(mak) – Patnáct laureátů a laureátek převzalo včera z rukou primátorky Markéty Vaňkové Cenu města Brna za rok 2019.
Včerejší večer ve Sněmovním sále na Nové radnici opět patřil výjimečným lidem, kteří svým konáním a svou prací dávají smysl nejen vlastnímu životu, ale jsou schopni obohacovat i nás ostatní a samozřejmě i život Brna. Tyto inspirativní osobnosti stály u zrodu vynikajících úspěchů, které pomáhají budovat dobré jméno jihomoravské metropole u nás i v zahraničí.
Za to jim primátorka Markéta Vaňková jako výraz poděkování a úcty předala Ceny města Brna pro rok 2019. „Zastupitelstvo města Brna na prosincovém zasedání rozhodlo udělit Cenu města Brna představitelům patnácti různých oborů. Ti mají společnou jednu podstatnou věc: inspirují nás ostatní, abychom více snili, více se učili, lépe pracovali a zdokonalovali sebe i své okolí,“ zdůraznila v úvodním proslovu brněnská primátorka.
Cenu za zásluhy o svobodu a demokracii udělili zastupitelé Božetěchu Kostelkovi, dlouholetému členu a dnes archiváři Orla, sportovci, vychovateli mládeže a bojovníku proti bezpráví. Byl jedním ze strůjců „sokolského a orelského“ cvičiště na výstavě Festivalu RE:PUBLIKA.
Za vynikající sportovní výkony, příkladnou věrnost hokejovému klubu Kometa Brno, kde aktivně hrál od roku 1958 do roku 1978, tedy rekordních 20 let, byl vyznamenán Josef Černý, který v modrobílém dresu vybojoval sedm titulů mistra ligy. Je držitelem stříbra ze Zimních olympijských her 1968 a mistrem Evropy z let 1961 a 1971. V roce 2007 byl uveden do Síně slávy Mezinárodní federace ledního hokeje. O rok později vstoupil do Síně slávy českého hokeje.
V oblasti technických věd město ocenilo ředitele Ústavu procesního inženýrství na Fakultě strojního inženýrství VUT v Brně profesora Petra Stehlíka, který má zásadní podíl na prosazení oboru procesní inženýrství v České republice a svoji erudici uplatňuje také v oblasti energetiky. V součinnosti s Akademií věd ČR v současnosti připravuje unikátní projekt termického zpracování a energetického využití plastových odpadů z hladin moří a oceánů pro světovou výstavu EXPO 2020 v Dubaji.
Za přínos pro české lékařství získal Cenu města Brna profesor Jiří Vaněk, který zasvětil svůj profesní život vědecko-výzkumné práci zaměřené na ústní chirurgii a spolupracoval na restrukturalizaci klinické stomatologie v Brně. Je mimo jiné držitelem titulu Osobnost české stomatologie.
Na poli architektury a urbanismu připadlo letos ocenění architektu Radko Květovi, majiteli renomované brněnské architektonické kanceláře, jehož tvorba se vyznačuje tím, že v ní sjednocuje neortodoxně využívaný architektonický minimalismus pohledového betonu s ryze přírodním či naopak parkově upraveným vnějším prostředím. Vyvrcholením tohoto jeho úsilí byla realizace Archeoparku Pavlov v roce 2016, za niž získal mnoho ocenění u nás i v zahraničí.
Za hudbu byla oceněna legendární zpěvačka a letošní jubilantka Eva Pilarová, která svoji kariéru uznávané zpěvačky se silným a nezaměnitelným hlasem zahájila v roce 1960 v divadle Semafor. Stále se však hrdě hlásí ke svému rodnému Brnu, ráda se sem vrací, vystupuje zde na koncertech, účastní se kulturního a společenského života a dělá tak městu dobré jméno.
Za oblast společenských věd si převzal cenu docent Jiří Pernes, který v současné době působí jako vědecký pracovník Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR a inicioval také vznik jeho brněnské pobočky. Ve svých publikacích či scénářích k odborným pořadům se zabývá především historií Moravy a Brna a kultivuje tak historické povědomí zdejších obyvatel a současně posiluje jejich vztah k zemi i městu.
Za to, že významně napomáhá utváření pozitivního kulturního klimatu v Brně, kde dlouhodobě žije a pracuje a kde v roce 1984 vydal v nakladatelství Blok svou básnickou prvotinu Nepokoj hodin, obdržel cenu básník, pedagog a organizátor Vít Slíva, který je také nositelem ceny Magnesia Litera a Ceny Nadace ČLF (Český literární fond) za sbírku Bubnování na sudy (2002).
V oblasti výtvarného umění a designu město udělilo cenu Borisi Myslivečkovi, který vytvářel plakáty, programy a scénografie například pro Divadlo na provázku nebo Loutkové divadlo Radost. Od 90. let se soustřeďuje na knižní grafiku a spolupráci s renomovanými brněnskými nakladatelstvími. Mnohokrát se účastnil Bienále užité grafiky Brno a je členem uměleckých uskupení Sdružení Bienále Brno a Sdružení Q.
V kategorii in memoriam zastupitelé ocenili Jana Chlupa, který v roce 1919 v Brně – Králově Poli založil a řídil ústav pro tělesně postižené děti, dnes známý jako Kociánka. Uspěl jako organizátor sociální a zdravotní péče, stal se průkopníkem nových metod při práci s dětmi a mládeží a jeho odkaz je neodmyslitelnou součástí české somatopedie a pedagogiky.
Na udělení Ceny města Brna pro rok 2019 lidé podali celkem 62 návrhů. Ty se v některých případech opakovaly. Po jejich revizi bylo v jednotlivých oblastech dle pravidel navrženo udělení Ceny města Brna 49 osobnostem a jednomu kolektivu. Z doporučených kandidátů zastupitelstvo vybralo a schválilo 15 laureátů.