

25. října 2018 3 minuty čtení
(mak) – Moravská galerie mapuje první etapu života a tvorby česko-francouzského malíře Josefa Šímy. Vernisáž výstavy Josef Šíma: Cesta k Vysoké hře se uskuteční dnes v 18 hodin v Místodržitelském paláci. Předcházet jí bude tradiční dětská vernisáž v 16 hodin.

Život Josefa Šímy (1891–1971), který je řazen k nejvýznamnějším tvůrcům moderního umění 20. století, je spjatý také s Brnem. Maturoval na zdejší reálce a než v roce 1915 narukoval, studoval na brněnské technice. Po skončení první světové války, kterou prožil na frontách v Haliči, Rusku a Itálii, se pak sedmadvacetiletý umělec ještě nakrátko zase usadil v Brně. „Naše výstava naplňuje dramaturgickou linii Moravské galerie, v níž chce publiku představit avantgardní umění, které má vztah k Brnu. A ke stému výročí vzniku Československa jsme chtěli připravit výjimečný projekt, což se nám v případě Josefa Šímy a jeho rané tvorby, která je u nás v takovém rozsahu prezentována poprvé, povedlo,“ uvedl šéfkurátor Moravské galerie Ondřej Chrobák. 

V roce 1921 odešel Šíma natrvalo do Paříže, zapojil se do zdejšího uměleckého života, přátelil se s avantgardními básníky a v roce 1927 se stal jedním ze zakládajících členů pařížské avantgardní umělecké skupiny Le Grand Jeu, tedy Vysoká hra. „Charakterizovala ji kritika evropské racionální civilizace, inspirace indickou filozofií, kabalistickými texty, okultismem či myšlením tzv. přírodních národů. Název skupiny i stejnojmenného časopisu evokuje představu, že vše se zde činí jen jednou, plně a ‚nadoraz‘,“ vysvětlila kurátorka výstavy Anna Pravdová. Za hranici reálného se zvláště mladší umělci (na rozdíl od Šímy často ještě studenti) pokoušeli – podle jejích slov – proniknout i pomocí alkoholu, drog či meditačních technik.  

Ačkoliv se Šíma ve Francii oženil a v roce 1926 získal francouzské občanství, neztrácel kontakt s českým prostředím, byl členem Spolku výtvarných umělců v Brně, spolupracoval s Brněnským Devětsilem, publikoval v Lidových novinách i v tuzemských avantgardních časopisech, překládal z francouzštiny – a stal se tak důležitou spojnicí mezi progresivními umělci mladé Československé republiky a francouzskými umělci, kteří udávali tón soudobému umění.

Právě zásadní Šímovu roli při budování mezinárodních kontaktů české avantgardy chce podrobně probádat brněnská expozice. Prostřednictvím unikátních děl a dokumentů přibližuje umělcovu ranou tvorbu a její proměny od počátků do poloviny třicátých let, tedy období jeho pařížské „Vysoké hry“, kdy jeho poetika začala směřovat k inspiraci krajinou, podvědomými vizemi či ezoterickým myšlením propojujícím materiální svět se světem duchovním. „Prostor dostanou nejen malby 20. a 30. let, ale také kresby, grafiky nebo dobové fotografie, z nichž mnohé jsou zapůjčeny z francouzských muzeí a také z Národní galerie v Praze, kam se výstava na jaře příštího roku přesune,“ dodal druhý z kurátorů Petr Ingerle.

Výstava, která je příspěvkem k oslavám stoleté existence novodobého českého státu, a proto bude v den oslav, tedy 28. října, pro všechny přístupná za snížené vstupné 50 korun, potrvá do 24. února 2019. Více informací lze získat na stránkách www.moravska-galerie.cz.

Mohlo by vás dále zajímat

Zdeněk Rotrekl (třetí zleva) při udílení čestného občanství města Brna v roce 1994. Foto: Archiv města Brna
Jména Kapoun a Rotrekl patří do panteonu moravské poezie

Svět přichází o básníky i v červnu – letos si tak připomeneme dva tvůrce, jejichž pozemská pouť právě v tomto čase skončila, ale jejich poetické duše splynuly s duší Brna a Moravy a trvale ji posílily a obohatily. Před 60 lety, 10. června 1963, zemřel básník Karel Kapoun a 9. června to bude deset let, co odešel básník Zdeněk Rotrekl.

