Přeskočit na obsah

Critical Time Intervention: velké české poprvé začíná v Brně

06. března 2023 3 minuty čtení Zdeňka Obalilová

S programem Housing First (tedy Bydlení především) začalo Brno v roce 2016 jako první město u nás. Komplexní přístup, který je součástí projektu, se nyní dostává ještě na další úroveň – spouští se Critical Time Intervention (CTI), který by společně s Housing First měl pomoci zabydlet 60 domácností. To ale není vše, co se v Brně v oblasti sociálního bydlení chystá.

Cílem Housing First je najít domov lidem v bytové nouzi, azylových domech, ubytovnách či přímo bez domova. Jenže v těchto případech nestačí „dodat“ byt. Lidé dlouhodobě vyčlenění ze společnosti potřebují větší a hlavně delší podporu sociálních pracovníků a dalších odborníků. A tady metoda Housing First začíná.

Projekt, který odstartoval v únoru, zabydlí 20 domácností. Klíčová je důvěra, jakkoliv to zní jako klišé, ale sociální pracovníci s rodinou či jednotlivcem spolupracují dlouho a díky budování vztahu mohou lépe a efektivněji pomáhat při řešení problémů. Těch mají účastníci programu spíš více než méně. Klíčové je z tohoto důvodu budovat právě síť profesionálů, o které se rodiny či jednotlivci mohou opřít.

Vytvořená síť kontaktů, která rodinám nabízela řešení různorodých životních situací, nejen zůstane, ale bude se rozrůstat. Každý sociální pracovník ví, na koho se můžou jeho klienti obrátit, pokud mají problémy například se zdravím, s dluhy nebo je mají jejich děti ve škole. Záchranná síť ulehčuje celkovou situaci všem.

Její součástí jsou i peer pracovníci. To jsou lidé, kteří mají za sebou stejnou nebo velmi podobnou zkušenost jako klienti, a mohou se tak vcítit do jejich situace. Dalším faktorem, na kterém projekt staví, je dlouhodobé zotavení. K dispozici bude terapeut a právě on a také peer pracovníci jsou podstatnou součástí procesu nastolení psychické pohody.

Metoda pro „málo chudé a zároveň málo bohaté“

Další velké poprvé se v Brně chystá právě teď. Metoda Critical Time Intervention (CTI) je hlavně v USA už známá a využívaná – proto se při přípravě pracovníci Odboru sociální péče Magistrátu města Brna obrátili na kolegy z New Yorku.

Na koho se tento projekt zaměřuje? „Objevili jsme, že je tady další nepokrytá cílová skupina. Jsou to domácnosti – ať už rodiny, či jednotlivci – kteří dlouhodobě stagnují v pořadnících na sociální byty i na obecní byty v městských částech,“ vysvětluje koordinátor programu Daniel Janeček.

Často se jedná o domácnosti, které nejsou tak ohrožené, aby se dostaly výše v pořadníku na sociální bydlení, ale zároveň nejsou dostatečně solventní pro obecní byt. „Stále jde o lidi v bytové nouzi. Najdeme zde jednotlivce i celé rodiny v azylových domech a ubytovnách,“ doplnil Janeček. 40 takových domácností bude zabydleno během následujících 33 měsíců.

CTI metoda má čtyři fáze, během nichž se postupně zeslabuje pomoc sociálního pracovníka. Podpora u daného klienta trvá vždy jeden rok, což je zároveň doba, na niž se standardně podepisuje nájemní smlouva. Během zmíněného času je cílem dostatečně stabilizovat životní situaci jedince či rodiny, aby následně všechno zvládl/a sám/a, případně jen s podporou neziskových organizací.

V první, předzabydlovací fázi se zjišťují potřeby vybraných lidí, následně při zabydlování spolupracují klient se sociálním pracovníkem velmi intenzivně na nastavení služeb a vyřešení problémů. Třetí část testuje nastavení služeb a případně je bude vylaďovat. A v poslední fázi by měla být setkání čistě formální, zda není potřeba něco upravit. Celé to bude zaštiťovat case manažer, který bude vhodně síťovat klienty.

