Přeskočit na obsah

Díky podpoře Brna bude brzy stát Nový domov, v němž budou bydlet autisté

03. listopadu 2021
Projekt Nový domov, který vzniká v Mokré-Horákově, získal dotaci od Evropské unie. Aby nezisková organizace Tady to mám rád, z. s., mohla stavbu realizovat, pomůže Brno s financováním formou návratné finanční výpomoci. Radní dnes doporučili zastupitelům schválit smlouvu o předfinancování projektu.

„Díky dlouholeté snaze spolku Tady to mám rád vznikne komunitní bydlení Nový domov určené pro dospělé osoby s poruchami autistického spektra (PAS). Protože však evropské dotace bývají proplaceny až ex post, potřebuje projekt prvotní finance na rekonstrukci a všechny stavební práce. Tyto prostředky poskytne město v podobě vratné finanční výpomoci,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Nový domov bude sídlit v Mokré-Horákově, kde spolek našel vhodnou nemovitost, ve které vybuduje zázemí pro 6 osob s PAS, společné i terapeutické prostory a také kuchyni a prádelnu, v nichž budou mít obyvatelé domova možnost zapojit se do standardního chodu domácnosti. Aby mohla začít rekonstrukce, na kterou nezisková organizace Tady to mám rád získala dotaci z ITI v hodnotě téměř 15 milionů korun, jsou potřeba prvotní finance pro začátek stavby. 

Brno již organizaci poskytlo jednu návratnou finanční výpomoc v hodnotě 2 milionů korun, která zajistila nákup vhodné nemovitosti (více zde). Radní také doporučili zastupitelům schválit spolku Tady to mám rád, z. s. dotaci v hodnotě 780 tisíc korun, která podpoří vybudování celoroční pobytové služby.

Částka 10 439 000 korun zajistí předfinancování rekonstrukce budovy. Ta bude probíhat v roce 2022 a v následujícím roce by už služba měla plně fungovat. Dle navrhované smlouvy spolek vrátí prostředky do listopadu roku 2023, a to ve formě dvou splátek. „Pro mnoho neziskových organizací je předfinancování samotné dotace klíčové k uskutečnění vlastní realizace záměru. Jsem ráda, že v tomto případě jsme mohli takto důležitý projekt podpořit. Životní situace pro lidi s PAS a jejich rodiny bývá bohužel složitá, protože komplexní péče o dospělé s těmito poruchami je u nás zatím stále v plenkách. Organizace Tady to mám rád dlouhodobě spolupracuje s odborníky z Irska a Španělska a Nový domov bude mít
i mezinárodní odbornou záštitu. Pevně doufám, že podobných projektů bude v Česku více,“
dodala Markéta Vaňková.  

Zároveň se smlouvou o poskytnutí podpory vzniká i zástavní smlouva k nemovitostem ve prospěch města Brna k zajištění jeho pohledávek.

Tady to mám rád, z. s.
Nezisková organizace, kterou založili rodiče dětí s PAS. Jejím posláním je zlepšit kvalitu života lidí s autismem a jejich rodin a povědomí o těchto neurovývojových poruchách. Nový domov je projekt sociální služby ušitý na míru potřebám dospělých lidí s PAS. Cílem organizace je šířit osvětu o této problematice.

Zdeňka Obalilová
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 207
mobil: +420 773 749 963
e-mail: tis@brno.czNejnovější tiskové zprávy

Inovativní metoda pomohla v Technologickém parku zachovat desítky stromů. Postup ocenilo Ministerstvo vnitra

Inovativní řešení problému, podpora spolupráce startupu a městské společnosti i péče o životní prostředí – všechny tři aspekty v sobě spojil projekt z nedávné doby, na kterém kooperovalo Brno, Technologický park a firma Arbo Technologies. Úspěšný model ocenilo i Ministerstvo vnitra ve své soutěži. 

Žerotínovo náměstí oživí výtvarná intervence

Ve veřejném prostoru před Bílým domem vznikne umělecké dílo „Vidím plno dobrých lidí“ od Patrika Antczaka a Jakuba Jahna. Obraz na chodníku znázorní postavy reprezentující různé skupiny lidí, kteří ponesou barevné transparenty ve formě bublin. Do nich bude veřejnost moci dopisovat svá vlastní poselství. Slavnostní představení projektu proběhne 20. června.

V Brně odstartoval mezinárodní projekt MECOG-CE

Zástupci evropských metropolitních oblastí, univerzit a významných institucí se setkali ve dnech 30.–31. května 2023 v Brně. Oficiálně zahájili projekt MECOG-CE (Posílení metropolitní spolupráce a řízení ve střední Evropě), který je podpořen z programu Interreg Central Europe a město Brno je jako první město v České republice jeho vedoucím partnerem.

Finále evropského baseballového šampionátu mužů proběhne za významné podpory města Brna

Dokázat, že baseball patří mezi top sporty v České republice, je jedním z cílů mistrovství Evropy mužů, které se uskuteční na přelomu září a října. Část utkání ve skupinách i vyřazovacích bojích, ale především pak klání o třetí místo a finále proběhnou v Brně, a to za jeho významné podpory.