Přeskočit na obsah

Dominanty města na hodinu zhasnou. V centru začnou Velikonoční slavnosti

23. března 2018 2 minuty čtení
(ik) – Brno se připojí k Hodině Země. O víkendu je na pořadu i řada dalších akcí včetně Velikonočních slavností, premiéry Lakomce a možnosti prohlédnout si vnitřní prostory hráze Brněnské přehrady.

V sobotu ve 20.30 na hodinu zhasne slavnostní nasvícení tří brněnských dominant, a to Špilberku, Nové radnice a obelisku v Denisových sadech. Brno se tak i letos připojí k celosvětové Hodině Země – Earth Hour 2018. Akce upozorňuje na potřebu aktivně čelit hrozbám změn globálního klimatu, zejména efektivním nakládáním s energiemi.

Devátý ročník Velikonočních slavností začne dnes v poledne na náměstí Svobody. Čtyři desítky stánků a obchůdků nabídnou proutěné zboží, dekorační výrobky, velikonoční kraslice a další předměty s velikonoční tématikou. Chybět nebudou ani vystoupení pěveckých a folklorních souborů. Slavnosti potrvají do 1. dubna.

Premiéru divadelní klasiky s Boleslavem Polívkou v titulní roli chystá v sobotu Městské divadlo Brno. V režii Stanislava Moši se bude slavný mim domáhat "svých peněz" a nadávat jejich zlodějům coby Harpagon v patrně nejslavnější komedii o skrblících vůbec, tedy v Lakomci. „Moliére stvořil Harpagona jako extrakt lakoty,“ uvedl Stanislav Moša. „Těžko hledat jeho kladné vlastnosti, pokud nevezmeme v potaz původně čistou duši a mysl, která byla dána na počátku našich životů nám všem, tedy i jemu.“ 

Tomáš Svoboda: Adaptace a Computer Graphic Re-visited 2.0 jsou dvě nové výstavy, které zájemci mohou navštívit až do 22. dubna v Domě umění na Malinovského náměstí. V prvním případě jde o experimentální výstavu věnovanou experimentálnímu filmu, v druhém o virtuální rekonstrukci výstavy počítačového umění.

V rámci Světového dne vody si mohou zájemci v sobotu od 9 do 14 hodin prohlédnout vnitřek hráze přehrady, kterou spravuje Povodí Moravy. Návštěvníkům je doporučena obuv s neklouzavou podrážkou do vlhkého prostředí.

Další informace o víkendových akcích najdete i na www.gotobrno.cz.

Mohlo by vás dále zajímat

Volby do zastupitelstev obcí a do Senátu se blíží
Volby do zastupitelstev obcí a do Senátu se blíží

V Brně se po čtyřech letech obmění zastupitelstva města a městských částí. Zároveň Brňané zvolí do Senátu dva zástupce, a to za volební obvody č. 55 a 58. Termín voleb je 23. a 24. září, případné druhé kolo senátních voleb bude o týden později.

Vodojemy na Žlutém kopci budou od podzimu přístupné veřejnosti. Foto: Zdeněk Kolařík
Vyšel zářijový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Na podzim se pro návštěvníky otevřou vodojemy na Žlutém kopci, na jejich historii a současnost jsme se proto zeptali hned dvou odborníků. V hlavním tématu čísla se zaměřujeme na obecní bydlení a fotoreportáž představí projekt Příběhy našich sousedů. Historie se pak vrací ke kořenům brněnského Centra experimentálního divadla, které si připomíná 30 let existence.

Nejnovější články

Zahájení festivalu Serial Killer
Víkendové tipy: Utíkejte třeba do Björnsonova sadu nebo Kamennou kolonií

Seriálová smršť dorazila do Brna: nevynechejte Serial Killer a jeho výjimečný doprovodný program. Nejen děti si užijí Zvířátkiádu v Björnsonově sadu nebo fretčí olympiádu na jejich mezinárodní výstavě. Běžci si zazávodí na Podzimním běhu Kamenkou. A Feministická konference řeší aktuální problémy genderu.

Na Bratislavské vznikl nový bytový dům s třiadvaceti jednotkami, foto: Z. Kolařík
Na Bratislavské vznikl nový bytový dům s třiadvaceti jednotkami

Startovací, bezbariérové i samoživitelské – takový charakter mají byty, které město postavilo v proluce na Bratislavské. Kolaudace bytového domu se očekává v říjnu.

Praktické informace k volbám do zastupitelstev obcí a Senátu
Praktické informace k volbám do zastupitelstev obcí a Senátu

V Brně se po čtyřech letech obmění zastupitelstva města a městských částí. Zároveň Brňané zvolí do Senátu dva zástupce, a to za volební obvody č. 55 a 58. Termín voleb je 23. a 24. září, případné druhé kolo senátních voleb bude o týden později.

Volby začínají v pátek 23. září ve 14 hodin. V tento den je možno hlasovat do 22 hodin. V sobotu 24. září jsou volební místnosti otevřeny od 8 do 14 hodin. Každý volič hlasuje osobně, zastoupení není dovoleno.

Byt básníka Zeno Kaprála bude novým dějištěm kulturních událostí v Brně, foto: Brno 2028
Byt básníka Zeno Kaprála bude novým dějištěm kulturních událostí v Brně

Třináct kulturních akcí jen do konce listopadu - tak vypadá momentální program nového kulturního prostoru v Brně, bývalého bytu básníka Zeno Kaprála. Unikátní literární salon vznikl pod hlavičkou kandidatury Brna na Evropské hlavní město kultury 2028.