Dny elektronové mikroskopie budou ve znamení záporáků - Tiskový servis

Dny elektronové mikroskopie budou ve znamení záporáků

  • 14. března 2024
  • 2 minuty čtení
  • Anna Dudková

Seznamte se s padouchy mikrosvěta! Poznat vám je umožní Dny elektronové mikroskopie, které se uskuteční od 18. do 24. března. Program na různých místech Brna zaujme dospělé i děti, laiky i odborníky.

Model nanostruktury. Foto: MMB
Model nanostruktury. Foto: MMB

Přijďte si pohrát s elektronovou mikroskopií a dozvědět se, jak vypadá tajemný mikrosvět. Maskotem letošních Dnů elektronové mikroskopie bude zástupce padouchů ve světě, který není pouhým okem viditelný – roztoč. Objeví se i jeho nafukovací model.

Program od 18. do 24. března nabízí celou řadu aktivit. V Galerii Vaňkovka se díky snímkům z elektronových mikroskopů budou moci návštěvníci seznámit s nejrůznějšími mikropadouchy, ať už jsou to zmínění roztoči, viry, bakterie, nebo třeba dnes tolik skloňované mikroplasty.

VIDA! science centrum zase zve 23. a 24. března na průchozí mikrolaboratoř, science show nebo workshop na téma pylových zrn. Netušíte, jak vypadá shluk nanovláken oxidu zinečnatého nebo třeba krystaly sulfidu železa? Prohlédnout si je můžete na výstavě v prostorách CEITEC Vysokého učení technického v Brně. Rozdíl mezi elektronovým a světelným mikroskopem zase poznáte v Technickém muzeu.

Připraveny jsou i přednášky, workshopy a experimenty. Pro návštěvníky se otevřou brány míst, kam se běžně nedostanou. Nahlédnou například do největšího českého nanocentra nebo do centrální laboratoře kryoelektronové mikroskopie a tomografie. Chybět nebude ani model nanostruktury (na snímku) v parku na Moravském náměstí doplněný výstavou úžasných fotografií Stefana Dillera.

Více o programu, který nabízí nejen výrobci mikroskopů, univerzity, muzea nebo Hvězdárna a planetárium Brno, se dočtete na webu dembrno.cz.