Přeskočit na obsah

Mapathon, dobové menu i prvorepubliková detektivka. Brno si připomíná sté výročí vzniku ČSR

24. října 2018 4 minuty čtení
(ral) – Sto let od vzniku samostatného Československa oslavuje tento týden v Brně řada akcí. Nejvíce se jich uskuteční v neděli, na kterou připadá samotné výročí, nuda v Brně ale nenastane ani předtím.

Atmosféra první republiky obsadí na celý víkend svahy Špilberku. Akce Brno 1918 zahrnuje komentovanou prohlídku výstavy Rok 1918 – co nám válka vzala a dala… Její kurátor, historik Radim Dufek, bude vyprávět o vzniku Československa a o tom, co se přesně před 100 lety odehrávalo přímo v Brně. K vidění i poslechu bude promenádní koncert c. k. dechového orchestru, přehlídky historické módy, dobový fotosalon, střelnice, historickou poštu… A kdo přijde v dobovém oděvu, dostane na památku dárek. Součástí akce jsou i tematické procházky po Brně, ke kterým zve průvodce Jan Kruba: „Prohlídka mapuje místa, kde se událo to nejdůležitější kolem vzniku Československé republiky, a to především v noci z 28. na 29. října 1918 v Brně. Zastavíme se například u Besedního domu, z jehož balkonu se vyhlašovala republika, nebo u Staré radnice, kde si připomeneme, že přebírání moci bylo poměrně dramatické.“ Prohlídky startují u Besedního domu na Komenského náměstí v sobotu v 10.00 a v neděli ve 12.00, vstupenky rezervujte zde.

K pomníku TGM, Janáčkově fontáně i na další místa instalovali studenti Masarykovy univerzity dřevěné cedule s prezidentovými citáty a hashtagem #stoletévzkazy. Cílem je přimět kolemjdoucí, aby se zamysleli nad jejich odkazem.

Vila Stiassni na neděli naplánovala sérii speciálních prohlídek, které ještě zvýrazní nostalgickou vzpomínku, kterou samotná prvorepubliková vila vyvolává. Při dopoledních a poobědních prohlídkách oživí výklad například dobová hudba, večer zase budou návštěvníci společně s kapitánem Povondrou pátrat po vrahovi v rámci detektivního představení Případ vdovy. Jde o derniéru oblíbeného kousku, pokud ji nechcete propásnout, je nutné se zarezervovat (kontakty zde).

Happening s pokusem o překonání rekordu i filmovou premiéru na oslavu významného historického výročí připravila Masarykova univerzita. V rámci Mapathonu budou dobrovolníci v bohunickém kampusu od 14 hodin skládat největší mapu Československa. „Jde o vůbec první mapu Československa včetně Podkarpatské Rusi, která byla vytvořena z podkladů původního vojenského mapování Rakousko-Uherska. Mapa je v měřítku 1:25 000 a její podklady tvořily až do poloviny 20. století jediné souvislé topografické dílo na našem území,“ přiblížil význam tohoto díla o přibližném rozměru 40 x 17 metrů Zdeněk Stachoň z Geografického ústavu Přírodovědecké fakulty.

Snímek Hovory s TGM odkazuje na knižní rozhovor dvou výrazných osobností první republiky Karla Čapka (Jan Budař) a prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka (Martin Huba). První veřejné promítání filmu se odehraje v univerzitním kině Scala v neděli 28. 10. ve 21.00.

Symbolicky 28. října zahájí svůj provoz v bývalé káznici na Cejlu jihomoravská pobočka Paměti národa. V 15 a v 16 hodin se mohou návštěvníci zúčastnit komentované prohlídky káznice, během podvečera si mohou poslechnout záznamy autentických vzpomínek vězňů nebo zhlédnout krátký film s brněnskými pamětníky. Celý program je zveřejněný zde.

Vejde se sto let republiky do sta minut na jednom jevišti? Svéráznou oslavu výročí Československa si na 28. října připravilo brněnské Divadlo Polárka. Ve sto minutách hudebně-divadelního happeningu se pokusí obsáhnout události každého jednotlivého roku republiky. Nevšední autorské představení odehraje pouze dvakrát: 28. a 30. října.

