Přeskočit na obsah

Dominikánské náměstí: podoba uměleckých prvků se nyní řeší

26. ledna 2018 2 minuty čtení
(taz) Dominantou Dominikánského náměstí byla v minulosti kašna před dnešní Novou radnicí. V připravované rekonstrukci se s ní však nepočítá. Nejvhodnější řešení tohoto místa nyní hledá společně město Brno, Kancelář architekta města a městská část Brno-střed.

V roce 2008 byla k návrhu nové kašny vyhlášena soutěž. Rada města Brna však už tehdy neschválila žádný z návrhů k realizaci.

V loňském roce město pověřilo Kancelář architekta města (KAM) prověřením nové specifikace a umístění kašny v souvislosti s připravovanou rekonstrukcí (podrobnější informace o této rekonstrukci naleznete zde).

KAM došel k názoru, že vzhledem k velikosti a významu náměstí je vhodnější na místě bývalé kašny použití výraznějšího, vertikálního výtvarného prvku.

„Vzhledem k tomu, že se jedná o historický prostor, použili jsme při hledání polohy a velikosti výtvarného prvku na náměstí klasické principy umisťování fontán, kašen či pomníků. Jde především o uvolnění středu náměstí a zvolení takové polohy, která nepřekáží pohledu na portály a významné části budov ani přirozenému pohybu člověka po ploše. Současně by měl tento prvek odpovídat měřítku prostoru,“ říká David Mikulášek vedoucí oddělení veřejného prostoru KAM.

Nejvhodnější podoba takového prvku se nyní řeší. Jednou z variant je nyní také to, že by se na toto místo přemístila historická socha Josefa II. ze zaniklého pomníku, který stával na Moravském náměstí. Tuto možnost navrhla městská část Brno-střed.

„Snahou městské části je návrat sochy Josefa II. na vhodné veřejné prostranství v centru města, a to v podobě celého původního sousoší. Po důkladném zkoumání možností bylo vybráno umístění do rekonstruovaného prostoru Dominikánského náměstí, kde by sousoší významně podpořilo kompozici náměstí, a to i s ohledem na pohledové osy například z náměstí Svobody,“ vysvětlil architekt a radní městské části Brno-střed Petr Bořecký.

Socha z roku 1892, která ztvárňuje Josefa II. udělujícího lidu svobody, se v roce 1988 dostala Psychiatrické nemocnice Brno, kde je umístěna dodnes. O jejím případném využití je proto potřeba jednat s ministerstvem zdravotnictví jako zřizovatelem léčebny. Další části sousoší jsou umístěny v parku Lužánky.

Informace o historii sochy i celého pomníku přehledně popisuje Encyklopedie dějin města Brna.

Vodní prvek bude na náměstí umístěn také, ale v jiné místě. Na základě historických dokumentů jeho umístění plánováno do prostoru před kostel sv. Michala, jeho podoba bude známa na jaře 2018.

Mohlo by vás dále zajímat

Bazilika Nanebevzetí Panny Marie. Foto: Internetová encyklopedie dějin Brna
Starobrněnský klášter slaví 700 let

Stavba kláštera jako vykoupení z pozemských hříchů. I takto – poněkud bulvárně – bychom se mohli dívat na vznik starobrněnského kláštera cisterciaček. Jeho zakladatelka a donátorka královna Eliška Rejčka byla žena s pozoruhodným osudem. Její životní kroky by budily pozornost i nyní, natož ve středověkých českých zemích.

Tunel na Žabovřeské. Foto: Marie Schmerková
Velký městský okruh se rozrůstá, pracuje se na třech úsecích

Neustálé čekání v zácpách nemá nikdo rád. Jak ale pomoci plynulejší dopravě v Brně, když aut je stále více a ulice nelze nafouknout? Jedním z řešení je vybudování velkého městského okruhu (VMO). Aktuálně se pracuje hned na třech úsecích. Po jejich dokončení sice zatím nebude hotový celý okruh, ale řidičům i tak prospějí.

Povalená dopravní značka na Husově. Foto: MMB
BRŇÁCI a Brňačky, udělejte něco PRO BRNO

I když je oficiální název aplikace Brňáci pro Brno z dnešního pohledu genderově nekorektní, ona sama obyvatelům všech pohlaví dělá dobrou službu. Už 13 let jim umožňuje, aby jednoduše z mobilu nebo z počítače nahlásili závady, na které ve městě narazili, ať už jde o uvolněné dlaždice v chodníku, výmol v silnici, rozbujelou zeleň bránící ve výhledu, nebo blikající lampu.

Zahrady vil Tugendhat a Löw-Beer jsou nově průchozí zdarma. Foto: Marie Schmerková
Vyšel květnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Od začátku května opět pojede tramvaj číslo 1 do Bystrce. O víkendu 13. a 14. května se otevře více než sto běžně nepřístupných míst při festivalu Open House Brno. A do 15. května je možné přihlásit nápad na zlepšení života ve městě do participativního rozpočtu Dáme na vás.

Nejnovější články

Brněnské výstaviště, foto: M. Schmerková
Výstaviště slaví 95 let. Vyrazte prozkoumat brněnskou veletržní chloubu

Hlavním tahákem nadcházejícího víkendu jsou bezesporu oslavy 95 let brněnského výstaviště. Neváhejte s návštěvou, program je opravdu bohatý. Dále začíná také festival Provázek open, který potrvá až do června. K návštěvě zvou i dopravní hřiště v Komíně a Řečkovicích – chystá se zde speciální program pro děti.

Do Brna se sjeli zástupci dvanácti měst, aby sdíleli své zkušenosti a příklady dobré praxe a načerpali novou inspiraci.  Foto: M. Schmerková
Jak na životní prostředí? Zkušenosti z celého světa se sdílely v Brně

Zelená infrastruktura, údržba zeleně nebo energetika – i tato témata zahrnoval městem organizovaný mezinárodní workshop nazvaný příznačně Den partnerských měst. Do Brna se sjeli zástupci dvanácti měst, aby sdíleli své zkušenosti a příklady dobré praxe a načerpali novou inspiraci.  

Sezóna na koupališti Riviéra začíná. Kde půjde zaparkovat? Zdroj: MMB
Sezóna na koupališti Riviéra začíná. Kde půjde zaparkovat?

Koupaliště Riviéra zahajuje sezónu v sobotu 27. května. Zároveň jsou v plném proudu práce na přilehlém úseku velkého městského okruhu. Návštěvníci tak nebudou moci využívat obvyklá parkovací místa ani zastávky MHD. 

Zootechnička s medvíďaty, archiv Zoo Brno
Poznejte sedm desetiletí Zoo Brno ve fotografiích v Urban centru

Za odpočinkem i zvířaty chodí lidé do brněnské zoo od roku 1953. Jak se zahrada za 70 let proměnila, mapuje výstava historických i současných fotografií, kterou můžete až do 10. července navštívit v Urban centru na Mečové.