Přeskočit na obsah

Inspirativní osobnosti dostaly od města ceny

12. února 2020 6 minut čtení
(mak) – Patnáct laureátů a laureátek převzalo včera z rukou primátorky Markéty Vaňkové Cenu města Brna za rok 2019.

Včerejší večer ve Sněmovním sále na Nové radnici opět patřil výjimečným lidem, kteří svým konáním a svou prací dávají smysl nejen vlastnímu životu, ale jsou schopni obohacovat i nás ostatní a samozřejmě i život Brna. Tyto inspirativní osobnosti stály u zrodu vynikajících úspěchů, které pomáhají budovat dobré jméno jihomoravské metropole u nás i v zahraničí.

Za to jim primátorka Markéta Vaňková jako výraz poděkování a úcty předala Ceny města Brna pro rok 2019. „Zastupitelstvo města Brna na prosincovém zasedání rozhodlo udělit Cenu města Brna představitelům patnácti různých oborů. Ti mají společnou jednu podstatnou věc: inspirují nás ostatní, abychom více snili, více se učili, lépe pracovali a zdokonalovali sebe i své okolí,“ zdůraznila v úvodním proslovu brněnská primátorka.

Za mimořádný přínos městu Brnu obdržel ocenění Libor Zábranský, který jako majitel a trenér přispěl k tomu, že se tradiční ikona brněnského sportu hokejový klub Kometa Brno vrátil do extraligy a v letech 2017 a 2018 získal a obhájil titul v nejvyšší domácí soutěži.

Cenu za zásluhy o svobodu a demokracii udělili zastupitelé Božetěchu Kostelkovi, dlouholetému členu a dnes archiváři Orla, sportovci, vychovateli mládeže a bojovníku proti bezpráví. Byl jedním ze strůjců „sokolského a orelského“ cvičiště na výstavě Festivalu RE:PUBLIKA.

Pro ocenění za mezinárodní spolupráci města Brna si přišel Thomas Donaldson Sparling, pedagog katedry anglistiky a amerikanistiky na Masarykově univerzitě, jenž se po listopadové revoluci stal jejím vedoucím a zasloužil se o zvýšení její mezinárodní reputace. Od roku 2010 působí ve vedení Brno Expat Centre poskytujícího asistenci zahraničním odborníkům, kteří přišli do Brna za prací, a v současnosti zodpovídá jako garant za hodnotu „Mezinárodní město“ ve strategii města Brno 2050.    

Za vynikající sportovní výkony, příkladnou věrnost hokejovému klubu Kometa Brno, kde aktivně hrál od roku 1958 do roku 1978, tedy rekordních 20 let, byl vyznamenán Josef Černý, který v modrobílém dresu vybojoval sedm titulů mistra ligy. Je držitelem stříbra ze Zimních olympijských her 1968 a mistrem Evropy z let 1961 a 1971. V roce 2007 byl uveden do Síně slávy Mezinárodní federace ledního hokeje. O rok později vstoupil do Síně slávy českého hokeje.

V oblasti technických věd město ocenilo ředitele Ústavu procesního inženýrství na Fakultě strojního inženýrství VUT v Brně profesora Petra Stehlíka, který má zásadní podíl na prosazení oboru procesní inženýrství v České republice a svoji erudici uplatňuje také v oblasti energetiky. V součinnosti s Akademií věd ČR v současnosti připravuje unikátní projekt termického zpracování a energetického využití plastových odpadů z hladin moří a oceánů pro světovou výstavu EXPO 2020 v Dubaji.
 
V kategorii přírodních věd si cenu odnesla docentka Zdenka Hradečná. Byla první ženou, která u nás v 50. letech po proškolení v zahraničí pracovala v Biologickém ústavu LF MU s elektronovým mikroskopem. Na Biofyzikálním ústavu vedla oddělení molekulární biologie virů a bakterií a zkoumala účinek ionizujícího záření. Od roku 1993 až do současnosti působí v McArdle laboratoři pro výzkum rakoviny na Lékařské fakultě univerzity ve Wisconsinu v USA. Díky její celoživotní práci se Brno může prezentovat jako významné centrum molekulárně-biologického a genetického výzkumu.

Za přínos pro české lékařství získal Cenu města Brna profesor Jiří Vaněk, který zasvětil svůj profesní život vědecko-výzkumné práci zaměřené na ústní chirurgii a spolupracoval na restrukturalizaci klinické stomatologie v Brně. Je mimo jiné držitelem titulu Osobnost české stomatologie.

