Přeskočit na obsah

Inspirativní osobnosti dostaly od města ceny

12. února 2020 6 minut čtení
(mak) – Patnáct laureátů a laureátek převzalo včera z rukou primátorky Markéty Vaňkové Cenu města Brna za rok 2019.

Včerejší večer ve Sněmovním sále na Nové radnici opět patřil výjimečným lidem, kteří svým konáním a svou prací dávají smysl nejen vlastnímu životu, ale jsou schopni obohacovat i nás ostatní a samozřejmě i život Brna. Tyto inspirativní osobnosti stály u zrodu vynikajících úspěchů, které pomáhají budovat dobré jméno jihomoravské metropole u nás i v zahraničí.

Za to jim primátorka Markéta Vaňková jako výraz poděkování a úcty předala Ceny města Brna pro rok 2019. „Zastupitelstvo města Brna na prosincovém zasedání rozhodlo udělit Cenu města Brna představitelům patnácti různých oborů. Ti mají společnou jednu podstatnou věc: inspirují nás ostatní, abychom více snili, více se učili, lépe pracovali a zdokonalovali sebe i své okolí,“ zdůraznila v úvodním proslovu brněnská primátorka.

Za mimořádný přínos městu Brnu obdržel ocenění Libor Zábranský, který jako majitel a trenér přispěl k tomu, že se tradiční ikona brněnského sportu hokejový klub Kometa Brno vrátil do extraligy a v letech 2017 a 2018 získal a obhájil titul v nejvyšší domácí soutěži.

Cenu za zásluhy o svobodu a demokracii udělili zastupitelé Božetěchu Kostelkovi, dlouholetému členu a dnes archiváři Orla, sportovci, vychovateli mládeže a bojovníku proti bezpráví. Byl jedním ze strůjců „sokolského a orelského“ cvičiště na výstavě Festivalu RE:PUBLIKA.

Pro ocenění za mezinárodní spolupráci města Brna si přišel Thomas Donaldson Sparling, pedagog katedry anglistiky a amerikanistiky na Masarykově univerzitě, jenž se po listopadové revoluci stal jejím vedoucím a zasloužil se o zvýšení její mezinárodní reputace. Od roku 2010 působí ve vedení Brno Expat Centre poskytujícího asistenci zahraničním odborníkům, kteří přišli do Brna za prací, a v současnosti zodpovídá jako garant za hodnotu „Mezinárodní město“ ve strategii města Brno 2050.    

Za vynikající sportovní výkony, příkladnou věrnost hokejovému klubu Kometa Brno, kde aktivně hrál od roku 1958 do roku 1978, tedy rekordních 20 let, byl vyznamenán Josef Černý, který v modrobílém dresu vybojoval sedm titulů mistra ligy. Je držitelem stříbra ze Zimních olympijských her 1968 a mistrem Evropy z let 1961 a 1971. V roce 2007 byl uveden do Síně slávy Mezinárodní federace ledního hokeje. O rok později vstoupil do Síně slávy českého hokeje.

V oblasti technických věd město ocenilo ředitele Ústavu procesního inženýrství na Fakultě strojního inženýrství VUT v Brně profesora Petra Stehlíka, který má zásadní podíl na prosazení oboru procesní inženýrství v České republice a svoji erudici uplatňuje také v oblasti energetiky. V součinnosti s Akademií věd ČR v současnosti připravuje unikátní projekt termického zpracování a energetického využití plastových odpadů z hladin moří a oceánů pro světovou výstavu EXPO 2020 v Dubaji.
 
V kategorii přírodních věd si cenu odnesla docentka Zdenka Hradečná. Byla první ženou, která u nás v 50. letech po proškolení v zahraničí pracovala v Biologickém ústavu LF MU s elektronovým mikroskopem. Na Biofyzikálním ústavu vedla oddělení molekulární biologie virů a bakterií a zkoumala účinek ionizujícího záření. Od roku 1993 až do současnosti působí v McArdle laboratoři pro výzkum rakoviny na Lékařské fakultě univerzity ve Wisconsinu v USA. Díky její celoživotní práci se Brno může prezentovat jako významné centrum molekulárně-biologického a genetického výzkumu.

