Přeskočit na obsah

Inspirativní osobnosti dostaly od města ceny

12. února 2020 6 minut čtení
(mak) – Patnáct laureátů a laureátek převzalo včera z rukou primátorky Markéty Vaňkové Cenu města Brna za rok 2019.

Včerejší večer ve Sněmovním sále na Nové radnici opět patřil výjimečným lidem, kteří svým konáním a svou prací dávají smysl nejen vlastnímu životu, ale jsou schopni obohacovat i nás ostatní a samozřejmě i život Brna. Tyto inspirativní osobnosti stály u zrodu vynikajících úspěchů, které pomáhají budovat dobré jméno jihomoravské metropole u nás i v zahraničí.

Za to jim primátorka Markéta Vaňková jako výraz poděkování a úcty předala Ceny města Brna pro rok 2019. „Zastupitelstvo města Brna na prosincovém zasedání rozhodlo udělit Cenu města Brna představitelům patnácti různých oborů. Ti mají společnou jednu podstatnou věc: inspirují nás ostatní, abychom více snili, více se učili, lépe pracovali a zdokonalovali sebe i své okolí,“ zdůraznila v úvodním proslovu brněnská primátorka.

Za mimořádný přínos městu Brnu obdržel ocenění Libor Zábranský, který jako majitel a trenér přispěl k tomu, že se tradiční ikona brněnského sportu hokejový klub Kometa Brno vrátil do extraligy a v letech 2017 a 2018 získal a obhájil titul v nejvyšší domácí soutěži.

Cenu za zásluhy o svobodu a demokracii udělili zastupitelé Božetěchu Kostelkovi, dlouholetému členu a dnes archiváři Orla, sportovci, vychovateli mládeže a bojovníku proti bezpráví. Byl jedním ze strůjců „sokolského a orelského“ cvičiště na výstavě Festivalu RE:PUBLIKA.

Pro ocenění za mezinárodní spolupráci města Brna si přišel Thomas Donaldson Sparling, pedagog katedry anglistiky a amerikanistiky na Masarykově univerzitě, jenž se po listopadové revoluci stal jejím vedoucím a zasloužil se o zvýšení její mezinárodní reputace. Od roku 2010 působí ve vedení Brno Expat Centre poskytujícího asistenci zahraničním odborníkům, kteří přišli do Brna za prací, a v současnosti zodpovídá jako garant za hodnotu „Mezinárodní město“ ve strategii města Brno 2050.    

Za vynikající sportovní výkony, příkladnou věrnost hokejovému klubu Kometa Brno, kde aktivně hrál od roku 1958 do roku 1978, tedy rekordních 20 let, byl vyznamenán Josef Černý, který v modrobílém dresu vybojoval sedm titulů mistra ligy. Je držitelem stříbra ze Zimních olympijských her 1968 a mistrem Evropy z let 1961 a 1971. V roce 2007 byl uveden do Síně slávy Mezinárodní federace ledního hokeje. O rok později vstoupil do Síně slávy českého hokeje.

V oblasti technických věd město ocenilo ředitele Ústavu procesního inženýrství na Fakultě strojního inženýrství VUT v Brně profesora Petra Stehlíka, který má zásadní podíl na prosazení oboru procesní inženýrství v České republice a svoji erudici uplatňuje také v oblasti energetiky. V součinnosti s Akademií věd ČR v současnosti připravuje unikátní projekt termického zpracování a energetického využití plastových odpadů z hladin moří a oceánů pro světovou výstavu EXPO 2020 v Dubaji.
 
V kategorii přírodních věd si cenu odnesla docentka Zdenka Hradečná. Byla první ženou, která u nás v 50. letech po proškolení v zahraničí pracovala v Biologickém ústavu LF MU s elektronovým mikroskopem. Na Biofyzikálním ústavu vedla oddělení molekulární biologie virů a bakterií a zkoumala účinek ionizujícího záření. Od roku 1993 až do současnosti působí v McArdle laboratoři pro výzkum rakoviny na Lékařské fakultě univerzity ve Wisconsinu v USA. Díky její celoživotní práci se Brno může prezentovat jako významné centrum molekulárně-biologického a genetického výzkumu.

Za přínos pro české lékařství získal Cenu města Brna profesor Jiří Vaněk, který zasvětil svůj profesní život vědecko-výzkumné práci zaměřené na ústní chirurgii a spolupracoval na restrukturalizaci klinické stomatologie v Brně. Je mimo jiné držitelem titulu Osobnost české stomatologie.

