Přeskočit na obsah

Czechitas učí ženy a děti programovat. Nyní v novém centru

06. září 2019 3 minuty čtení
(zug) – Vzdělávací organizace Czechitas pomáhá ženám prosadit se v IT. Ve čtvrtek 5. září v Brně otevřela vlastní prostory a zve zájemce na návštěvu.

Ukázat dívkám a ženám, že se nemusí bát oboru informačních technologií, se snaží nezisková vzdělávací organizace Czechitas. Už pátým rokem pořádá v Brně přednášky, workshopy i dlouhodobé kurzy zaměřené na programování, tvorbu webových stránek, datovou analytiku, grafiku nebo online marketing. A 5. září otevřela ve Škrobárenské 3 komunitní vzdělávací centrum.

„V přízemí jsme vybudovali kavárnu, dětský koutek a konferenční sál pro 50–60 lidí. 3. patro už je více o vzdělávání. Nachází se tu velká přednášková aula, relaxační místnost, zázemí pro lektory, kanceláře zaměstnanců Czechitas a tři menší učebny pro workshopy. Plánujeme v Brně uspořádat celkem 326 akcí za rok pro zhruba šest tisíc účastníků,“ upřesnila provozní ředitelka Czechitas Lenka Franců. 

Kavárna bude v provozu od října a zavítat sem může kdokoliv. Přilehlý dětský koutek poslouží jak zákazníkům, tak pro hlídání dětí účastnic kurzů.

Činnost této organizace podporuje i město Brno. „Spolupráce je přínosná pro obě strany. My například poskytujeme do kurzů Digitální akademie městská témata a datové sady, účastnice pak data zpracovávají a výsledné analýzy jsou velmi zajímavé pro další rozvoj města,“ popsal Jan Zvara z brněnského magistrátu. 

Ženy takto analyzovaly například vhodnost měření rychlosti v boji proti nehodám, vliv počasí na nehodovost a kriminalitu v Brně, jak najít nejlepší místo pro bydlení nebo kde jsou lidé v Brně nejšťastnější a jaké pro to mají důvody. 

První akcí v nových prostorách bude veletrh pracovních příležitostí v oboru IT v sobotu 7. září od 10.30 do 17.30 hodin. Seznámit se s nabídkou Czechitas pak mohou lidé během týdne otevřených dveří od 30. září do 4. října.

Kurzy mohou dát životu nový směr

Cílem vzdělávací organizace je posílit digitální gramotnost u žen různého věku a vzdělání a motivovat je, aby se zkusily uplatnit v oboru IT. 

„Blíží se konec mé rodičovské dovolené a zvažuji, čemu se budu věnovat. Přihlásila jsem se do kurzu tvorby webových stránek, abych se naučila něco nového a třeba pak v této branži pracovala. Programování mě baví a snažím se v něm zdokonalovat každou volnou chvíli,“ říká jedna z účastnic kurzů Czechitas, vystudovaná středoškolská učitelka Ivana Krupanská.

Kurz tzv. Digitální akademie trvá 3 měsíce a lekce se konají 2x týdně navečer a jeden víkendový den. „Lektor na hodině probere teorii a účastnice si mohou hned vše vyzkoušet,“ popsal průběh lekcí koordinátor projektů a technologií Michal Kučera. „Spolupracující firmy nám poskytují mentory, kteří ženám a dívkám během lekcí vysvětlují pojmy, kterým nerozuměly, a navedou je, aby samy našly řešení problému.“ Účastnice v průběhu kurzu pracují na závěrečném projektu, který představí na slavnostním galavečeru, kde se následně udílejí certifikáty o absolvování akademie.

Digitální dílna FabLab má další pobočku

Po prvotním zaměření na ženy rozšířila organizace svůj záběr i na děti a mladé lidi od 8 do 18 let, pro které pořádá kroužky, víkendy, tábory nebo letní školy orientované převážně na základy programování a programátorské myšlení. A chce přilákat obecně lidi, kteří mají rádi vzdělávání a vlastní rozvoj. Proto je součástí komunitního vzdělávacího centra ve Škrobárenské i nová pobočka digitální dílny FabLab Brno. 

„Chceme, aby si tu návštěvníci mohli vyzkoušet práci s 3D tiskárnami, programovatelným šicím strojem nebo řezacím plotrem,“ vysvětluje Tomáš Mejzlík z JIC, které FabLab provozuje, a dodává, že v nové dílně mohou vznikat prototypy produktů, projekty kutilů i umělecká díla.

