(zug) – Vzdělávací organizace Czechitas pomáhá ženám prosadit se v IT. Ve čtvrtek 5. září v Brně otevřela vlastní prostory a zve zájemce na návštěvu.
Ukázat dívkám a ženám, že se nemusí bát oboru informačních technologií, se snaží nezisková vzdělávací organizace Czechitas. Už pátým rokem pořádá v Brně přednášky, workshopy i dlouhodobé kurzy zaměřené na programování, tvorbu webových stránek, datovou analytiku, grafiku nebo online marketing. A 5. září otevřela ve Škrobárenské 3 komunitní vzdělávací centrum.
„V přízemí jsme vybudovali kavárnu, dětský koutek a konferenční sál pro 50–60 lidí. 3. patro už je více o vzdělávání. Nachází se tu velká přednášková aula, relaxační místnost, zázemí pro lektory, kanceláře zaměstnanců Czechitas a tři menší učebny pro workshopy. Plánujeme v Brně uspořádat celkem 326 akcí za rok pro zhruba šest tisíc účastníků,“ upřesnila provozní ředitelka Czechitas Lenka Franců.
Kavárna bude v provozu od října a zavítat sem může kdokoliv. Přilehlý dětský koutek poslouží jak zákazníkům, tak pro hlídání dětí účastnic kurzů.
Činnost této organizace podporuje i město Brno. „Spolupráce je přínosná pro obě strany. My například poskytujeme do kurzů Digitální akademie městská témata a datové sady, účastnice pak data zpracovávají a výsledné analýzy jsou velmi zajímavé pro další rozvoj města,“ popsal Jan Zvara z brněnského magistrátu.Ženy takto analyzovaly například vhodnost měření rychlosti v boji proti nehodám, vliv počasí na nehodovost a kriminalitu v Brně, jak najít nejlepší místo pro bydlení nebo kde jsou lidé v Brně nejšťastnější a jaké pro to mají důvody.
První akcí v nových prostorách bude veletrh pracovních příležitostí v oboru IT v sobotu 7. září od 10.30 do 17.30 hodin. Seznámit se s nabídkou Czechitas pak mohou lidé během týdne otevřených dveří od 30. září do 4. října.
Kurzy mohou dát životu nový směr
Cílem vzdělávací organizace je posílit digitální gramotnost u žen různého věku a vzdělání a motivovat je, aby se zkusily uplatnit v oboru IT.
„Blíží se konec mé rodičovské dovolené a zvažuji, čemu se budu věnovat. Přihlásila jsem se do kurzu tvorby webových stránek, abych se naučila něco nového a třeba pak v této branži pracovala. Programování mě baví a snažím se v něm zdokonalovat každou volnou chvíli,“ říká jedna z účastnic kurzů Czechitas, vystudovaná středoškolská učitelka Ivana Krupanská.
Kurz tzv. Digitální akademie trvá 3 měsíce a lekce se konají 2x týdně navečer a jeden víkendový den. „Lektor na hodině probere teorii a účastnice si mohou hned vše vyzkoušet,“ popsal průběh lekcí koordinátor projektů a technologií Michal Kučera. „Spolupracující firmy nám poskytují mentory, kteří ženám a dívkám během lekcí vysvětlují pojmy, kterým nerozuměly, a navedou je, aby samy našly řešení problému.“ Účastnice v průběhu kurzu pracují na závěrečném projektu, který představí na slavnostním galavečeru, kde se následně udílejí certifikáty o absolvování akademie.
Digitální dílna FabLab má další pobočku
Po prvotním zaměření na ženy rozšířila organizace svůj záběr i na děti a mladé lidi od 8 do 18 let, pro které pořádá kroužky, víkendy, tábory nebo letní školy orientované převážně na základy programování a programátorské myšlení. A chce přilákat obecně lidi, kteří mají rádi vzdělávání a vlastní rozvoj. Proto je součástí komunitního vzdělávacího centra ve Škrobárenské i nová pobočka digitální dílny FabLab Brno.
„Chceme, aby si tu návštěvníci mohli vyzkoušet práci s 3D tiskárnami, programovatelným šicím strojem nebo řezacím plotrem,“ vysvětluje Tomáš Mejzlík z JIC, které FabLab provozuje, a dodává, že v nové dílně mohou vznikat prototypy produktů, projekty kutilů i umělecká díla.