Díky podpoře Brna bude brzy stát Nový domov, v němž budou bydlet autisté - Tiskový servis

Díky podpoře Brna bude brzy stát Nový domov, v němž budou bydlet autisté

  • 03. listopadu 2021
  • 3 minuty čtení

Projekt Nový domov, který vzniká v Mokré-Horákově, získal dotaci od Evropské unie. Aby nezisková organizace Tady to mám rád, z. s., mohla stavbu realizovat, pomůže Brno s financováním formou návratné finanční výpomoci. Radní dnes doporučili zastupitelům schválit smlouvu o předfinancování projektu.

„Díky dlouholeté snaze spolku Tady to mám rád vznikne komunitní bydlení Nový domov určené pro dospělé osoby s poruchami autistického spektra (PAS). Protože však evropské dotace bývají proplaceny až ex post, potřebuje projekt prvotní finance na rekonstrukci a všechny stavební práce. Tyto prostředky poskytne město v podobě vratné finanční výpomoci,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Nový domov bude sídlit v Mokré-Horákově, kde spolek našel vhodnou nemovitost, ve které vybuduje zázemí pro 6 osob s PAS, společné i terapeutické prostory a také kuchyni a prádelnu, v nichž budou mít obyvatelé domova možnost zapojit se do standardního chodu domácnosti. Aby mohla začít rekonstrukce, na kterou nezisková organizace Tady to mám rád získala dotaci z ITI v hodnotě téměř 15 milionů korun, jsou potřeba prvotní finance pro začátek stavby. 

Brno již organizaci poskytlo jednu návratnou finanční výpomoc v hodnotě 2 milionů korun, která zajistila nákup vhodné nemovitosti (více zde). Radní také doporučili zastupitelům schválit spolku Tady to mám rád, z. s. dotaci v hodnotě 780 tisíc korun, která podpoří vybudování celoroční pobytové služby.

Částka 10 439 000 korun zajistí předfinancování rekonstrukce budovy. Ta bude probíhat v roce 2022 a v následujícím roce by už služba měla plně fungovat. Dle navrhované smlouvy spolek vrátí prostředky do listopadu roku 2023, a to ve formě dvou splátek. „Pro mnoho neziskových organizací je předfinancování samotné dotace klíčové k uskutečnění vlastní realizace záměru. Jsem ráda, že v tomto případě jsme mohli takto důležitý projekt podpořit. Životní situace pro lidi s PAS a jejich rodiny bývá bohužel složitá, protože komplexní péče o dospělé s těmito poruchami je u nás zatím stále v plenkách. Organizace Tady to mám rád dlouhodobě spolupracuje s odborníky z Irska a Španělska a Nový domov bude mít
i mezinárodní odbornou záštitu. Pevně doufám, že podobných projektů bude v Česku více,“
dodala Markéta Vaňková.  

Zároveň se smlouvou o poskytnutí podpory vzniká i zástavní smlouva k nemovitostem ve prospěch města Brna k zajištění jeho pohledávek.

Tady to mám rád, z. s.
Nezisková organizace, kterou založili rodiče dětí s PAS. Jejím posláním je zlepšit kvalitu života lidí s autismem a jejich rodin a povědomí o těchto neurovývojových poruchách. Nový domov je projekt sociální služby ušitý na míru potřebám dospělých lidí s PAS. Cílem organizace je šířit osvětu o této problematice.

Zdeňka Obalilová
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 207
mobil: +420 773 749 963
e-mail: tis@brno.czDalší články z rubriky