Dům umění: pocta klasikovi fotografie a nejnovější obrazy mladého umělce - Tiskový servis

Dům umění: pocta klasikovi fotografie a nejnovější obrazy mladého umělce

  • 06. prosince 2017
  • 3 minuty čtení

(mak) – Fotografie klasika Karla Otty Hrubého a obrazy mladého malíře Tadeáše Kotrby se sejdou pod jednou střechou. Dům umění města Brna připravil v 1. patře budovy na Malinovského náměstí soubornou výstavu fotografa Karla Otty Hrubého, od jehož narození uplynulo v roce 2016 sto let, a v Galerii Jaroslava Krále v přízemí komornější výstavu nejnovějších obrazů jednatřicetiletého umělce Tadeáše Kotrby.

K. O. Hrubý byl významnou osobností soudobé české fotografie, ale také pedagogem nebo organizátorem přednášek, dílen a výstav v oblasti amatérské fotografie. „Důsledně zastával klasické hodnoty černobílé fotografie, její schopnost postihnout jedinečnost světelné a dějové situace neopakovatelných okamžiků, prioritou byl pro něj důraz na myšlenkovou sdělnost a výtvarný řád fotografie,“ uvádí v katalogu k výstavě její spolukurátorka Jana Vránová.

Od 50. let Hrubý také výrazně ovlivňoval profesionální i amatérskou fotografickou scénu v Brně, kde mimo jiné vyučoval fotografii na Škole uměleckých řemesel. Velkou měrou se zasloužil o to, že u nás začalo být fotografické umění považováno za rovnocenné s ostatními uměleckými obory. 

Expozice zachycuje počátky i hlavní etapy fotografovy tvorby, která je zastoupena živou fotografií, portréty, krajinami, momentkami z každodenního života, fotografiemi města v jeho proměnách či divadelními a aranžovanými fotografiemi. Objevují se zde i snímky, které dosud nebyly zveřejněny, například i ze soukromého archivu umělce. 

Při příležitosti retrospektivní výstavy vychází i monografie a je připraven doprovodný program, který zahrnuje několik komentovaných prohlídek s kurátory výstavy Janou Vránovou, Lukášem Bártlem a Antonínem Dufkem, a také s fotografy, kteří patří k Hrubého žákům – Pavlem Diasem, Miroslavem Myškou, Milošem Budíkem.

Tři principy Tadeáše Kotrby
Tadeáš Kotrba, absolvent pražské Akademie výtvarných umění, který žije a pracuje v Praze, vystavuje v Domě umění poprvé a většina vystavených obrazů vznikla během posledního roku právě pro brněnskou výstavu. „K názvu výstavy Tři principy jsem se nechal inspirovat starojaponskou kronikou Kodžiki, kde se píše o tom, že japonský císař prostřednictvím své vlády slouží třem velkým principům – nebi, zemi a člověku. Myslím, že to vše v mých obrazech je,“ vysvětlil malíř.

To, že Kotrbovy malby vycházejí z jeho vnitřního světa i z empatického vnímání světa, který jej obklopuje, zdůrazňuje také kurátorka výstavy Jana Vránová: „Malířskou tvorbu Tadeáše Kotrby lze vnímat jako určitou formu deníku, introvertní autobiografické sdělení i symbolické zpodobnění úseků životní poutě člověka vystaveného nástrahám a nepřízni osudu.“  V obrazech se dle kurátorky prolíná téměř realistická interpretace krajinného prostoru a architektury s abstraktním projevem a subtilní kresba s razantním malířským gestem a lehce nanášenou stopou štětce.

K výstavě, která stejně jako expozice K. O. Hrubého potrvá do 4. března 2018, jsou také připraveny komentované prohlídky s kurátorkou i umělcem a výtvarná dílna pro děti.

Více informací lze získat na adrese www.dum-umeni.cz.  

Další články z rubriky