Přeskočit na obsah

Dům umění: pocta klasikovi fotografie a nejnovější obrazy mladého umělce

06. prosince 2017 3 minuty čtení
(mak) – Fotografie klasika Karla Otty Hrubého a obrazy mladého malíře Tadeáše Kotrby se sejdou pod jednou střechou. Dům umění města Brna připravil v 1. patře budovy na Malinovského náměstí soubornou výstavu fotografa Karla Otty Hrubého, od jehož narození uplynulo v roce 2016 sto let, a v Galerii Jaroslava Krále v přízemí komornější výstavu nejnovějších obrazů jednatřicetiletého umělce Tadeáše Kotrby.

K. O. Hrubý byl významnou osobností soudobé české fotografie, ale také pedagogem nebo organizátorem přednášek, dílen a výstav v oblasti amatérské fotografie. „Důsledně zastával klasické hodnoty černobílé fotografie, její schopnost postihnout jedinečnost světelné a dějové situace neopakovatelných okamžiků, prioritou byl pro něj důraz na myšlenkovou sdělnost a výtvarný řád fotografie,“ uvádí v katalogu k výstavě její spolukurátorka Jana Vránová.

Od 50. let Hrubý také výrazně ovlivňoval profesionální i amatérskou fotografickou scénu v Brně, kde mimo jiné vyučoval fotografii na Škole uměleckých řemesel. Velkou měrou se zasloužil o to, že u nás začalo být fotografické umění považováno za rovnocenné s ostatními uměleckými obory. 

Expozice zachycuje počátky i hlavní etapy fotografovy tvorby, která je zastoupena živou fotografií, portréty, krajinami, momentkami z každodenního života, fotografiemi města v jeho proměnách či divadelními a aranžovanými fotografiemi. Objevují se zde i snímky, které dosud nebyly zveřejněny, například i ze soukromého archivu umělce. 

Při příležitosti retrospektivní výstavy vychází i monografie a je připraven doprovodný program, který zahrnuje několik komentovaných prohlídek s kurátory výstavy Janou Vránovou, Lukášem Bártlem a Antonínem Dufkem, a také s fotografy, kteří patří k Hrubého žákům – Pavlem Diasem, Miroslavem Myškou, Milošem Budíkem.

Tři principy Tadeáše Kotrby
Tadeáš Kotrba, absolvent pražské Akademie výtvarných umění, který žije a pracuje v Praze, vystavuje v Domě umění poprvé a většina vystavených obrazů vznikla během posledního roku právě pro brněnskou výstavu. „K názvu výstavy Tři principy jsem se nechal inspirovat starojaponskou kronikou Kodžiki, kde se píše o tom, že japonský císař prostřednictvím své vlády slouží třem velkým principům – nebi, zemi a člověku. Myslím, že to vše v mých obrazech je,“ vysvětlil malíř.

To, že Kotrbovy malby vycházejí z jeho vnitřního světa i z empatického vnímání světa, který jej obklopuje, zdůrazňuje také kurátorka výstavy Jana Vránová: „Malířskou tvorbu Tadeáše Kotrby lze vnímat jako určitou formu deníku, introvertní autobiografické sdělení i symbolické zpodobnění úseků životní poutě člověka vystaveného nástrahám a nepřízni osudu.“  V obrazech se dle kurátorky prolíná téměř realistická interpretace krajinného prostoru a architektury s abstraktním projevem a subtilní kresba s razantním malířským gestem a lehce nanášenou stopou štětce.

K výstavě, která stejně jako expozice K. O. Hrubého potrvá do 4. března 2018, jsou také připraveny komentované prohlídky s kurátorkou i umělcem a výtvarná dílna pro děti.

Více informací lze získat na adrese www.dum-umeni.cz.  

Mohlo by vás dále zajímat

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Nejnovější články

Milostivé léto II trvá až do konce listopadu. Dlužníci mají šanci zbavit se exekucí a splatit pohledávky
Milostivé léto II trvá až do konce listopadu. Dlužníci mají šanci zbavit se exekucí a splatit pohledávky

Do 30. listopadu 2022 mají lidé šanci ukončit některé exekuce, které v minulosti vznikly z veřejnoprávních dluhů, a to za výhodných podmínek. Již druhé Milostivé léto začalo 1. září.

Bývalá mateřská škola na Bieblově míří do dražby
Bývalá mateřská škola na Bieblově míří do dražby. Zájemci si místo prohlédnou 5. října

Do veřejné dobrovolné dražby míří další nevyužívaný objekt, a to na ulici Bieblova. Je jím bývalá mateřská škola s pozemkem. Společnost CD CENTRUM COMS, která má dražbu na starosti, naplánovala na 5. října 2022 prohlídku objektu a dotčených pozemků.

Noc vědců
O víkendu bude rušno na divadelních scénách, ve vědeckých laboratořích i na sportovištích

Sport, móda, kultura, tradice, to vše najdete zabalené v jednom víkendu – v tom, který právě přichází. Láká vás proniknout do útrob divadla – nevynechejte 30 let CEDu. Podstatu a tajemství všech pěti lidských smyslů můžete odhalit při Noci vědců. Hodová zábava roztančí Novou Zbrojovku a sportovní fanoušci by neměli vynechat 5. kolo Českého poháru basketbalu na vozíku.

Ve dvou brněnských obvodech lidé zvolí své senátory
Ve dvou brněnských obvodech lidé zvolí své senátory

Druhé kolo senátních voleb se uskuteční v pátek 30. září a 1. října 2022. V Brně se to týká dvou volebních obvodů, a to č. 55 a 58.

Volební místnosti se otevřou v pátek ve 14 hodin, odevzdat hlas mohou oprávnění voliči do 22 hodin. V sobotu bude hlasování probíhat od 8 do 14 hodin.