Jaká nová místa v Brně objevit? Zkuste nemísta! - Tiskový servis

Jaká nová místa v Brně objevit? Zkuste nemísta!

Bývalé železniční tratě a vlečky, zrušené továrny, opuštěné zahrádkářské kolonie. Místa, která svůj účel měla a ztratila a z nichž se s tím zpravidla ztratili i lidé. S novou publikací Nemísta je můžete znovu objevit.

Průvodce po zapomenutých místech. Foto: Michal Růžička, TIC BRNO
Průvodce po zapomenutých místech. Foto: Michal Růžička, TIC BRNO

Stát se turistou ve vlastním městě je díky nabídce TIC BRNO velmi snadné. Pravidelně obměňují témata komentovaných procházek, každý měsíc vydávají magazín plný tipů KAM v Brně a jejich publikace nepřináší novinky jen lidem, kteří do Brna přijíždějí. Mnoho se z nich dozví i ti, kteří tu žijí roky, nebo dokonce celý život.

Přesně to naplňuje i nový průvodce po zapomenutých lokalitách Nemísta, za kterým stojí teoretička a kritička současného umění Silvie Šeborová. Ta už v minulosti ve spolupráci s TIC BRNO uvedla na trh knihu Brnboniéra vybírající zajímavosti z umění ve veřejném prostoru.

„V nové publikaci jsem se zaměřila na místa, která již neslouží svému původnímu účelu, a i proto se neustále mění. Některá stará zanikají a nová vznikají, a když na dané místo přijdete znovu, většinou již nebude stejné. Knihu lze chápat nejen jako průvodce, který o daném místě informuje, ale také jako návod na lokální dobrodružství, jež lze prožít pár metrů od vlastního domu,” popsala autorka.

Nemísta vás zavedou do celkem 124 lokalit, tematicky rozdělených do sedmi bloků spojených s vodou, městskou divočinou, železniční dopravou, průmyslem, sportem, vojenstvím a církví. Na začátku je kalendář, který obsahuje tipy pro jednotlivé měsíce podle toho, zda je prostranství v tu chvíli dostupné nebo například nabídne něčím obohacenou podívanou. V říjnu Nemísta zvou na procházku po stopách bývalé líšeňské trati.

Průvodce je stejně jako další brněnský merch k dostání na e-shopu darkyzbrna.cz nebo v infocentrech TIC BRNO za 440 korun.

Průvodce po zapomenutých místech, který poodkrývá vrstvy brněnské historie a vývoje, doplňují v každé kapitole i rozhovory, například s umělkyní Lucií „Efemér“ Králíkovou nebo se znalcem podzemí Radkem Soudkem. Foto: Michal Růžička, TIC BRNO
I na známém území se dají najít utajenější zákoutí. Situovali byste místo z fotky do hádeckého lomu? Foto: Polina Davydenko
Cihlová zeď s bránou původně oddělovala svět živých a mrtvých. Dnes se tudy vstupuje do černovické zahrádkářské osady, která hřbitov zrušený v 60. letech nahradila. Foto: Polina Davydenko

 

Další články z rubriky

Nejnovější články