Mohlo by vás dále zajímat

Zdeněk Rotrekl (třetí zleva) při udílení čestného občanství města Brna v roce 1994. Foto: Archiv města Brna
Jména Kapoun a Rotrekl patří do panteonu moravské poezie

Svět přichází o básníky i v červnu – letos si tak připomeneme dva tvůrce, jejichž pozemská pouť právě v tomto čase skončila, ale jejich poetické duše splynuly s duší Brna a Moravy a trvale ji posílily a obohatily. Před 60 lety, 10. června 1963, zemřel básník Karel Kapoun a 9. června to bude deset let, co odešel básník Zdeněk Rotrekl.

Strakapoud jižní. Foto: Lenka Hubáčková
Ptáci v Brně: koho zajímají meruňky a koho rumiště?

Pokud jste si až dosud – stejně jako autorka textu – mysleli, že nejběžnějším ptačím obyvatelem Brna je holub, jste na omylu. Konkrétně holub hřivnáč figuruje až na 10. místě žebříčku, zatímco nejznámější holub domácí se nevejde ani mezi nejčastější tři desítky ptačích druhů. Kdo je předběhl, s jakými druhy ptáků se můžeme ve městě setkat a kde? To v naší fotoreportáži přiblíží ornitolog Jan Sychra z Jihomoravské pobočky České společnosti ornitologické.

Foto: Cottonbro Studio, Pexels
Město kreativcům zaslíbené. Jak a proč je Brno podporuje?

Představte si, že se ocitnete v AZ kvízu a začnete obligátním K. „Jaké slovo souhrnně označuje profese typu návrhář nábytku, grafik, spisovatel a filmař?“ zeptá se moderátor Aleš Zbořil. Hrozí, že zaváháte hned u první otázky? Pak čtěte dál. Brno je totiž v podpoře KREATIVCŮ v České republice průkopníkem, a tak by byla škoda, kdybyste se právě kvůli tomuto pojmu neprobojovali až k bankomatu.

Vladimíra Blažková. Foto: Krajské ředitelství policie Jihomoravského kraje
Vladimíra Blažková: Člověk musí mít z koní respekt

Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. Své o tom ví také Vladimíra Blažková, která to od dětské lásky ke koním dotáhla až na Mezinárodní policejní mistrovství České republiky v jízdě na koni. V kariéře ji nezastavil ani vážný úraz páteře, který utrpěla nijak překvapivě po pádu z koně. V rámci zmíněného turnaje, který již dvakrát vyhrála, se letos po třech letech představí brněnským fanouškům 10. června na Panské líše.

Nejnovější články

Víkend otevřených zahrad. Foto: Lipka
Víkend nabídne zářící ohňostroje i meditaci v zahradách

Než se v sobotu rozzáří nebe nad Prýglem prvním ohňostrojem Ignis Brunensis, stihnete toho v Brně hodně. Vyrazte třeba na představení Freš manéže, festivalu mladého cirkusu. Brnohraní zase svolává milovníky deskovek a karetních her do Lužánek. Klid i poznání najdete v zeleni Otevřených zahrad.

Ať je klima v Brně prima
Ekologie, poklad a divadlo v zoo? Ať je klima v Brně prima

Oslavy Mezinárodního dne životního prostředí vyvrcholí v pátek 9. června v Zoo Brno. Zábavný den rámuje soutěž Ať je klima v Brně prima. Dozvíte se zajímavosti o ekologii a životním prostředí a připraven je také bohatý program pro nejmenší.

Paleta dat, která najdete v letošním vydání Brno v číslech, je skutečně pestrobarevná. Zdroj: MMB
Tři sta slunečných dnů, šest set požárů, čtyři tisíce dětí. Jaká čísla definují Brno 2022?

Méně rozvodů, ale i méně dětí. Více slunečných dnů, více požárů, méně srážek. Nejen tyto závěry, ale hlavně přesná data přináší zpráva Brno v číslech, každoročně vydávaný souhrn dostupný na webu data.brno.cz. Kromě zajímavých infografik ale městští dataři mají ještě jedno eso v rukávu, díky kterému se lidé dozví víc o svém městě – šifrovací hru.

Veletrh prorodinných a seniorských organizací
Sraz v úterý u Jošta. Zveme všechny na Veletrh prorodinných a seniorských organizací

Vrchol Brněnských dní pro rodinu proběhne v úterý 13. června. Na Veletrhu prorodinných a seniorských organizací se seznámíte s činností společností působících v Brně v těchto odvětvích. Akci si užije díky bohatému doprovodnému programu celá rodina.