Přeskočit na obsah

Josef Šíma sbližoval českou a světovou avantgardu

25. října 2018 3 minuty čtení
(mak) – Moravská galerie mapuje první etapu života a tvorby česko-francouzského malíře Josefa Šímy. Vernisáž výstavy Josef Šíma: Cesta k Vysoké hře se uskuteční dnes v 18 hodin v Místodržitelském paláci. Předcházet jí bude tradiční dětská vernisáž v 16 hodin.

Život Josefa Šímy (1891–1971), který je řazen k nejvýznamnějším tvůrcům moderního umění 20. století, je spjatý také s Brnem. Maturoval na zdejší reálce a než v roce 1915 narukoval, studoval na brněnské technice. Po skončení první světové války, kterou prožil na frontách v Haliči, Rusku a Itálii, se pak sedmadvacetiletý umělec ještě nakrátko zase usadil v Brně. „Naše výstava naplňuje dramaturgickou linii Moravské galerie, v níž chce publiku představit avantgardní umění, které má vztah k Brnu. A ke stému výročí vzniku Československa jsme chtěli připravit výjimečný projekt, což se nám v případě Josefa Šímy a jeho rané tvorby, která je u nás v takovém rozsahu prezentována poprvé, povedlo,“ uvedl šéfkurátor Moravské galerie Ondřej Chrobák. 

V roce 1921 odešel Šíma natrvalo do Paříže, zapojil se do zdejšího uměleckého života, přátelil se s avantgardními básníky a v roce 1927 se stal jedním ze zakládajících členů pařížské avantgardní umělecké skupiny Le Grand Jeu, tedy Vysoká hra. „Charakterizovala ji kritika evropské racionální civilizace, inspirace indickou filozofií, kabalistickými texty, okultismem či myšlením tzv. přírodních národů. Název skupiny i stejnojmenného časopisu evokuje představu, že vše se zde činí jen jednou, plně a ‚nadoraz‘,“ vysvětlila kurátorka výstavy Anna Pravdová. Za hranici reálného se zvláště mladší umělci (na rozdíl od Šímy často ještě studenti) pokoušeli – podle jejích slov – proniknout i pomocí alkoholu, drog či meditačních technik.  

Ačkoliv se Šíma ve Francii oženil a v roce 1926 získal francouzské občanství, neztrácel kontakt s českým prostředím, byl členem Spolku výtvarných umělců v Brně, spolupracoval s Brněnským Devětsilem, publikoval v Lidových novinách i v tuzemských avantgardních časopisech, překládal z francouzštiny – a stal se tak důležitou spojnicí mezi progresivními umělci mladé Československé republiky a francouzskými umělci, kteří udávali tón soudobému umění.

Právě zásadní Šímovu roli při budování mezinárodních kontaktů české avantgardy chce podrobně probádat brněnská expozice. Prostřednictvím unikátních děl a dokumentů přibližuje umělcovu ranou tvorbu a její proměny od počátků do poloviny třicátých let, tedy období jeho pařížské „Vysoké hry“, kdy jeho poetika začala směřovat k inspiraci krajinou, podvědomými vizemi či ezoterickým myšlením propojujícím materiální svět se světem duchovním. „Prostor dostanou nejen malby 20. a 30. let, ale také kresby, grafiky nebo dobové fotografie, z nichž mnohé jsou zapůjčeny z francouzských muzeí a také z Národní galerie v Praze, kam se výstava na jaře příštího roku přesune,“ dodal druhý z kurátorů Petr Ingerle.

Výstava, která je příspěvkem k oslavám stoleté existence novodobého českého státu, a proto bude v den oslav, tedy 28. října, pro všechny přístupná za snížené vstupné 50 korun, potrvá do 24. února 2019. Více informací lze získat na stránkách www.moravska-galerie.cz.

Mohlo by vás dále zajímat

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Vodojemy na Žlutém kopci budou od podzimu přístupné veřejnosti. Foto: Zdeněk Kolařík
Vyšel zářijový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Na podzim se pro návštěvníky otevřou vodojemy na Žlutém kopci, na jejich historii a současnost jsme se proto zeptali hned dvou odborníků. V hlavním tématu čísla se zaměřujeme na obecní bydlení a fotoreportáž představí projekt Příběhy našich sousedů. Historie se pak vrací ke kořenům brněnského Centra experimentálního divadla, které si připomíná 30 let existence.

Nejnovější články

Ve dvou brněnských obvodech lidé zvolí své senátory
Ve dvou brněnských obvodech lidé zvolí své senátory

Druhé kolo senátních voleb se uskuteční v pátek 30. září a 1. října 2022. V Brně se to týká dvou volebních obvodů, a to č. 55 a 58.

Volební místnosti se otevřou v pátek ve 14 hodin, odevzdat hlas mohou oprávnění voliči do 22 hodin. V sobotu bude hlasování probíhat od 8 do 14 hodin.

V oblasti u výškových budov na Šumavské vznikne 613 nových parkovacích míst. Vizualizace: Atelier Kristen
Město zná zhotovitele parkovacího domu na Šumavské

Parkoviště, parkovací dům i vodní prvek u výškových budov na Šumavské postaví společnost STRABAG. Brněnští radní ji vybrali na posledním zasedání jako zhotovitele projektu na tzv. Akademickém náměstí. Na stavební práce má 14 měsíců.

Oslavy 30. výročí Centra experimentálního divadla
Brněnská hra s experimentem. CED slaví třicetiny

Divadlo je jako umělecká forma jedinečné v nekonečnosti možností svého vyjádření. V Brně máme navíc privilegium – jsme už 30 let svědky, diváky a účastníky velmi aktivního „osahávání hranic“ divadla. A to vše díky Centru experimentálního divadla, známému také pod zkratkou CED.

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.