Na poli architektury a urbanismu připadlo letos ocenění architektu Radko Květovi, majiteli renomované brněnské architektonické kanceláře, jehož tvorba se vyznačuje tím, že v ní sjednocuje neortodoxně využívaný architektonický minimalismus pohledového betonu s ryze přírodním či naopak parkově upraveným vnějším prostředím. Vyvrcholením tohoto jeho úsilí byla realizace Archeoparku Pavlov v roce 2016, za niž získal mnoho ocenění u nás i v zahraničí.

Za hudbu byla oceněna legendární zpěvačka a letošní jubilantka Eva Pilarová, která svoji kariéru uznávané zpěvačky se silným a nezaměnitelným hlasem zahájila v roce 1960 v divadle Semafor. Stále se však hrdě hlásí ke svému rodnému Brnu, ráda se sem vrací, vystupuje zde na koncertech, účastní se kulturního a společenského života a dělá tak městu dobré jméno.

Za oblast společenských věd si převzal cenu docent Jiří Pernes, který v současné době působí jako vědecký pracovník Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR a inicioval také vznik jeho brněnské pobočky. Ve svých publikacích či scénářích k odborným pořadům se zabývá především historií Moravy a Brna a kultivuje tak historické povědomí zdejších obyvatel a současně posiluje jejich vztah k zemi i městu.

V oblasti publicistiky a žurnalistiky byla cena udělena doktorce Vlastě Svobodové, autorce řady publikací věnovaných etnologii a také filmů, které se zabývají mimo jiné osobnostmi Brna a jeho kulturním bohatstvím. Působí také jako prezidentka PressCentra Brno, střediska, které sdružuje profesionální pracovníky sdělovacích prostředků, podnikatele, kulturní pracovníky a další zájemce.
 
Za to, že významně napomáhá utváření pozitivního kulturního klimatu v Brně, kde dlouhodobě žije a pracuje a kde v roce 1984 vydal v nakladatelství Blok svou básnickou prvotinu Nepokoj hodin, obdržel cenu básník, pedagog a organizátor Vít Slíva, který je také nositelem ceny Magnesia Litera a Ceny Nadace ČLF (Český literární fond) za sbírku Bubnování na sudy (2002).

V kategorii dramatického umění vyzdvihlo město práci Stanislava Moši, režiséra a ředitele Městského divadla Brno, který má na svém kontě více než 160 inscenací v českých i zahraničních divadlech, je také vynikajícím textařem a libretistou a svou rozsáhlou uměleckou činností přispívá k propagaci Brna jako města žijícího kulturou.

V oblasti výtvarného umění a designu město udělilo cenu Borisi Myslivečkovi, který vytvářel plakáty, programy a scénografie například pro Divadlo na provázku nebo Loutkové divadlo Radost. Od 90. let se soustřeďuje na knižní grafiku a spolupráci s renomovanými brněnskými nakladatelstvími. Mnohokrát se účastnil Bienále užité grafiky Brno a je členem uměleckých uskupení Sdružení Bienále Brno a Sdružení Q.

V kategorii in memoriam zastupitelé ocenili Jana Chlupa, který v roce 1919 v Brně – Králově Poli založil a řídil ústav pro tělesně postižené děti, dnes známý jako Kociánka. Uspěl jako organizátor sociální a zdravotní péče, stal se průkopníkem nových metod při práci s dětmi a mládeží a jeho odkaz je neodmyslitelnou součástí české somatopedie a pedagogiky.

Na udělení Ceny města Brna pro rok 2019 lidé podali celkem 62 návrhů. Ty se v některých případech opakovaly. Po jejich revizi bylo v jednotlivých oblastech dle pravidel navrženo udělení Ceny města Brna 49 osobnostem a jednomu kolektivu. Z doporučených kandidátů zastupitelstvo vybralo a schválilo 15 laureátů.

Mohlo by vás dále zajímat

Solární panely na střechách městských bytových domů na Vojtově 7 a 9. Foto: SAKO Brno
Kam kráčíš, Brno? Za lepším hospodařením s energií i odpadem

Dlouhodobější snaha města Brna o snižování emisí se loni potkala s celospolečenským úsilím o hospodárné nakládání s energiemi (hlavně plynem) a využívání obnovitelných zdrojů. To do budoucna povede k větší energetické soběstačnosti města i země. Závěr seriálu o akčním plánu strategie #brno2050 tedy nemůže být aktuálnější, v tomto měsíci se totiž podíváme na tematickou oblast Zdroje.

