Přeskočit na obsah

Festival architektury 2021 na téma: Když stavby spolupracují s přírodou

25. května 2021 4 minuty čtení
Jaké příležitosti nabízí architektura pro lepší a odpovědnější život ve městě? Druhý ročník festivalu si klade za cíl seznámit s tímto tématem návštěvníky všech věkových kategorií a zejména rodiny s dětmi.

V prostranství areálu brněnské Riviéry vystavíme naučnou stezku a zázemí pro odborný program. I ti nejmenší návštěvníci se budou moci od 23. června do konce září formou hravých exponátů a ilustrovaných naučných panelů seznámit s užitky, které obyvatelům metropolí poskytují zelené střechy, a také jak mohou naše stavby snadno využívat recyklované odpady, dešťovou vodu, slunce a dobíjet elektromobily. Pro podnikatele ve stavebnictví jsme v rámci festivalu tradičně připravili prostor k setkávání a mnoho inspirujících přednášek,” uvedla vedoucí projektu Tereza Sigmundová

O kladném vztahu pořadatelů Festivalu architektury k životnímu prostředí svědčí fakt, že elektrickou energii potřebnou pro chod celé akce zajistí zcela bezemisní zdroj. Půjde tedy o úplně první český open-air festival, který zásobuje „zelená” elektřina. Jediným odpadním produktem vodíkové H2BASE alternativy dieselových agregátů je čistá voda. Zásady odpovědné stavby nebudou popřeny ani při výstavbě naučné stezky. Konstrukční prvky kombinují dřevo, recyklát plastu a recyklát stavební suti, tzv. re-beton.

Otevření naučné stezky i odborný program Festivalu architektury proběhne 23. června 2021. Pro návštěvníky stezky bude od 10:30 připravený volně přístupný uvítací program, soutěže i dárečky pro děti věnované Státním fondem životního prostředí. Naučná stezka vznikla za významné spolupráce s Oddělením motivačních programů OŽP Brno.

Architekti, projektanti a další podnikatelé ve stavebnictví se mohou na tento den zaregistrovat na odborné přednášky, které jsou věnované spolupráci staveb, přírody a města. Na pódiu vystoupí přední čeští architekti a stavební inženýři zabývající se environmentálně odpovědnou výstavbou. Posluchači přednášek získají obecný přehled a znalosti v oblastech:

• navrhování staveb v kontextu vlivu použitých materiálů na životní prostředí• návrhu a instalace vegetačních konstrukcí, zejména zelených střech a fasád• energetického managementu a nastupujícího trendu komunitní energetiky

• vodního managementu v kontextu celé stavby i jejího okolí

Podrobný program je zveřejněn na webu události, která návštěvníkům nabídne nejen odborné přednášky, ale také novinky jako:

• H2BASE bezemisní vodíkovou alternativu diesel agregátů• výstavu elektromobility (elektrické automobily, stavební stroje, kola a dobíječky)• ochutnávku produktů městského hydroponického zemědělství Future farming• výrobky a mobiliář z recyklátu stavební suti• naučnou stezku Stavbami, které spolupracují s přírodou

Odborný program je možné navštívit osobně, ale vstupenka na něj zahrnuje také on-line stream přímo z akce. 

Celodenní program uzavře slavnostní ceremoniál podpisu Memoranda o pomoci městu se snižováním emisí na území Brna s firmami a dalšími zde působícími institucemi.

Jakým tématům bude věnovaný program předcházející podpisu memoranda?

Zvučná jména zastupující moderní stavitelství budou na přednáškovém pódiu hovořit zejména o stavebních materiálech a způsobu nahlížení na udržitelnost v architektuře či o lokální dostupnosti, životnosti a uzavírání cyklů v praxi. Další přednášky se budou věnovat vlivům staveb na provozní spotřebu a okolí. Poprvé v historii můžeme efektivně využívat kombinaci zkušeností a moderních návrhových a modulačních programů, které nám umožní s dostatečným předstihem eliminovat negativní vlivy staveb na životní prostředí. Digitalizace a modelování staveb již není jen demonstračním pomocníkem v představování objektů. Moderní výpočetní technologie dnes umožňuje přesně predikovat nejen vlastní spotřebu provozu, ale také klimatickou proměnu dotčené lokality. O vzniku tepelných ostrovů, benefitech vegetačních konstrukcí a rozvoji infrastruktury klimaticky odolného města budou v rámci odborných přednášek hovořit přední čeští stavební inženýři. Vzniká též potřeba zjednodušení popisu chování stavby pro laika i správní orgány. Proto se v odpolední části programu otevře téma auditů budov a adaptačních technických řešení. Cílem odpolední odborné části programu je návštěvníka seznámit s podobami odpovědného energetického a vodního managementu staveb. Na toto téma naváží zástupci motivačních programů, kteří posluchače seznámí s aktuálními možnostmi finanční podpory, a na samý závěr vystoupí náměstek pro životní prostředí Petr Hladík, který všem přítomným představí, jaký zásadní posun město Brno i díky spolupráci s partnery memoranda za poslední rok učinilo směrem ke snížení své uhlíkové stopy. 

