Přeskočit na obsah

Dům umění: pocta klasikovi fotografie a nejnovější obrazy mladého umělce

06. prosince 2017 3 minuty čtení
(mak) – Fotografie klasika Karla Otty Hrubého a obrazy mladého malíře Tadeáše Kotrby se sejdou pod jednou střechou. Dům umění města Brna připravil v 1. patře budovy na Malinovského náměstí soubornou výstavu fotografa Karla Otty Hrubého, od jehož narození uplynulo v roce 2016 sto let, a v Galerii Jaroslava Krále v přízemí komornější výstavu nejnovějších obrazů jednatřicetiletého umělce Tadeáše Kotrby.

K. O. Hrubý byl významnou osobností soudobé české fotografie, ale také pedagogem nebo organizátorem přednášek, dílen a výstav v oblasti amatérské fotografie. „Důsledně zastával klasické hodnoty černobílé fotografie, její schopnost postihnout jedinečnost světelné a dějové situace neopakovatelných okamžiků, prioritou byl pro něj důraz na myšlenkovou sdělnost a výtvarný řád fotografie,“ uvádí v katalogu k výstavě její spolukurátorka Jana Vránová.

Od 50. let Hrubý také výrazně ovlivňoval profesionální i amatérskou fotografickou scénu v Brně, kde mimo jiné vyučoval fotografii na Škole uměleckých řemesel. Velkou měrou se zasloužil o to, že u nás začalo být fotografické umění považováno za rovnocenné s ostatními uměleckými obory. 

Expozice zachycuje počátky i hlavní etapy fotografovy tvorby, která je zastoupena živou fotografií, portréty, krajinami, momentkami z každodenního života, fotografiemi města v jeho proměnách či divadelními a aranžovanými fotografiemi. Objevují se zde i snímky, které dosud nebyly zveřejněny, například i ze soukromého archivu umělce. 

Při příležitosti retrospektivní výstavy vychází i monografie a je připraven doprovodný program, který zahrnuje několik komentovaných prohlídek s kurátory výstavy Janou Vránovou, Lukášem Bártlem a Antonínem Dufkem, a také s fotografy, kteří patří k Hrubého žákům – Pavlem Diasem, Miroslavem Myškou, Milošem Budíkem.

Tři principy Tadeáše Kotrby
Tadeáš Kotrba, absolvent pražské Akademie výtvarných umění, který žije a pracuje v Praze, vystavuje v Domě umění poprvé a většina vystavených obrazů vznikla během posledního roku právě pro brněnskou výstavu. „K názvu výstavy Tři principy jsem se nechal inspirovat starojaponskou kronikou Kodžiki, kde se píše o tom, že japonský císař prostřednictvím své vlády slouží třem velkým principům – nebi, zemi a člověku. Myslím, že to vše v mých obrazech je,“ vysvětlil malíř.

To, že Kotrbovy malby vycházejí z jeho vnitřního světa i z empatického vnímání světa, který jej obklopuje, zdůrazňuje také kurátorka výstavy Jana Vránová: „Malířskou tvorbu Tadeáše Kotrby lze vnímat jako určitou formu deníku, introvertní autobiografické sdělení i symbolické zpodobnění úseků životní poutě člověka vystaveného nástrahám a nepřízni osudu.“  V obrazech se dle kurátorky prolíná téměř realistická interpretace krajinného prostoru a architektury s abstraktním projevem a subtilní kresba s razantním malířským gestem a lehce nanášenou stopou štětce.

K výstavě, která stejně jako expozice K. O. Hrubého potrvá do 4. března 2018, jsou také připraveny komentované prohlídky s kurátorkou i umělcem a výtvarná dílna pro děti.

Více informací lze získat na adrese www.dum-umeni.cz.  

Mohlo by vás dále zajímat

Vladimíra Blažková. Foto: Krajské ředitelství policie Jihomoravského kraje
Vladimíra Blažková: Člověk musí mít z koní respekt

Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. Své o tom ví také Vladimíra Blažková, která to od dětské lásky ke koním dotáhla až na Mezinárodní policejní mistrovství České republiky v jízdě na koni. V kariéře ji nezastavil ani vážný úraz páteře, který utrpěla nijak překvapivě po pádu z koně. V rámci zmíněného turnaje, který již dvakrát vyhrála, se letos po třech letech představí brněnským fanouškům 10. června na Panské líše.