Za přínos pro české lékařství získal Cenu města Brna profesor Jiří Vaněk, který zasvětil svůj profesní život vědecko-výzkumné práci zaměřené na ústní chirurgii a spolupracoval na restrukturalizaci klinické stomatologie v Brně. Je mimo jiné držitelem titulu Osobnost české stomatologie.

Na poli architektury a urbanismu připadlo letos ocenění architektu Radko Květovi, majiteli renomované brněnské architektonické kanceláře, jehož tvorba se vyznačuje tím, že v ní sjednocuje neortodoxně využívaný architektonický minimalismus pohledového betonu s ryze přírodním či naopak parkově upraveným vnějším prostředím. Vyvrcholením tohoto jeho úsilí byla realizace Archeoparku Pavlov v roce 2016, za niž získal mnoho ocenění u nás i v zahraničí.

Za hudbu byla oceněna legendární zpěvačka a letošní jubilantka Eva Pilarová, která svoji kariéru uznávané zpěvačky se silným a nezaměnitelným hlasem zahájila v roce 1960 v divadle Semafor. Stále se však hrdě hlásí ke svému rodnému Brnu, ráda se sem vrací, vystupuje zde na koncertech, účastní se kulturního a společenského života a dělá tak městu dobré jméno.

Za oblast společenských věd si převzal cenu docent Jiří Pernes, který v současné době působí jako vědecký pracovník Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR a inicioval také vznik jeho brněnské pobočky. Ve svých publikacích či scénářích k odborným pořadům se zabývá především historií Moravy a Brna a kultivuje tak historické povědomí zdejších obyvatel a současně posiluje jejich vztah k zemi i městu.

V oblasti publicistiky a žurnalistiky byla cena udělena doktorce Vlastě Svobodové, autorce řady publikací věnovaných etnologii a také filmů, které se zabývají mimo jiné osobnostmi Brna a jeho kulturním bohatstvím. Působí také jako prezidentka PressCentra Brno, střediska, které sdružuje profesionální pracovníky sdělovacích prostředků, podnikatele, kulturní pracovníky a další zájemce.
 
Za to, že významně napomáhá utváření pozitivního kulturního klimatu v Brně, kde dlouhodobě žije a pracuje a kde v roce 1984 vydal v nakladatelství Blok svou básnickou prvotinu Nepokoj hodin, obdržel cenu básník, pedagog a organizátor Vít Slíva, který je také nositelem ceny Magnesia Litera a Ceny Nadace ČLF (Český literární fond) za sbírku Bubnování na sudy (2002).

V kategorii dramatického umění vyzdvihlo město práci Stanislava Moši, režiséra a ředitele Městského divadla Brno, který má na svém kontě více než 160 inscenací v českých i zahraničních divadlech, je také vynikajícím textařem a libretistou a svou rozsáhlou uměleckou činností přispívá k propagaci Brna jako města žijícího kulturou.

V oblasti výtvarného umění a designu město udělilo cenu Borisi Myslivečkovi, který vytvářel plakáty, programy a scénografie například pro Divadlo na provázku nebo Loutkové divadlo Radost. Od 90. let se soustřeďuje na knižní grafiku a spolupráci s renomovanými brněnskými nakladatelstvími. Mnohokrát se účastnil Bienále užité grafiky Brno a je členem uměleckých uskupení Sdružení Bienále Brno a Sdružení Q.

V kategorii in memoriam zastupitelé ocenili Jana Chlupa, který v roce 1919 v Brně – Králově Poli založil a řídil ústav pro tělesně postižené děti, dnes známý jako Kociánka. Uspěl jako organizátor sociální a zdravotní péče, stal se průkopníkem nových metod při práci s dětmi a mládeží a jeho odkaz je neodmyslitelnou součástí české somatopedie a pedagogiky.

Na udělení Ceny města Brna pro rok 2019 lidé podali celkem 62 návrhů. Ty se v některých případech opakovaly. Po jejich revizi bylo v jednotlivých oblastech dle pravidel navrženo udělení Ceny města Brna 49 osobnostem a jednomu kolektivu. Z doporučených kandidátů zastupitelstvo vybralo a schválilo 15 laureátů.