Kontakt na pořadatele: 

Vedoucí projektu: Tereza Sigmundová, info@festival-architektury.cz, M: 725 713 513

Odborný garant: Petr Selník, info@zelenstrecham.cz, M: 723 857 013

Dočtete se v Metropolitanu

Brno narůžovo. Foto: Zdeněk Kolařík
Zapomínat na prevenci se nevyplácí, připomene růžová barva

Brno bude opět růžové. Od 3. do 12. října si pomocí řady akcí připomeneme nezbytnost prevence i specifika boje s rakovinou.

Gustav Vrbacký. Foto: Zdeněk Kolařík
Baví mě adrenalin, u plachtění nevíte, kde budete za deset minut

Nedávné narozeniny oslavil sportovní pilot Gustav Vrbacký ve velkém stylu – ve vzduchu i ve vodě, kam ho přátelé hodili, oblečení neoblečení. Na tom by nebylo nic zvláštního, kdyby neměl oslavenec v rodném listě zapsáno datum narození 1933. V srpnu mu tedy pršely gratulace k rovné devadesátce. Od mládí působí na letišti v Medlánkách a dodnes se podílí na jeho zvelebování a aktivně létá.

Vlasta Jágerová vysvětluje, na co ze své pozice koordinátorky výkopových prací a uzavírek v Brně nejčastěji naráží. Foto: Zdeňka Obalilová
Koordinace uzavírek: Co město může ovlivnit a na co je krátké

Dvě stě padesát dopravních uzavírek má aktuálně na seznamu pracovní skupina, která se zabývá jejich koordinací. „Kdyby každá z nich trvala rok, o století později bychom před sebou pořád měli dvě třetiny prací – a to ještě v případě, že by se nevyskytlo nic nového, což je utopie. Z tohoto pohledu nejde dělat věci vždy postupně, ale je nutné kopat na vícero místech zaráz. Snažíme se ale, aby to bylo v rámci možností co nejefektivnější, aby se na ploše udělalo maximum prací, aby se uzavírala na co nejkratší dobu, v nejméně vytížené části roku a podobně,“ říká Vlasta Jágerová a vysvětluje, na co při tom ze své pozice koordinátorky výkopových prací a uzavírek v Brně nejčastěji naráží.

Tomáš Řepa. Foto: archiv Tomáše Řepy
Českému komiksu vládnou ženy, ukazuje festival KOMA

Komiks ze všech stran – český, zahraniční, dětmi malovaný či přímo v procesu kresby – to všechno přináší mezinárodní festival KOMA. Už po deváté obsadí mezi 12. a 15. říjnem někdejší káznici na Bratislavské. Jak takový festival vzniká i jak to aktuálně vypadá s českou komiksovou tvorbou, jsme zjišťovali od dramaturga Tomáše Řepy.

Nenechte si ujít

Brno narůžovo. Foto: Zdeněk Kolařík
Zapomínat na prevenci se nevyplácí, připomene růžová barva

Brno bude opět růžové. Od 3. do 12. října si pomocí řady akcí připomeneme nezbytnost prevence i specifika boje s rakovinou.

Gustav Vrbacký. Foto: Zdeněk Kolařík
Baví mě adrenalin, u plachtění nevíte, kde budete za deset minut

Nedávné narozeniny oslavil sportovní pilot Gustav Vrbacký ve velkém stylu – ve vzduchu i ve vodě, kam ho přátelé hodili, oblečení neoblečení. Na tom by nebylo nic zvláštního, kdyby neměl oslavenec v rodném listě zapsáno datum narození 1933. V srpnu mu tedy pršely gratulace k rovné devadesátce. Od mládí působí na letišti v Medlánkách a dodnes se podílí na jeho zvelebování a aktivně létá.

Výstava NHNB: Nádraží Brno aktuálně v Křížové chodbě Nové radnice. Foto: Brněnské komunikace a. s.
Co nabídne nové hlavní nádraží? Přiblíží to ojedinělá výstava

Naskýtá se skvělá možnost, jak zjistit vše důležité o novém hlavním nádraží! Až do konce roku se koná exkluzivní výstava NHNB: Nádraží Brno aktuálně, která dopodrobna představuje plánovaný přesun i modernizaci klíčového železničního uzlu. Postupně se objeví na třech různých místech po Brně.

Studenti nového oboru na střední škole Čichnova se učí, jak chránit systémy proti hackerům. Foto: SŠ Čichnova
Brno jako mekka kyberbezpečnosti? Vychováváme tu novou generaci expertů

Jak čelit útokům hackerů? Jak před nimi chránit instituce a jejich sítě? Řešit tyto aktuální problémy se učí studenti nového oboru na střední škole Čichnova. Junior Centrum Excelence pro kybernetickou bezpečnost, které se kolem něj vytvořilo, je svým pojetím natolik unikátní, že je ocenila i Evropská komise. Vybrala ho do užšího finále soutěže nejinovativnějších projektů Regiostars Awards. O vítězi teď rozhoduje v hlasování veřejnost a brněnskému projektu tak můžete k výhře pomoci i vy.