Novinkou bude garanční fond, tedy částka, která bude určena k využití na opravy v bytech. Díky tomu budou mít jednotlivé městské části poskytující byty do projektu CTI jistotu, že v případě nenadálé události bude jejich majetek opraven a uveden do řádného stavu.

Mohlo by vás dále zajímat

Elektronový mikroskop. Foto: Thermo Fisher Scientific
Dny elektronové mikroskopie: poznejte podivuhodný mikrosvět

Bez elektronových mikroskopů bychom se dnes už těžko obešli v lékařství, kriminalistice, archeologii, výzkumu materiálů nebo leteckém průmyslu. Každý třetí takový přístroj na světě pochází z Brna. Přijďte se nyní seznámit s pestrým mikroskopickým světem.

Dobrovolníci u sv. Anny. Foto: DobroCentrum FNUSA
Dobrovolnictví může dát životu smysl. Kde a jak začít?

Štěpánka na hudebním festivalu organizovala auta na parkovišti. Starší dáma, měla-li problém s počítačem, mohla se obrátit na Roberta. Iva si chodila povídat s pacienty hospice.

Dolní nádraží. Foto: Zdeněk Kolařík
S novým nádražím přijde i modernizace vlakové sítě v Brně

Nejviditelnější a nejdůležitější stavbou v rámci železničního uzlu Brno, pro který se také používá označení Europoint Brno, bude nové hlavní nádraží. Vzniknou však nebo budou modernizovány i menší stanice a nové trati. Vyroste také celá nová čtvrť a promění se další části města.

Jan Bárta. Foto: JIC
Umělá inteligence: Spotřebuje kvanta energie, ale možná vyřeší klimatickou krizi

Jak se umělá inteligence liší od lidské inteligence? Jaký dopad bude mít umělá inteligence na naši společnost a ekonomiku? Jaká jsou největší rizika a výhody vývoje umělé inteligence a jak se s nimi můžeme vypořádat? Toto není záznam myšlenkového pochodu redaktorky, která se připravuje na rozhovor. Tyhle tři otázky pro mě během několika vteřin vymyslela aplikace ChatGPT. Odpovědi jsem ale hledala jinde – u Jana Bárty, koordinátora platformy Brno.AI. 

Nejnovější články

Elektronový mikroskop. Foto: Thermo Fisher Scientific
Dny elektronové mikroskopie: poznejte podivuhodný mikrosvět

Bez elektronových mikroskopů bychom se dnes už těžko obešli v lékařství, kriminalistice, archeologii, výzkumu materiálů nebo leteckém průmyslu. Každý třetí takový přístroj na světě pochází z Brna. Přijďte se nyní seznámit s pestrým mikroskopickým světem.

Nevšední Návštěva v Centru experimentálního divadla. Foto: Terén
Víkend v Brně zabaví gurmány i kreativce

Ať chcete strávit poslední zimní víkend uměním, či raději konec zimy pořádně zajíte, v Brně budete mít co dělat. Čeká vás například šachový turnaj, Návštěva v Centru experimentálního divadla, farmářské trhy nebo závěr letošního ročníku VeganFestu.

Ernst Tugendhat. Foto: DPA
Odešel Ernst Tugendhat, nositel slavného jména spjatého s brněnskou historií

V pondělí 13. března zemřel ve věku 93 let německý filozof a humanista profesor Ernst Tugendhat, čestný občan Brna, který se vždy hrdě hlásil ke svému rodnému městu i zdejšímu odkazu své rodiny.

Dobrovolníci u sv. Anny. Foto: DobroCentrum FNUSA
Dobrovolnictví může dát životu smysl. Kde a jak začít?

Štěpánka na hudebním festivalu organizovala auta na parkovišti. Starší dáma, měla-li problém s počítačem, mohla se obrátit na Roberta. Iva si chodila povídat s pacienty hospice.