Strakapoud jižní. Foto: Lenka Hubáčková
Ptáci v Brně: koho zajímají meruňky a koho rumiště?

Pokud jste si až dosud – stejně jako autorka textu – mysleli, že nejběžnějším ptačím obyvatelem Brna je holub, jste na omylu. Konkrétně holub hřivnáč figuruje až na 10. místě žebříčku, zatímco nejznámější holub domácí se nevejde ani mezi nejčastější tři desítky ptačích druhů. Kdo je předběhl, s jakými druhy ptáků se můžeme ve městě setkat a kde? To v naší fotoreportáži přiblíží ornitolog Jan Sychra z Jihomoravské pobočky České společnosti ornitologické.

Foto: Cottonbro Studio, Pexels
Město kreativcům zaslíbené. Jak a proč je Brno podporuje?

Představte si, že se ocitnete v AZ kvízu a začnete obligátním K. „Jaké slovo souhrnně označuje profese typu návrhář nábytku, grafik, spisovatel a filmař?“ zeptá se moderátor Aleš Zbořil. Hrozí, že zaváháte hned u první otázky? Pak čtěte dál. Brno je totiž v podpoře KREATIVCŮ v České republice průkopníkem, a tak by byla škoda, kdybyste se právě kvůli tomuto pojmu neprobojovali až k bankomatu.

Vladimíra Blažková. Foto: Krajské ředitelství policie Jihomoravského kraje
Vladimíra Blažková: Člověk musí mít z koní respekt

Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. Své o tom ví také Vladimíra Blažková, která to od dětské lásky ke koním dotáhla až na Mezinárodní policejní mistrovství České republiky v jízdě na koni. V kariéře ji nezastavil ani vážný úraz páteře, který utrpěla nijak překvapivě po pádu z koně. V rámci zmíněného turnaje, který již dvakrát vyhrála, se letos po třech letech představí brněnským fanouškům 10. června na Panské líše.

Nejnovější články

Víkend otevřených zahrad. Foto: Lipka
Víkend nabídne zářící ohňostroje i meditaci v zahradách

Než se v sobotu rozzáří nebe nad Prýglem prvním ohňostrojem Ignis Brunensis, stihnete toho v Brně hodně. Vyrazte třeba na představení Freš manéže, festivalu mladého cirkusu. Brnohraní zase svolává milovníky deskovek a karetních her do Lužánek. Klid i poznání najdete v zeleni Otevřených zahrad.

Ať je klima v Brně prima
Ekologie, poklad a divadlo v zoo? Ať je klima v Brně prima

Oslavy Mezinárodního dne životního prostředí vyvrcholí v pátek 9. června v Zoo Brno. Zábavný den rámuje soutěž Ať je klima v Brně prima. Dozvíte se zajímavosti o ekologii a životním prostředí a připraven je také bohatý program pro nejmenší.

Paleta dat, která najdete v letošním vydání Brno v číslech, je skutečně pestrobarevná. Zdroj: MMB
Tři sta slunečných dnů, šest set požárů, čtyři tisíce dětí. Jaká čísla definují Brno 2022?

Méně rozvodů, ale i méně dětí. Více slunečných dnů, více požárů, méně srážek. Nejen tyto závěry, ale hlavně přesná data přináší zpráva Brno v číslech, každoročně vydávaný souhrn dostupný na webu data.brno.cz. Kromě zajímavých infografik ale městští dataři mají ještě jedno eso v rukávu, díky kterému se lidé dozví víc o svém městě – šifrovací hru.

Veletrh prorodinných a seniorských organizací
Sraz v úterý u Jošta. Zveme všechny na Veletrh prorodinných a seniorských organizací

Vrchol Brněnských dní pro rodinu proběhne v úterý 13. června. Na Veletrhu prorodinných a seniorských organizací se seznámíte s činností společností působících v Brně v těchto odvětvích. Akci si užije díky bohatému doprovodnému programu celá rodina.