Přeskočit na obsah

Část Mendlova náměstí má novou tvář. Kavárna Plovárna připomíná staré časy

20. července 2018 2 minuty čtení
(ik) – Nově upravená část Mendlova náměstí se dnes oficiálně otevřela lidem.

Čerstvě vysázené stromy, chmelová vinice, lavičky, osvětlení, ale také kavárna s názvem Plována, veřejné toalety a nová zastávka hromadné dopravy změnily tvář tohoto prostoru, který slavnostně otevřeli primátor Petr Vokřál a představitelé městské části Brno-střed.

Proč kavárna má název Plovárna? Podívejte se na historický záběr vpravo níže. Byl pořízen před necelým stoletím v prostoru Mendlova náměstí.

„Náměstím denně projdou desítky tisíc lidí. Vznikl pozitivně laděný prostor. Nyní mají Brňáci možnost si tam posedět. Vychutnat si třeba i kávu,“ uvedl primátor. 

K dispozici jsou i veřejná WC. Toto zařízení v blízkosti přestupního uzlu hromadné dopravy citelně chybělo.

V roce 2016 vypsala městská část Brno-střed architektonicko-urbanistickou soutěž s názvem Úprava veřejného prostoru mezi ulicemi Výstavní-Veletržní při Mendlově náměstí. Vítězem soutěže se stal návrh Zdeňka Sendlera. Stavební úpravy začaly v závěru minulého roku. Zhotovitelem byly společnosti VESELÝ a ZEMAKO - Mendlovo náměstí.

Projekt zahrnoval i úpravy povrchů parkových cest, vysázení okrasné stínící zeleně a instalaci veřejného osvětlení, laviček, odpadkových košů a pergoly s chmelem, která připomíná nedaleký pivovar. Akce stála 13 milionů korun.

"Podařilo se oživit mnoho let zanedbané místo, které sice vzniklo v 60. letech jako zatravněné prostranství po původních lázních. Jedná o první a nikoliv poslední počin při plánované přestavbě Mendlova náměstí, který povede k jeho zkulturnění a dopravnímu zklidnění," dodal Petr Bořecký, člen Rady MČ Brno-střed pro výstavbu a územní rozvoj.

Mohlo by vás dále zajímat

Vodojemy na Žlutém kopci budou od podzimu přístupné veřejnosti. Foto: Zdeněk Kolařík
Vyšel zářijový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Na podzim se pro návštěvníky otevřou vodojemy na Žlutém kopci, na jejich historii a současnost jsme se proto zeptali hned dvou odborníků. V hlavním tématu čísla se zaměřujeme na obecní bydlení a fotoreportáž představí projekt Příběhy našich sousedů. Historie se pak vrací ke kořenům brněnského Centra experimentálního divadla, které si připomíná 30 let existence.

Nejnovější články

Hlasy jsou sečteny. V Brně přišlo k volbám 41,9 % oprávněných voličů. Foto: Z. Kolařík
Hlasy jsou sečteny. V Brně přišlo ke komunálním volbám 41,9 % oprávněných voličů

V průběhu pátku a soboty lidé po celé České republice volili své zástupce do vedení měst a obcí. V Brně přišlo do 352 volebních místností odevzdat svůj hlas 41,9 % oprávněných voličů. Ve dvou obvodech Brňané také vybírali nové senátory či senátorky. V těchto volbách se rozhodlo podpořit některého z kandidátů 44,78 % voličů.

Zahájení festivalu Serial Killer
Víkendové tipy: Utíkejte třeba do Björnsonova sadu nebo Kamennou kolonií

Seriálová smršť dorazila do Brna: nevynechejte Serial Killer a jeho výjimečný doprovodný program. Nejen děti si užijí Zvířátkiádu v Björnsonově sadu nebo fretčí olympiádu na jejich mezinárodní výstavě. Běžci si zazávodí na Podzimním běhu Kamenkou. A Feministická konference řeší aktuální problémy genderu.

Na Bratislavské vznikl nový bytový dům s třiadvaceti jednotkami, foto: Z. Kolařík
Na Bratislavské vznikl nový bytový dům s třiadvaceti jednotkami

Startovací, bezbariérové i samoživitelské – takový charakter mají byty, které město postavilo v proluce na Bratislavské. Kolaudace bytového domu se očekává v říjnu.

Praktické informace k volbám do zastupitelstev obcí a Senátu
Praktické informace k volbám do zastupitelstev obcí a Senátu

V Brně se po čtyřech letech obmění zastupitelstva města a městských částí. Zároveň Brňané zvolí do Senátu dva zástupce, a to za volební obvody č. 55 a 58. Termín voleb je 23. a 24. září, případné druhé kolo senátních voleb bude o týden později.

Volby začínají v pátek 23. září ve 14 hodin. V tento den je možno hlasovat do 22 hodin. V sobotu 24. září jsou volební místnosti otevřeny od 8 do 14 hodin. Každý volič hlasuje osobně, zastoupení není dovoleno.