Přeskočit na obsah

Město podpoří vznik komunitního domova pro dospělé s poruchou autistického spektra Nový domov

19. května 2021

Nový domov je název projektu neziskové organizace Tady to mám rád z. s., která se zabývá podporou a inkluzí lidí s poruchou autistického spektra (PAS) do společnosti. Radní dnes schválili návratnou finanční výpomoc v hodnotě 2 miliony korun, ta bude využita na splátku nemovitosti v Mokré-Horákov. V domě vznikne chráněné bydlení pro 6 osob s PAS. Tuto finanční výpomoc doporučili radní schválit zastupitelům.

Spolek Tady to mám rád bojuje za vznik komunitního bydlení pro dospělé lidi s poruchou autistického spektra již devět let a přes mnohé překážky se podařilo získat potřebný dům a také finance na jeho rekonstrukci. Brno nyní pomůže návratnou částkou 2 miliony korun na splátku této nemovitosti. Porucha autistického spektra zahrnuje mnoho forem a míra jednotlivých autistických rysů souvisí s tím, jak velkou podporu bude daný člověk potřebovat,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková

Nový domov bude sídlit v Mokré-Horákov, kde spolek našel vhodnou nemovitost, ve které vybuduje zázemí pro 6 osob s PAS a společné a terapeutické prostory, jakožto také kuchyni a prádelnu, v nichž bude prostor pro zapojení obyvatel domova do standardního chodu domácnosti. Na to, aby mohla začít rekonstrukce, na kterou nezisková organizace Tady to mám rád získala dotaci z ITI v hodnotě téměř 15 milionů korun, musí organizace splatit pohledávky za dům. Tento druh dotace však není určen na nákup nemovitosti, proto Brno dopomůže s financováním budovy. 

Spolek Tady to mám rád už ve svém názvu odkazuje k domovu – místu bezpečí, klidu a porozumění. Důstojná budoucnost včetně bydlení pro lidi s poruchou autistického spektra musí být pevně zakotvena v prioritách nejen města Brna, ale i nás všech obecně. Podobné zařízení pro osoby s poruchou autistického spektra nám velice chybí. Návratná výpomoc při splátce nemovitosti, kterou město poskytne, bude postupně vracena podle splátkového kalendáře během 14 let od roku 2023, kdy má Nový domov začít fakticky fungovat,“ doplnil první náměstek primátorky Petr Hladík

Tady to mám rád, z. s.

Je nezisková organizace, kterou založili rodiče dětí s PAS. Jejím posláním je zlepšit kvalitu života lidí s autismem a jejich rodin a povědomí o této neurovývojové poruše. Nový domov je projekt sociální služby ušitý na míru potřeb dospělých lidí s PAS. Cílem organizace Tady to mám rád je šířit osvětu o poruše autistického spektra. 

Zdeňka Obalilová
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 207
mobil: +420 773 749 963
e-mail: tis@brno.czNejnovější tiskové zprávy

Participativní rozpočet zná letošní vítězné projekty

Občané Brna rozhodli o vítězných projektech participativního rozpočtu Dáme na vás. Hlasování skončilo 30. listopadu. Letošního ročníku se zúčastnilo 13 123 hlasujících, kteří vybrali následující projekty.

Brno pokračuje v opravě sběrných středisek odpadů

Město stále opravuje sběrná střediska odpadů. V příštím roce se bude pokračovat v pracích na čtyřech z nich. Radní dnes schválili dodatek smlouvy se společností SAKO Brno na tyto akce.

První vlak přijede z Vídně do Brna 11. prosince hodinu před půlnocí. Na letiště Schwechat pak vyrazí na pravidelné lince hned druhý den ráno

Smlouvu na zajištění přímého železničního spojení Brna a mezinárodního letiště Vídeň – Schwechat dnes schválili brněnští radní. První vlak v závazku takzvané veřejné služby vyrazí z Vídně v neděli 11. prosince ve 21.15 hodin. Z Brna pak pojede poprvé opačným směrem hned druhý den ve 3.48 hodin. Na provoz pravidelné linky zajišťující dopravní obslužnost bude město poskytovat dopravci, společnosti RegioJet, a. s., kompenzace.

Mimosoudní narovnání uzavře spor kvůli přednádražnímu prostoru

Dohodu o narovnání mezi městem a společností KVINT dnes schválili brněnští radní. Spor ohledně bezdůvodného obohacení se tak vyřeší mimosoudně a v oblasti bude možné provést rekultivaci území v rámci výstavby polyfunkčního komplexu Dornych.