Také další brněnská divadla nabízejí tematický program: Národní divadlo Brno inscenuje Smetanovu Libuši, nezávislá scéna Buranteatr hostí improvizační stand-up komedii Čecháčci a Čoboláci, která s nadhledem reflektuje dnešní vztah Čechů a Slováků.

Velký koncert přichystal klub Sono. Během hudebně pestrého večera, jehož program tvoří hudebníci spojení s Brnem, vezme posluchače na cestu časem od 30. a 40. let, přes 60. a 70. léta až do současnosti. K hostům koncertu patří například Robert Křesťan a skupina Druhá tráva nebo Synkopy 61. 

A na závěr jeden gurmánský tip: až do konce týdne nabízí restaurace Šelepka speciální tematické menu s názvem 100 let jako na talíři. Rozpad Rakouska-Uherska z roku 1918 připomíná řízek s bramborovým salátem, vpád vojsk Varšavské smlouvy zase boršč. 

Kam na sváteční výlet? 

V Kobylí bude 27. října slavnostně otevřena Stezka nad vinohrady. Kruhová rampa s výsečí 334° vystupuje nad vinařské okolí a při dobré viditelnosti z ní lidé dohlédnou až na vrcholky rakouských Alp. Nejenom výhled, ale i samotná cesta nahoru je smyslem Stezky nad vinohrady. Rozhledna je totiž vybavena informačním systémem, který představuje časoprostorovou linii. Lidé zde najdou typické cedulky se šipkami k důležitým místům v okolí, ale také informace o budoucích i historických událostech obce nebo filozofické otázky týkající se jich samých. 

Ve Slavkově odhalí památník obětem světových válek. V rámci oslav sta let republiky se tu uskuteční lampionový průvod nebo videomapping na radnici s ohňostrojem.

Po opravách se o víkendu znovu zprovozní i rozhledna Alfonse Muchy v Ivančicích.

Historické dokumenty vztahující se k roku 1918 mimořádně zpřístupní Státní okresní archiv v Rajhradě. Komentovaným prohlídkám budou přítomni čeští legionáři a lidé si prohlédnou záznamy z kronik obcí a měst o roce 1918 nebo dobové fotografie prezidentů T. G. Masaryka a E. Beneše.  

Mohlo by vás dále zajímat

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Nejnovější články

Mezi občanské návrhy Dáme na vás už lidé rozdali tisíc lajků, zdroj: MMB
Mezi občanské návrhy Dáme na vás už lidé rozdali tisíc lajků

Kruhový objezd na přehradě, vteřinový odpočet u semaforů nebo třeba budování veřejných WC. Lidé už do tzv. občanských návrhů vložili přes osmdesát nápadů, jak zlepšit Brno. Vyjadřovat se k nim od první chvíle může i veřejnost. 

Zkušební provoz tramvajové tratě do kampusu. Foto: Marie Schmerková
První cestující pojedou tramvají do kampusu v prosinci

Přímé spojení centra s bohunickým kampusem, provoz MHD bez závislosti na aktuální dopravní situaci, snížení ekologické zátěže a větší komfort pro 40 tisíc cestujících denně. To vše přinese nová tramvajová trať do kampusu. První zkušební jízda se uskutečnila 15. září, první cestující se tudy svezou 10. prosince letošního roku.

Kampaň Brno narůžovo cílí na prevenci rakoviny prsu.
Brno narůžovo přináší prevenci rakoviny prsu do brněnských ulic

Růžovou barvu si vzaly za svou pravidelné říjnové akce spojené s osvětou týkající se rakoviny prsu a podpory onkologických pacientů. Akce probíhají po celém světě a Brno není výjimkou. Celý měsíc proto bude narůžovo.

Výstava ukazuje, jak by studenti využili část areálu Tepláren, foto: MMB
Výstava ukazuje, jak by studenti využili část areálu Tepláren

Co s průmyslovými budovami v mezidobí, kdy je přestanou využívat Teplárny Brno a než se území přebuduje na tzv. chytrou čtvrť Špitálka? Nad tím se zamýšleli studenti tří brněnských univerzit v soutěži MUNISS, kterou každoročně pořádá město. Jejich nápady teď prezentují výstavní panely v ulicích města.