Účastníci sportovní aktivity v rámci Brněnských dnů pro zdraví, foto: MMB
Zdravé tělo i zdravého ducha Brňanů posílí kampaň

Město tvoří lidé, zdravé město pak zdraví lidé. Prvních osmnáct dnů v červnu budou mít fanoušci této myšlenky příležitost podpořit ji vlastní aktivitou během tradiční celoměstské kampaně Brněnské dny pro zdraví.

Martin Motyčka. Foto: Zdeněk Kolařík
Pod křídly Diecézního muzea je sakrálnímu umění dobře

Před 30 lety, 1. června 1993, bylo založeno Diecézní muzeum brněnského biskupství, které se tak v České republice stalo prvním svého druhu po listopadové revoluci. Otevřeno má od pondělí do soboty a kromě stálé expozice pořádá také přechodné výstavy v katedrální kryptě a tzv. Propité věži na Petrově. Jeho ředitel Martin Motyčka zdůrazňuje, že nejde jen o výstavní instituci, ale také o duchovní prostor vhodný k modlitbě a rozjímání.

Ředitel JICu Petr Chládek: „Naší touhou není atakovat pozice hlavních měst, ale vybudovat si místo v rámci ‚dvojek’, tedy stát po boku Lince, Drážďan apod.“ Foto: JIC
Podporujeme lidi s nápadem, který má šanci dobýt svět. Už 20 let

Z bodu, kde zhruba každý osmý člověk nemohl sehnat práci, do situace, kdy lidé sami vytvářejí nadstandardně placená pracovní místa. Z města s krachujícími podniky a opuštěnými továrnami líhní startupů a inovativních firem. Takovou proměnou Brno prošlo od přelomu tisíciletí do současnosti. A na tom, že věci nabraly tenhle směr, má kromě jiného zásluhu i JIC, který vznikl právě před 20 lety s cílem pomáhat podnikatelům prorazit nejen v regionu, ale i ve světě. O „včera, dnes a zítra“ této instituce jsme mluvili s jejím ředitelem Petrem Chládkem. 

Nejnovější články

OPEN STUDIOS vás vezmou do uměleckých ateliérů. Foto: Aneta Šilhánková
Vyrazte do ulic – kulturu, zábavu a zážitky neminete

Víkend plný akcí a událostí, to je v Brně standard, ale tentokrát je opravdu nabito. Jak a kde vznikají umělecká díla, poodhalí OPEN STUDIOS. Brněnský Bronx ožije festivalem Ghettofest. Brněnský týden pro zdraví zve na velkou řádku akcí, například v sobotu můžete podpořit ParaCENTRUM Fenix.

V pondělí se rezidentní parkování rozšíří do oblasti Jílová. Foto: MMB
V pondělí se rezidentní parkování rozšíří do oblasti Jílová

Od 5. června se do systému rezidentního parkování připojí oblast 1-24 Jílová. Bude patřit do návštěvnické zóny C. Pro abonenty a rezidenty platí stejná pravidla jako v ostatních oblastech.

Sezóna na koupališti Riviéra začíná. Kde půjde zaparkovat? Zdroj: MMB
Sezóna na koupališti Riviéra začíná. Kde půjde zaparkovat?

AKTUALIZACE 1. 6.
Koupaliště Riviéra zahajuje sezónu v sobotu 27. května. Zároveň jsou v plném proudu práce na přilehlém úseku velkého městského okruhu. Návštěvníci tak nebudou moci využívat obvyklá parkovací místa ani zastávky MHD. Od 1. června je ale v provozu nová bezplatná okružní linka.

Vladimíra Blažková. Foto: Krajské ředitelství policie Jihomoravského kraje
Vladimíra Blažková: Člověk musí mít z koní respekt

Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. Své o tom ví také Vladimíra Blažková, která to od dětské lásky ke koním dotáhla až na Mezinárodní policejní mistrovství České republiky v jízdě na koni. V kariéře ji nezastavil ani vážný úraz páteře, který utrpěla nijak překvapivě po pádu z koně. V rámci zmíněného turnaje, který již dvakrát vyhrála, se letos po třech letech představí brněnským fanouškům 10. června na Panské líše.