Doklady v mobilu ulehčí život a ochrání soukromí - Tiskový servis

Doklady v mobilu ulehčí život a ochrání soukromí

„Kde mám tu občanku… asi jsem ji nechal v bundě,“ potí se muž na úřadě, když potřebuje prokázat svoji totožnost. Tenhle a řadu dalších problémů řeší aplikace eDoklady. O co vlastně jde a jaké výhody má?

edoklady.gov.cz

edoklady.gov.cz

Aplikace eDoklady nabízí občanům od 20. ledna 2024 tzv. digitální stejnopis občanského průkazu. K této variantě však vždy musí existovat platný občanský průkaz v podobě plastové kartičky.

Použití aplikace je dobrovolné, umožňuje lidem nenosit stále u sebe občanský průkaz a prokážou se jí všechny údaje do něj zapisované. Aplikaci stahujte pouze z oficiálních zdrojů, tedy Google Play a App Store. K jejímu používání potřebujete chytrý telefon (Android od verze 10 nebo iOS od verze 15) s přístupem na internet a s nastaveným zamykacím kódem. Při registraci do aplikace občan prokáže svoji totožnost např. prostřednictvím bankovní identity. Nyní tato aplikace nabízí pouze občanský průkaz, další doklady se chystají. Data v aplikaci jsou zabezpečená.

Pokud bude ověřovatel (tedy např. úředník či policista) chtít ověřit vaši totožnost nebo budete potřebovat prokázat dosažení určitého věku, nemusíte hledat po kapsách peněženku. Stačí zapnout aplikaci v mobilu, biometricky (třeba otiskem prstu) se do ní přihlásit a zkontrolovat, jaké údaje ověřovateli poskytujete – když strážník kontroluje vaši plnoletost, nemusí vědět, kde bydlíte.

V současnosti se lze eDoklady prokazovat na ústředních správních úřadech (ministerstva, Úřad pro ochranu hospodářské soutěže apod.), od 1. července to bude možné na úřadech obcí s rozšířenou působností, tedy i na Magistrátu města Brna, na krajích či na státních orgánech, jako např. úřad práce. V příštím roce se chystá spuštění i pro ostatní orgány veřejné moci a soukromé subjekty (pošta, školy, banky). Více se dočtete na edoklady.gov.cz.