Přeskočit na obsah

Halloween i narozeninový potravinový trh. Sváteční víkend nabídne víc než oslavu republiky

26. října 2018 2 minuty čtení
(ral) – Poslední říjnový víkend budou hrát v Brně prim oslavy sta let od vzniku samostatné Československé republiky. Vedle toho se můžete těšit na halloweenské speciály v brněnské zoo nebo na hvězdárně, na gastronomickou narozeninovou párty na Malé Americe nebo na tematické podzimní procházky městem.

Brno prožije nadcházející víkend v rytmu prvorepublikových oslav. Do historie vás vrátí hudebně-kulturní akce na Špilberku Brno 1918, prohlídky vily Stiassni nebo brněnská premiéra snímku Hovory s TGM. Přehled událostí tematicky spjatých s osmadvacátým říjnem nabízí tento článek: https://www.brno.cz/brno-aktualne/co-se-deje-v-brne/a/mapathon-dobove-menu-i-prvorepublikova-detektivka-brno-si-pripomina-ste-vyroci-vzniku-csr/

Americký Halloween už překonal oceán a stává se čím dál oblíbenější i u nás. Ve Hvězdárně a planetáriu Brno nabírá rozměry doslova galaktické. Malování sádrových dýní a soutěž o nej draka můžete spojit s návštěvou digitária a zakončit sobotní odpoledne výletem do vesmíru. Celý program najdete na facebooku: https://www.facebook.com/events/181750929412640/.

 Dýňovým slavnostem se můžete oddat i v ZOO Brno. V sobotu tu na vás čeká tisíc dýní, které si nazdobíte podle představ, ochutnávka dýňových specialit, soutěže, divadla, pěvecká a taneční vystoupení a samozřejmě – jak se na zoo sluší a patří – také komentovaná krmení. Podrobnosti uvádí ZOO na facebookové události: https://www.facebook.com/events/1916059258440495/

Poslední podzimní toulky městem v režii průvodců Turistického informačního centra můžete absolvovat tuto sobotu a neděli. Tentokrát bude zaostřeno na slavné brněnské vily – černopolské i pisárecké a chybět nemůže ani Masarykova čtvrť. Více informací najdete zde: https://www.gotobrno.cz/akce/tematicke-prohlidky-podzim/.

FoodPark slaví třetí narozeniny a pořádá tradiční potravinový trh. V sobotu od 10 do 18 hodin bude na Malé Americe otevřeno 20 stánků, koutek pro děti a chybět nebude ani opékání špekáčků. Konkrétní nabídku naleznete zde: https://www.facebook.com/events/2162617863987666/. 

Mohlo by vás dále zajímat

Bazilika Nanebevzetí Panny Marie. Foto: Internetová encyklopedie dějin Brna
Starobrněnský klášter slaví 700 let

Stavba kláštera jako vykoupení z pozemských hříchů. I takto – poněkud bulvárně – bychom se mohli dívat na vznik starobrněnského kláštera cisterciaček. Jeho zakladatelka a donátorka královna Eliška Rejčka byla žena s pozoruhodným osudem. Její životní kroky by budily pozornost i nyní, natož ve středověkých českých zemích.

Tunel na Žabovřeské. Foto: Marie Schmerková
Velký městský okruh se rozrůstá, pracuje se na třech úsecích

Neustálé čekání v zácpách nemá nikdo rád. Jak ale pomoci plynulejší dopravě v Brně, když aut je stále více a ulice nelze nafouknout? Jedním z řešení je vybudování velkého městského okruhu (VMO). Aktuálně se pracuje hned na třech úsecích. Po jejich dokončení sice zatím nebude hotový celý okruh, ale řidičům i tak prospějí.

Povalená dopravní značka na Husově. Foto: MMB
BRŇÁCI a Brňačky, udělejte něco PRO BRNO

I když je oficiální název aplikace Brňáci pro Brno z dnešního pohledu genderově nekorektní, ona sama obyvatelům všech pohlaví dělá dobrou službu. Už 13 let jim umožňuje, aby jednoduše z mobilu nebo z počítače nahlásili závady, na které ve městě narazili, ať už jde o uvolněné dlaždice v chodníku, výmol v silnici, rozbujelou zeleň bránící ve výhledu, nebo blikající lampu.

Zahrady vil Tugendhat a Löw-Beer jsou nově průchozí zdarma. Foto: Marie Schmerková
Vyšel květnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Od začátku května opět pojede tramvaj číslo 1 do Bystrce. O víkendu 13. a 14. května se otevře více než sto běžně nepřístupných míst při festivalu Open House Brno. A do 15. května je možné přihlásit nápad na zlepšení života ve městě do participativního rozpočtu Dáme na vás.

Nejnovější články

Brněnské výstaviště, foto: M. Schmerková
Výstaviště slaví 95 let. Vyrazte prozkoumat brněnskou veletržní chloubu

Hlavním tahákem nadcházejícího víkendu jsou bezesporu oslavy 95 let brněnského výstaviště. Neváhejte s návštěvou, program je opravdu bohatý. Dále začíná také festival Provázek open, který potrvá až do června. K návštěvě zvou i dopravní hřiště v Komíně a Řečkovicích – chystá se zde speciální program pro děti.

Do Brna se sjeli zástupci dvanácti měst, aby sdíleli své zkušenosti a příklady dobré praxe a načerpali novou inspiraci.  Foto: M. Schmerková
Jak na životní prostředí? Zkušenosti z celého světa se sdílely v Brně

Zelená infrastruktura, údržba zeleně nebo energetika – i tato témata zahrnoval městem organizovaný mezinárodní workshop nazvaný příznačně Den partnerských měst. Do Brna se sjeli zástupci dvanácti měst, aby sdíleli své zkušenosti a příklady dobré praxe a načerpali novou inspiraci.  

Sezóna na koupališti Riviéra začíná. Kde půjde zaparkovat? Zdroj: MMB
Sezóna na koupališti Riviéra začíná. Kde půjde zaparkovat?

Koupaliště Riviéra zahajuje sezónu v sobotu 27. května. Zároveň jsou v plném proudu práce na přilehlém úseku velkého městského okruhu. Návštěvníci tak nebudou moci využívat obvyklá parkovací místa ani zastávky MHD. 

Zootechnička s medvíďaty, archiv Zoo Brno
Poznejte sedm desetiletí Zoo Brno ve fotografiích v Urban centru

Za odpočinkem i zvířaty chodí lidé do brněnské zoo od roku 1953. Jak se zahrada za 70 let proměnila, mapuje výstava historických i současných fotografií, kterou můžete až do 10. července navštívit v Urban centru na Mečové.