Přeskočit na obsah

Czechitas učí ženy a děti programovat. Nyní v novém centru

06. září 2019 3 minuty čtení
(zug) – Vzdělávací organizace Czechitas pomáhá ženám prosadit se v IT. Ve čtvrtek 5. září v Brně otevřela vlastní prostory a zve zájemce na návštěvu.

Ukázat dívkám a ženám, že se nemusí bát oboru informačních technologií, se snaží nezisková vzdělávací organizace Czechitas. Už pátým rokem pořádá v Brně přednášky, workshopy i dlouhodobé kurzy zaměřené na programování, tvorbu webových stránek, datovou analytiku, grafiku nebo online marketing. A 5. září otevřela ve Škrobárenské 3 komunitní vzdělávací centrum.

„V přízemí jsme vybudovali kavárnu, dětský koutek a konferenční sál pro 50–60 lidí. 3. patro už je více o vzdělávání. Nachází se tu velká přednášková aula, relaxační místnost, zázemí pro lektory, kanceláře zaměstnanců Czechitas a tři menší učebny pro workshopy. Plánujeme v Brně uspořádat celkem 326 akcí za rok pro zhruba šest tisíc účastníků,“ upřesnila provozní ředitelka Czechitas Lenka Franců. 

Kavárna bude v provozu od října a zavítat sem může kdokoliv. Přilehlý dětský koutek poslouží jak zákazníkům, tak pro hlídání dětí účastnic kurzů.

Činnost této organizace podporuje i město Brno. „Spolupráce je přínosná pro obě strany. My například poskytujeme do kurzů Digitální akademie městská témata a datové sady, účastnice pak data zpracovávají a výsledné analýzy jsou velmi zajímavé pro další rozvoj města,“ popsal Jan Zvara z brněnského magistrátu. 

Ženy takto analyzovaly například vhodnost měření rychlosti v boji proti nehodám, vliv počasí na nehodovost a kriminalitu v Brně, jak najít nejlepší místo pro bydlení nebo kde jsou lidé v Brně nejšťastnější a jaké pro to mají důvody. 

První akcí v nových prostorách bude veletrh pracovních příležitostí v oboru IT v sobotu 7. září od 10.30 do 17.30 hodin. Seznámit se s nabídkou Czechitas pak mohou lidé během týdne otevřených dveří od 30. září do 4. října.

Kurzy mohou dát životu nový směr

Cílem vzdělávací organizace je posílit digitální gramotnost u žen různého věku a vzdělání a motivovat je, aby se zkusily uplatnit v oboru IT. 

„Blíží se konec mé rodičovské dovolené a zvažuji, čemu se budu věnovat. Přihlásila jsem se do kurzu tvorby webových stránek, abych se naučila něco nového a třeba pak v této branži pracovala. Programování mě baví a snažím se v něm zdokonalovat každou volnou chvíli,“ říká jedna z účastnic kurzů Czechitas, vystudovaná středoškolská učitelka Ivana Krupanská.

Kurz tzv. Digitální akademie trvá 3 měsíce a lekce se konají 2x týdně navečer a jeden víkendový den. „Lektor na hodině probere teorii a účastnice si mohou hned vše vyzkoušet,“ popsal průběh lekcí koordinátor projektů a technologií Michal Kučera. „Spolupracující firmy nám poskytují mentory, kteří ženám a dívkám během lekcí vysvětlují pojmy, kterým nerozuměly, a navedou je, aby samy našly řešení problému.“ Účastnice v průběhu kurzu pracují na závěrečném projektu, který představí na slavnostním galavečeru, kde se následně udílejí certifikáty o absolvování akademie.

Digitální dílna FabLab má další pobočku

Po prvotním zaměření na ženy rozšířila organizace svůj záběr i na děti a mladé lidi od 8 do 18 let, pro které pořádá kroužky, víkendy, tábory nebo letní školy orientované převážně na základy programování a programátorské myšlení. A chce přilákat obecně lidi, kteří mají rádi vzdělávání a vlastní rozvoj. Proto je součástí komunitního vzdělávacího centra ve Škrobárenské i nová pobočka digitální dílny FabLab Brno. 

„Chceme, aby si tu návštěvníci mohli vyzkoušet práci s 3D tiskárnami, programovatelným šicím strojem nebo řezacím plotrem,“ vysvětluje Tomáš Mejzlík z JIC, které FabLab provozuje, a dodává, že v nové dílně mohou vznikat prototypy produktů, projekty kutilů i umělecká díla.

Mohlo by vás dále zajímat

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Vodojemy na Žlutém kopci budou od podzimu přístupné veřejnosti. Foto: Zdeněk Kolařík
Vyšel zářijový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Na podzim se pro návštěvníky otevřou vodojemy na Žlutém kopci, na jejich historii a současnost jsme se proto zeptali hned dvou odborníků. V hlavním tématu čísla se zaměřujeme na obecní bydlení a fotoreportáž představí projekt Příběhy našich sousedů. Historie se pak vrací ke kořenům brněnského Centra experimentálního divadla, které si připomíná 30 let existence.

Nejnovější články

V oblasti u výškových budov na Šumavské vznikne 613 nových parkovacích míst. Vizualizace: Atelier Kristen
Město zná zhotovitele parkovacího domu na Šumavské

Parkoviště, parkovací dům i vodní prvek u výškových budov na Šumavské postaví společnost STRABAG. Brněnští radní ji vybrali na posledním zasedání jako zhotovitele projektu na tzv. Akademickém náměstí. Na stavební práce má 14 měsíců.

Oslavy 30. výročí Centra experimentálního divadla
Brněnská hra s experimentem. CED slaví třicetiny

Divadlo je jako umělecká forma jedinečné v nekonečnosti možností svého vyjádření. V Brně máme navíc privilegium – jsme už 30 let svědky, diváky a účastníky velmi aktivního „osahávání hranic“ divadla. A to vše díky Centru experimentálního divadla, známému také pod zkratkou CED.

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Zelená střecha v brněnských Bohunicích
O ekologické dotace můžete požádat až do konce října

Neváhejte, ještě letos stihnete podat žádost o ekodotace. Všech pět výzev: Zeleň střechám, Nachytej dešťovku, Vnitroblok, Nábřežít a Ekovýuka je otevřeno do konce října. Ekologická řešení tak můžete aplikovat přímo na své bydlení, zahradu nebo můžete oživit vnitroblok, nachystat ekologický program či kulturně obohatit nábřeží brněnských řek.