Mohlo by vás dále zajímat

Zdeněk Rotrekl (třetí zleva) při udílení čestného občanství města Brna v roce 1994. Foto: Archiv města Brna
Jména Kapoun a Rotrekl patří do panteonu moravské poezie

Svět přichází o básníky i v červnu – letos si tak připomeneme dva tvůrce, jejichž pozemská pouť právě v tomto čase skončila, ale jejich poetické duše splynuly s duší Brna a Moravy a trvale ji posílily a obohatily. Před 60 lety, 10. června 1963, zemřel básník Karel Kapoun a 9. června to bude deset let, co odešel básník Zdeněk Rotrekl.

Strakapoud jižní. Foto: Lenka Hubáčková
Ptáci v Brně: koho zajímají meruňky a koho rumiště?

Pokud jste si až dosud – stejně jako autorka textu – mysleli, že nejběžnějším ptačím obyvatelem Brna je holub, jste na omylu. Konkrétně holub hřivnáč figuruje až na 10. místě žebříčku, zatímco nejznámější holub domácí se nevejde ani mezi nejčastější tři desítky ptačích druhů. Kdo je předběhl, s jakými druhy ptáků se můžeme ve městě setkat a kde? To v naší fotoreportáži přiblíží ornitolog Jan Sychra z Jihomoravské pobočky České společnosti ornitologické.

Foto: Cottonbro Studio, Pexels
Město kreativcům zaslíbené. Jak a proč je Brno podporuje?

Představte si, že se ocitnete v AZ kvízu a začnete obligátním K. „Jaké slovo souhrnně označuje profese typu návrhář nábytku, grafik, spisovatel a filmař?“ zeptá se moderátor Aleš Zbořil. Hrozí, že zaváháte hned u první otázky? Pak čtěte dál. Brno je totiž v podpoře KREATIVCŮ v České republice průkopníkem, a tak by byla škoda, kdybyste se právě kvůli tomuto pojmu neprobojovali až k bankomatu.

Vladimíra Blažková. Foto: Krajské ředitelství policie Jihomoravského kraje
Vladimíra Blažková: Člověk musí mít z koní respekt

Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. Své o tom ví také Vladimíra Blažková, která to od dětské lásky ke koním dotáhla až na Mezinárodní policejní mistrovství České republiky v jízdě na koni. V kariéře ji nezastavil ani vážný úraz páteře, který utrpěla nijak překvapivě po pádu z koně. V rámci zmíněného turnaje, který již dvakrát vyhrála, se letos po třech letech představí brněnským fanouškům 10. června na Panské líše.

Nejnovější články

Víkend otevřených zahrad. Foto: Lipka
Víkend nabídne zářící ohňostroje i meditaci v zahradách

Než se v sobotu rozzáří nebe nad Prýglem prvním ohňostrojem Ignis Brunensis, stihnete toho v Brně hodně. Vyrazte třeba na představení Freš manéže, festivalu mladého cirkusu. Brnohraní zase svolává milovníky deskovek a karetních her do Lužánek. Klid i poznání najdete v zeleni Otevřených zahrad.

Ať je klima v Brně prima
Ekologie, poklad a divadlo v zoo? Ať je klima v Brně prima

Oslavy Mezinárodního dne životního prostředí vyvrcholí v pátek 9. června v Zoo Brno. Zábavný den rámuje soutěž Ať je klima v Brně prima. Dozvíte se zajímavosti o ekologii a životním prostředí a připraven je také bohatý program pro nejmenší.

Paleta dat, která najdete v letošním vydání Brno v číslech, je skutečně pestrobarevná. Zdroj: MMB
Tři sta slunečných dnů, šest set požárů, čtyři tisíce dětí. Jaká čísla definují Brno 2022?

Méně rozvodů, ale i méně dětí. Více slunečných dnů, více požárů, méně srážek. Nejen tyto závěry, ale hlavně přesná data přináší zpráva Brno v číslech, každoročně vydávaný souhrn dostupný na webu data.brno.cz. Kromě zajímavých infografik ale městští dataři mají ještě jedno eso v rukávu, díky kterému se lidé dozví víc o svém městě – šifrovací hru.

Veletrh prorodinných a seniorských organizací
Sraz v úterý u Jošta. Zveme všechny na Veletrh prorodinných a seniorských organizací

Vrchol Brněnských dní pro rodinu proběhne v úterý 13. června. Na Veletrhu prorodinných a seniorských organizací se seznámíte s činností společností působících v Brně v těchto odvětvích. Akci si užije díky bohatému doprovodnému programu celá rodina.