Na poli architektury a urbanismu připadlo letos ocenění architektu Radko Květovi, majiteli renomované brněnské architektonické kanceláře, jehož tvorba se vyznačuje tím, že v ní sjednocuje neortodoxně využívaný architektonický minimalismus pohledového betonu s ryze přírodním či naopak parkově upraveným vnějším prostředím. Vyvrcholením tohoto jeho úsilí byla realizace Archeoparku Pavlov v roce 2016, za niž získal mnoho ocenění u nás i v zahraničí.

Za hudbu byla oceněna legendární zpěvačka a letošní jubilantka Eva Pilarová, která svoji kariéru uznávané zpěvačky se silným a nezaměnitelným hlasem zahájila v roce 1960 v divadle Semafor. Stále se však hrdě hlásí ke svému rodnému Brnu, ráda se sem vrací, vystupuje zde na koncertech, účastní se kulturního a společenského života a dělá tak městu dobré jméno.

Za oblast společenských věd si převzal cenu docent Jiří Pernes, který v současné době působí jako vědecký pracovník Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR a inicioval také vznik jeho brněnské pobočky. Ve svých publikacích či scénářích k odborným pořadům se zabývá především historií Moravy a Brna a kultivuje tak historické povědomí zdejších obyvatel a současně posiluje jejich vztah k zemi i městu.

V oblasti publicistiky a žurnalistiky byla cena udělena doktorce Vlastě Svobodové, autorce řady publikací věnovaných etnologii a také filmů, které se zabývají mimo jiné osobnostmi Brna a jeho kulturním bohatstvím. Působí také jako prezidentka PressCentra Brno, střediska, které sdružuje profesionální pracovníky sdělovacích prostředků, podnikatele, kulturní pracovníky a další zájemce.
 
Za to, že významně napomáhá utváření pozitivního kulturního klimatu v Brně, kde dlouhodobě žije a pracuje a kde v roce 1984 vydal v nakladatelství Blok svou básnickou prvotinu Nepokoj hodin, obdržel cenu básník, pedagog a organizátor Vít Slíva, který je také nositelem ceny Magnesia Litera a Ceny Nadace ČLF (Český literární fond) za sbírku Bubnování na sudy (2002).

V kategorii dramatického umění vyzdvihlo město práci Stanislava Moši, režiséra a ředitele Městského divadla Brno, který má na svém kontě více než 160 inscenací v českých i zahraničních divadlech, je také vynikajícím textařem a libretistou a svou rozsáhlou uměleckou činností přispívá k propagaci Brna jako města žijícího kulturou.

V oblasti výtvarného umění a designu město udělilo cenu Borisi Myslivečkovi, který vytvářel plakáty, programy a scénografie například pro Divadlo na provázku nebo Loutkové divadlo Radost. Od 90. let se soustřeďuje na knižní grafiku a spolupráci s renomovanými brněnskými nakladatelstvími. Mnohokrát se účastnil Bienále užité grafiky Brno a je členem uměleckých uskupení Sdružení Bienále Brno a Sdružení Q.

V kategorii in memoriam zastupitelé ocenili Jana Chlupa, který v roce 1919 v Brně – Králově Poli založil a řídil ústav pro tělesně postižené děti, dnes známý jako Kociánka. Uspěl jako organizátor sociální a zdravotní péče, stal se průkopníkem nových metod při práci s dětmi a mládeží a jeho odkaz je neodmyslitelnou součástí české somatopedie a pedagogiky.

Na udělení Ceny města Brna pro rok 2019 lidé podali celkem 62 návrhů. Ty se v některých případech opakovaly. Po jejich revizi bylo v jednotlivých oblastech dle pravidel navrženo udělení Ceny města Brna 49 osobnostem a jednomu kolektivu. Z doporučených kandidátů zastupitelstvo vybralo a schválilo 15 laureátů.

Dočtete se v Metropolitanu

Vlasta Jágerová vysvětluje, na co ze své pozice koordinátorky výkopových prací a uzavírek v Brně nejčastěji naráží. Foto: Zdeňka Obalilová
Koordinace uzavírek: Co město může ovlivnit a na co je krátké

Dvě stě padesát dopravních uzavírek má aktuálně na seznamu pracovní skupina, která se zabývá jejich koordinací. „Kdyby každá z nich trvala rok, o století později bychom před sebou pořád měli dvě třetiny prací – a to ještě v případě, že by se nevyskytlo nic nového, což je utopie. Z tohoto pohledu nejde dělat věci vždy postupně, ale je nutné kopat na vícero místech zaráz. Snažíme se ale, aby to bylo v rámci možností co nejefektivnější, aby se na ploše udělalo maximum prací, aby se uzavírala na co nejkratší dobu, v nejméně vytížené části roku a podobně,“ říká Vlasta Jágerová a vysvětluje, na co při tom ze své pozice koordinátorky výkopových prací a uzavírek v Brně nejčastěji naráží.

