Přeskočit na obsah

Dominanty města na hodinu zhasnou. V centru začnou Velikonoční slavnosti

23. března 2018 2 minuty čtení
(ik) – Brno se připojí k Hodině Země. O víkendu je na pořadu i řada dalších akcí včetně Velikonočních slavností, premiéry Lakomce a možnosti prohlédnout si vnitřní prostory hráze Brněnské přehrady.

V sobotu ve 20.30 na hodinu zhasne slavnostní nasvícení tří brněnských dominant, a to Špilberku, Nové radnice a obelisku v Denisových sadech. Brno se tak i letos připojí k celosvětové Hodině Země – Earth Hour 2018. Akce upozorňuje na potřebu aktivně čelit hrozbám změn globálního klimatu, zejména efektivním nakládáním s energiemi.

Devátý ročník Velikonočních slavností začne dnes v poledne na náměstí Svobody. Čtyři desítky stánků a obchůdků nabídnou proutěné zboží, dekorační výrobky, velikonoční kraslice a další předměty s velikonoční tématikou. Chybět nebudou ani vystoupení pěveckých a folklorních souborů. Slavnosti potrvají do 1. dubna.

Premiéru divadelní klasiky s Boleslavem Polívkou v titulní roli chystá v sobotu Městské divadlo Brno. V režii Stanislava Moši se bude slavný mim domáhat "svých peněz" a nadávat jejich zlodějům coby Harpagon v patrně nejslavnější komedii o skrblících vůbec, tedy v Lakomci. „Moliére stvořil Harpagona jako extrakt lakoty,“ uvedl Stanislav Moša. „Těžko hledat jeho kladné vlastnosti, pokud nevezmeme v potaz původně čistou duši a mysl, která byla dána na počátku našich životů nám všem, tedy i jemu.“ 

Tomáš Svoboda: Adaptace a Computer Graphic Re-visited 2.0 jsou dvě nové výstavy, které zájemci mohou navštívit až do 22. dubna v Domě umění na Malinovského náměstí. V prvním případě jde o experimentální výstavu věnovanou experimentálnímu filmu, v druhém o virtuální rekonstrukci výstavy počítačového umění.

V rámci Světového dne vody si mohou zájemci v sobotu od 9 do 14 hodin prohlédnout vnitřek hráze přehrady, kterou spravuje Povodí Moravy. Návštěvníkům je doporučena obuv s neklouzavou podrážkou do vlhkého prostředí.

Další informace o víkendových akcích najdete i na www.gotobrno.cz.

Mohlo by vás dále zajímat

Zdeněk Rotrekl (třetí zleva) při udílení čestného občanství města Brna v roce 1994. Foto: Archiv města Brna
Jména Kapoun a Rotrekl patří do panteonu moravské poezie

Svět přichází o básníky i v červnu – letos si tak připomeneme dva tvůrce, jejichž pozemská pouť právě v tomto čase skončila, ale jejich poetické duše splynuly s duší Brna a Moravy a trvale ji posílily a obohatily. Před 60 lety, 10. června 1963, zemřel básník Karel Kapoun a 9. června to bude deset let, co odešel básník Zdeněk Rotrekl.

Strakapoud jižní. Foto: Lenka Hubáčková
Ptáci v Brně: koho zajímají meruňky a koho rumiště?

Pokud jste si až dosud – stejně jako autorka textu – mysleli, že nejběžnějším ptačím obyvatelem Brna je holub, jste na omylu. Konkrétně holub hřivnáč figuruje až na 10. místě žebříčku, zatímco nejznámější holub domácí se nevejde ani mezi nejčastější tři desítky ptačích druhů. Kdo je předběhl, s jakými druhy ptáků se můžeme ve městě setkat a kde? To v naší fotoreportáži přiblíží ornitolog Jan Sychra z Jihomoravské pobočky České společnosti ornitologické.

Foto: Cottonbro Studio, Pexels
Město kreativcům zaslíbené. Jak a proč je Brno podporuje?

Představte si, že se ocitnete v AZ kvízu a začnete obligátním K. „Jaké slovo souhrnně označuje profese typu návrhář nábytku, grafik, spisovatel a filmař?“ zeptá se moderátor Aleš Zbořil. Hrozí, že zaváháte hned u první otázky? Pak čtěte dál. Brno je totiž v podpoře KREATIVCŮ v České republice průkopníkem, a tak by byla škoda, kdybyste se právě kvůli tomuto pojmu neprobojovali až k bankomatu.

Vladimíra Blažková. Foto: Krajské ředitelství policie Jihomoravského kraje
Vladimíra Blažková: Člověk musí mít z koní respekt

Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. Své o tom ví také Vladimíra Blažková, která to od dětské lásky ke koním dotáhla až na Mezinárodní policejní mistrovství České republiky v jízdě na koni. V kariéře ji nezastavil ani vážný úraz páteře, který utrpěla nijak překvapivě po pádu z koně. V rámci zmíněného turnaje, který již dvakrát vyhrála, se letos po třech letech představí brněnským fanouškům 10. června na Panské líše.

Nejnovější články

Víkend otevřených zahrad. Foto: Lipka
Víkend nabídne zářící ohňostroje i meditaci v zahradách

Než se v sobotu rozzáří nebe nad Prýglem prvním ohňostrojem Ignis Brunensis, stihnete toho v Brně hodně. Vyrazte třeba na představení Freš manéže, festivalu mladého cirkusu. Brnohraní zase svolává milovníky deskovek a karetních her do Lužánek. Klid i poznání najdete v zeleni Otevřených zahrad.

Ať je klima v Brně prima
Ekologie, poklad a divadlo v zoo? Ať je klima v Brně prima

Oslavy Mezinárodního dne životního prostředí vyvrcholí v pátek 9. června v Zoo Brno. Zábavný den rámuje soutěž Ať je klima v Brně prima. Dozvíte se zajímavosti o ekologii a životním prostředí a připraven je také bohatý program pro nejmenší.

Paleta dat, která najdete v letošním vydání Brno v číslech, je skutečně pestrobarevná. Zdroj: MMB
Tři sta slunečných dnů, šest set požárů, čtyři tisíce dětí. Jaká čísla definují Brno 2022?

Méně rozvodů, ale i méně dětí. Více slunečných dnů, více požárů, méně srážek. Nejen tyto závěry, ale hlavně přesná data přináší zpráva Brno v číslech, každoročně vydávaný souhrn dostupný na webu data.brno.cz. Kromě zajímavých infografik ale městští dataři mají ještě jedno eso v rukávu, díky kterému se lidé dozví víc o svém městě – šifrovací hru.

Veletrh prorodinných a seniorských organizací
Sraz v úterý u Jošta. Zveme všechny na Veletrh prorodinných a seniorských organizací

Vrchol Brněnských dní pro rodinu proběhne v úterý 13. června. Na Veletrhu prorodinných a seniorských organizací se seznámíte s činností společností působících v Brně v těchto odvětvích. Akci si užije díky bohatému doprovodnému programu celá rodina.