Přeskočit na obsah

Děti ve škole ochutnaly mexickou kuchyni i kulturu

06. února 2019 3 minuty čtení
(zug) – Že láska prochází žaludkem, je známá věc. A proč by to nemohl být žaludek dětí ve školních jídelnách? Sblížení národů prostřednictvím sblížení jejich kuchyní je jedním z cílů projektu, který před třemi lety spustila Asociace školních jídelen České republiky. Poslední ročník byl věnován Mexiku a uzavřel se v Brně 6. února na Základní škole Sirotkova.

Celorepublikový projekt Den mezinárodní kuchyně v českých školních jídelnách odstartoval v roce 2016. „Postupně představil thajskou, norskou, španělskou a mexickou gastronomii,“ řekl výkonný ředitel Asociace školních jídelen ČR Karel Jahoda. 

Právě ukončený ročník zahájil loni v říjnu workshop, kde se školní kuchařky a kuchaři seznámili s mexickou kuchyní a surovinami a získali receptury, podle nichž připravili menu pro své dětské strávníky. V průběhu listopadu až února na 23 českých a moravských školách proběhly projektové dny zaměřené na Mexiko, které zasadily gastronomii největšího státu Střední Ameriky do širšího kontextu. Z Brna se akce zúčastnily základní školy na Pastvinách a Sirotkově. 

Jakou roli hraje v Mexiku čokoláda?

Mexický den 6. února na ZŠ Sirotkova celý cyklus uzavřel. S dětmi si přijela popovídat a zdejší variantu své rodné kuchyně ochutnat velvyslankyně Mexika v České republice Leonora Rueda. „Projekt je důležitý pro sblížení a vzájemné poznání obou zemí. Chtěli bychom, aby kuchaři a také děti neviděli jen jídlo, ale i celou kulturu za ním,“ přiblížila velvyslankyně.

Mexický den tak nespočíval jen v zajímavém školním obědě. Téma se průběžně probíralo v různých předmětech od zeměpisu přes dějepis až po matematiku, v níž se žáci seznámili s číselnou soustavou a kalendářem vyspělé mayské civilizace. Chodby ozdobily desítky obrázků, nástěnky nebo mexická vlajka. A na školu docházeli i studenti Filozofické fakulty Masarykovy univerzity, kteří v rámci své výuky na Ústavu románských jazyků a literatur připravili prezentaci a pracovní listy, ze kterých se děti dozvěděly mimo jiné i to, jakou roli v mexické kultuře hrají třeba fazole, kukuřičné tortilly nebo čokoláda. „Pořádali jsme pro děti i dílny, kde jsme například malovali tradiční masky, ve kterých se slaví svátek zemřelých. A za pěkného počasí si žáci venku vyzkoušeli sporty původních národů,“ popsala Athena Alchazidu z Masarykovy univerzity.

Kooperaci mezi různými stupni škol vyzdvihl ředitel Asociace školních jídelen Jahoda. „Aktivní spolupráce základních škol v Brně s Masarykovou univerzitou je unikátní, v jiných městech to tak nefunguje,“ poznamenal.

Mexické menu sestávající z polévky s rajčaty, tortilly s kuřecím masem a omáčkou guacamole a také z dezertu, které pro ZŠ Sirotkova uvařila školní jídelna z nám. Svornosti, ochutnala kromě žáků a učitelů i velvyslankyně Rueda. „Děkuji celému kuchařskému týmu, bylo to skoro lepší než originál. Ne že bych si stěžovala na malou pikantnost, jen bych podotkla, že pálivější jídlo je lepší,“ smála se. A které jídlo má nejraději ona sama? „Omáčku mole, která se připravuje ze surovin, jež lze sehnat i tady,“ dodává Leonora Rueda.

Další ročník dnů mezinárodní kuchyně v českých školních jídelnách zahájí opět na podzim kuchařský workshop, téma zatím známé není, podle Jahody je ve hře mimo jiné Itálie či Austrálie.

Školní kuchařky z jižní Moravy se školí v Brně

Pestré a zdravé vaření ve školách není cílem jen časově omezených projektů, ale i průběžné činnosti metodických center školního stravování. Tzv. Krajské centrum sdílení dobré praxe vzniklo loni v říjnu při již zmíněné školní jídelně na nám. Svornosti.

„Budeme se snažit zajistit ostatním jídelnám školení, praktické ukázky v naší jídelně nebo hygienické proškolování. Chceme, aby zaměstnanci školních jídelen v našem regionu znali nové trendy ve vaření a aby měli místo, kde se mohou vzdělávat,“ uvedla při otevření centra ředitelka jídelny Marta Mandincová.

Mohlo by vás dále zajímat

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Vodojemy na Žlutém kopci budou od podzimu přístupné veřejnosti. Foto: Zdeněk Kolařík
Vyšel zářijový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Na podzim se pro návštěvníky otevřou vodojemy na Žlutém kopci, na jejich historii a současnost jsme se proto zeptali hned dvou odborníků. V hlavním tématu čísla se zaměřujeme na obecní bydlení a fotoreportáž představí projekt Příběhy našich sousedů. Historie se pak vrací ke kořenům brněnského Centra experimentálního divadla, které si připomíná 30 let existence.

Nejnovější články

Noc vědců
O víkendu bude rušno na divadelních scénách, ve vědeckých laboratořích i na sportovištích

Sport, móda, kultura, tradice, to vše najdete zabalené v jednom víkendu – v tom, který právě přichází. Láká vás proniknout do útrob divadla – nevynechejte 30 let CEDu. Podstatu a tajemství všech pěti lidských smyslů můžete odhalit při Noci vědců. Hodová zábava roztančí Novou Zbrojovku a sportovní fanoušci by neměli vynechat 5. kolo Českého poháru basketbalu na vozíku.

Ve dvou brněnských obvodech lidé zvolí své senátory
Ve dvou brněnských obvodech lidé zvolí své senátory

Druhé kolo senátních voleb se uskuteční v pátek 30. září a 1. října 2022. V Brně se to týká dvou volebních obvodů, a to č. 55 a 58.

Volební místnosti se otevřou v pátek ve 14 hodin, odevzdat hlas mohou oprávnění voliči do 22 hodin. V sobotu bude hlasování probíhat od 8 do 14 hodin.

V oblasti u výškových budov na Šumavské vznikne 613 nových parkovacích míst. Vizualizace: Atelier Kristen
Město zná zhotovitele parkovacího domu na Šumavské

Parkoviště, parkovací dům i vodní prvek u výškových budov na Šumavské postaví společnost STRABAG. Brněnští radní ji vybrali na posledním zasedání jako zhotovitele projektu na tzv. Akademickém náměstí. Na stavební práce má 14 měsíců.

Oslavy 30. výročí Centra experimentálního divadla
Brněnská hra s experimentem. CED slaví třicetiny

Divadlo je jako umělecká forma jedinečné v nekonečnosti možností svého vyjádření. V Brně máme navíc privilegium – jsme už 30 let svědky, diváky a účastníky velmi aktivního „osahávání hranic“ divadla. A to vše díky Centru experimentálního divadla, známému také pod zkratkou CED.