Adam Ondra a jeho volný přelez Macochy. Foto: © Adam Ondra, autor: Petr Chodura
Triumfy brněnského sportu v roce 2022

Sport je plný emocí. Někdy přináší triumfální výhry, jindy kruté prohry. Z těch prvních se ale Brňané loni naštěstí radovali mnohem častěji. Na které úspěchy roku 2022 budou dějiny brněnského sportu ještě dlouhá léta vzpomínat? Pojďme si je v teple a u šálku horké čokolády společně připomenout.

Sune Frederiksen. Foto: Zdeněk Kolařík
Sune Frederiksen: Na mistrovství světa bude mít šanci každý

Český reprezentační trenér a cizinec. Pražák a hráč Brna. Sune Frederiksen je mužem zajímavých kontrastů, ale jedna věc je neoddiskutovatelná – v srdci je především hráč a nadšený milovník curlingu. Loni si v roli kouče připsal už jeden zajímavý triumf, když jeho svěřenci vyhráli mistrovství světa skupiny B, a v březnu zamíří na šampionát elit do Vancouveru.

Už od podzimu 2021 si lidé na jižní Moravě mohli prohlédnout zmenšeninu exponátu, který se pak v březnu představil návštěvníkům Všeobecné světové výstavy Expo v Dubaji. Prezentace v českém pavilonu se speciální průchozí projekční stěnou imitující vlákna DNA a mikrosvět přiblížila Gregora Johanna Mendela a jeho přínos světu. A také zvala diváky do jeho působiště, kde byly položeny základy genetiky  do Brna. Foto: Hvězdárna a planetárium Brno
Komiks, stezka, seriál i skleník. Co přinesl rok Mendela?

Kdo měl v průběhu roku 2022 oči otevřené, nemohl jméno Mendel přehlédnout. Na oslavu 200. výročí narození vědce a opata starobrněnského kláštera se Brno poctivě připravovalo, městská správa, univerzity, muzea a další instituce připravily řadu aktivit, jen škoda, že zlatý hřeb oslav – dokončení Mendlova náměstí a instalace sochy Hrachovina – přijde na řadu až letos. Připravili jsme pro vás malou ochutnávku z onoho roku ve znamení zeleného hrášku.

Nejnovější články

Instalace Lightness v Uměleckoprůmyslovém muzeu. Foto: MMB
Drama se o víkendu chystá pod košem a Stará radnice poodkrývá svá zákoutí

Pracovní týden dospěl do cílové rovinky, už jen přetrhnout pomyslnou cílovou pásku a je tu víkend. Můžete ho strávit třeba v Technickém muzeu na výstavě věnující se autoklubům. Zblízka poznáte Starou radnici na prohlídce a rozloučení se chystá v Moravské galerii s instalací Lightness.  

Za rok 2022 bylo Cenou města Brna oceněno 14 osobností.
Cenu města Brna získalo 14 osobností

Primátorka města Brna Markéta Vaňková předala Cenu města Brna za rok 2022 dvanácti osobnostem. Vladimír Koudelka a Bohumil Samek byli oceněni in memoriam. Ceremoniál se uskutečnil v úterý 24. ledna 2023 v Zastupitelském sále na Nové radnici.

Na lednovém zasedání schválili zastupitelé dotace do sportu, kultury či sociálních služeb
Na lednovém zasedání schválili zastupitelé dotace do sportu, kultury či sociálních služeb

Poprvé se v roce 2023 zastupitelé sešli v úterý 24. ledna. Na programu měli více než 80 bodů. Ty se týkaly například dotací na podporu vytváření zelených střech, na provoz sportovišť, další peníze pomohou kulturním organizacím nebo neziskovým organizacím působícím v sociální sféře.

Solární panely na střechách městských bytových domů na Vojtově 7 a 9. Foto: SAKO Brno
Kam kráčíš, Brno? Za lepším hospodařením s energií i odpadem

Dlouhodobější snaha města Brna o snižování emisí se loni potkala s celospolečenským úsilím o hospodárné nakládání s energiemi (hlavně plynem) a využívání obnovitelných zdrojů. To do budoucna povede k větší energetické soběstačnosti města i země. Závěr seriálu o akčním plánu strategie #brno2050 tedy nemůže být aktuálnější, v tomto měsíci se totiž podíváme na tematickou oblast Zdroje.