Tomáš Řepa. Foto: archiv Tomáše Řepy
Českému komiksu vládnou ženy, ukazuje festival KOMA

Komiks ze všech stran – český, zahraniční, dětmi malovaný či přímo v procesu kresby – to všechno přináší mezinárodní festival KOMA. Už po deváté obsadí mezi 12. a 15. říjnem někdejší káznici na Bratislavské. Jak takový festival vzniká i jak to aktuálně vypadá s českou komiksovou tvorbou, jsme zjišťovali od dramaturga Tomáše Řepy.

Lenka Vavrisová. Foto: Petra Slámová
Lenka Vavrisová: Baví mě komunita i narážení do lidí

Dva roky chyběly v Rose Bowlu – českém finále ženské ligy amerického fotbalu. Nyní chce ale nejúspěšnější tým historie této soutěže Brno Amazons znovu na výsluní, což dokazuje také dobrý vstup do sezony: Amazonky mají dvě suverénní výhry a jednu prohru. Respekt vzbuzují také výkony jejich kapitánky, trenérky a nově quarterbacka Lenky Vavrisové, která je mezi fotbalistkami již legendou, ale stále ještě neřekla na trávnících poslední slovo.

Medlánecká SOS vesnička letos oslavila dvacáté výročí vzniku. Foto: archiv SOS Dětské vesničky
Medlánecká SOS vesnička slaví dvacetiny. Mohlo jí být padesát

Děti, které kdysi tvořily první obyvatele SOS vesničky v brněnských Medlánkách, už samy dorostly do věku rodičů. Toto zařízení pro pěstounskou péči totiž letos oslavilo dvacáté výročí vzniku. Samotná myšlenka SOS vesniček rozšířených po celém světě je ještě o několik dekád starší.

Nenechte si ujít

Výstava NHNB: Nádraží Brno aktuálně v Křížové chodbě Nové radnice. Foto: Brněnské komunikace a. s.
Co nabídne nové hlavní nádraží? Přiblíží to ojedinělá výstava

Naskýtá se skvělá možnost, jak zjistit vše důležité o novém hlavním nádraží! Až do konce roku se koná exkluzivní výstava NHNB: Nádraží Brno aktuálně, která dopodrobna představuje plánovaný přesun i modernizaci klíčového železničního uzlu. Postupně se objeví na třech různých místech po Brně.

Studenti nového oboru na střední škole Čichnova se učí, jak chránit systémy proti hackerům. Foto: SŠ Čichnova
Brno jako mekka kyberbezpečnosti? Vychováváme tu novou generaci expertů

Jak čelit útokům hackerů? Jak před nimi chránit instituce a jejich sítě? Řešit tyto aktuální problémy se učí studenti nového oboru na střední škole Čichnova. Junior Centrum Excelence pro kybernetickou bezpečnost, které se kolem něj vytvořilo, je svým pojetím natolik unikátní, že je ocenila i Evropská komise. Vybrala ho do užšího finále soutěže nejinovativnějších projektů Regiostars Awards. O vítězi teď rozhoduje v hlasování veřejnost a brněnskému projektu tak můžete k výhře pomoci i vy.

Vlasta Jágerová vysvětluje, na co ze své pozice koordinátorky výkopových prací a uzavírek v Brně nejčastěji naráží. Foto: Zdeňka Obalilová
Koordinace uzavírek: Co město může ovlivnit a na co je krátké

Dvě stě padesát dopravních uzavírek má aktuálně na seznamu pracovní skupina, která se zabývá jejich koordinací. „Kdyby každá z nich trvala rok, o století později bychom před sebou pořád měli dvě třetiny prací – a to ještě v případě, že by se nevyskytlo nic nového, což je utopie. Z tohoto pohledu nejde dělat věci vždy postupně, ale je nutné kopat na vícero místech zaráz. Snažíme se ale, aby to bylo v rámci možností co nejefektivnější, aby se na ploše udělalo maximum prací, aby se uzavírala na co nejkratší dobu, v nejméně vytížené části roku a podobně,“ říká Vlasta Jágerová a vysvětluje, na co při tom ze své pozice koordinátorky výkopových prací a uzavírek v Brně nejčastěji naráží.

Průběh akce Burger Street Festival. Foto: Facebook Burger Street Festival
Co o víkendu? Navštivte architektonické skvosty či festival burgerů

Architektura, gastronomie nebo historické vozy. Tematicky je nadcházející víkend v Brně skutečně velice rozmanitý a stačí si jen vybrat, kam zamíříte právě vy.