Přeskočit na obsah

Město podpoří vznik komunitního domova pro dospělé s poruchou autistického spektra Nový domov

19. května 2021

Nový domov je název projektu neziskové organizace Tady to mám rád z. s., která se zabývá podporou a inkluzí lidí s poruchou autistického spektra (PAS) do společnosti. Radní dnes schválili návratnou finanční výpomoc v hodnotě 2 miliony korun, ta bude využita na splátku nemovitosti v Mokré-Horákov. V domě vznikne chráněné bydlení pro 6 osob s PAS. Tuto finanční výpomoc doporučili radní schválit zastupitelům.

Spolek Tady to mám rád bojuje za vznik komunitního bydlení pro dospělé lidi s poruchou autistického spektra již devět let a přes mnohé překážky se podařilo získat potřebný dům a také finance na jeho rekonstrukci. Brno nyní pomůže návratnou částkou 2 miliony korun na splátku této nemovitosti. Porucha autistického spektra zahrnuje mnoho forem a míra jednotlivých autistických rysů souvisí s tím, jak velkou podporu bude daný člověk potřebovat,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková

Nový domov bude sídlit v Mokré-Horákov, kde spolek našel vhodnou nemovitost, ve které vybuduje zázemí pro 6 osob s PAS a společné a terapeutické prostory, jakožto také kuchyni a prádelnu, v nichž bude prostor pro zapojení obyvatel domova do standardního chodu domácnosti. Na to, aby mohla začít rekonstrukce, na kterou nezisková organizace Tady to mám rád získala dotaci z ITI v hodnotě téměř 15 milionů korun, musí organizace splatit pohledávky za dům. Tento druh dotace však není určen na nákup nemovitosti, proto Brno dopomůže s financováním budovy. 

Spolek Tady to mám rád už ve svém názvu odkazuje k domovu – místu bezpečí, klidu a porozumění. Důstojná budoucnost včetně bydlení pro lidi s poruchou autistického spektra musí být pevně zakotvena v prioritách nejen města Brna, ale i nás všech obecně. Podobné zařízení pro osoby s poruchou autistického spektra nám velice chybí. Návratná výpomoc při splátce nemovitosti, kterou město poskytne, bude postupně vracena podle splátkového kalendáře během 14 let od roku 2023, kdy má Nový domov začít fakticky fungovat,“ doplnil první náměstek primátorky Petr Hladík

Tady to mám rád, z. s.

Je nezisková organizace, kterou založili rodiče dětí s PAS. Jejím posláním je zlepšit kvalitu života lidí s autismem a jejich rodin a povědomí o této neurovývojové poruše. Nový domov je projekt sociální služby ušitý na míru potřeb dospělých lidí s PAS. Cílem organizace Tady to mám rád je šířit osvětu o poruše autistického spektra. 

Zdeňka Obalilová
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 207
mobil: +420 773 749 963
e-mail: tis@brno.czNejnovější tiskové zprávy

Želvuška i další oku neviditelní hrdinové zvou do světa elektronové mikroskopie

Exkurze do technologických provozů, speciální akce ve VIDA! science centru nebo v Technickém muzeu v Brně, výstavy uvnitř i venku – to vše přinesou Dny elektronové mikroskopie. Brno se i letos touto akcí, organizačně zaštiťovanou hvězdárnou, hlásí ke svému zlatému vývoznímu artiklu, letos ve znamení neviditelných hrdinů, kteří jsou všude kolem nás nebo přímo v našem těle. Zachraňují planetu, brání naši imunitu nebo sami dokážou přežít v extrémních podmínkách. Blíže prozkoumat je můžeme právě díky elektronovým mikroskopům. Vstoupit do mikrovesmíru obývaného fantastickými stvořeními zájemci můžou od 20. do 26. března.

Slavnostní zahájení dalšího projektu z participativního rozpočtu Dáme na vás v Řečkovicích

Ve čtvrtek 9. března 2023 proběhlo slavnostní poklepání základního kamene stavby projektu z participativního rozpočtu Dáme na vás, a to Řečkovického HRáje. Setkání se zúčastnil radní Filip Chvátal, starosta městské části Brno – Řečkovice a Mokrá Hora Marek Viskot, navrhovatelka projektu Eva Matoušková a zástupci realizační firmy.

Nejčastěji chodím do knihovny a na nejlepší úrovni jsou v Brně divadla. Lidé v průzkumu hodnotili brněnskou kulturu

Čtyři z pěti Brňanů jsou s kulturou ve městě spokojeni a myslí si, že alespoň v jedné oblasti Brno vyniká nad jinými městy. Nadpoloviční většina za ní tedy jinam ani nevyjíždí. Na druhou stranu je tu nevyužitý potenciál v oblasti hudby a také muzeí a galerií a měl by být konečně dostaven nový sál pro filharmonii. I to jsou některé ze závěrů průzkumu kulturních potřeb Brňanů, který si město nechalo zpracovat na reprezentativním vzorku 1111 lidí.

Tři největší česká města Praha, Brno, Ostrava a Moravskoslezský kraj se prezentují na veletrhu MIPIM ve Francii

Ve společné expozici s názvem Czech Cities & Regions se na prestižním mezinárodním veletrhu investičních příležitostí MIPIM ve francouzském Cannes letos představí město Ostrava spolu s Moravskoslezským krajem, Prahou a Brnem. Veletrh se uskuteční ve dnech 14. až 17. března 2023. Zahraniční investory a developery seznámí s pestrou nabídkou možností investic jak na svém jádrovém území, tak i na městských pozemcích v průmyslové zóně Mošnov.