Brno uvažuje o připojení do programu URBACT. Dnes jej tu představují zahraniční odborníci - Tiskový servis

Brno uvažuje o připojení do programu URBACT. Dnes jej tu představují zahraniční odborníci

  • 27. srpna 2018
  • 4 minuty čtení

Brno bylo osloveno s nabídkou účasti v mezinárodním projektu „ONSTAGE – Music schools for social change“. Dnes tento projekt v Brně představují jeho zahraniční účastnice – Sandra Rainero, expertka Operačního programu Urbact III, a Núria Sempere, ředitelka katalánské Hudební školy a uměleckého centra (EMCA) ve městě L'Hospitalet de Llobregat (předměstí Barcelony).

Název projektu "ONSTAGE – Music schools for social change" lze volně přeložit jako "hudební školy pro sociální změnu". Vychází z úspěšné praxe španělského města L’Hospitalet de Llobregat, kterou přenáší do dalších partnerských měst – zapojí se například polské Katowice, dánský Aarhus nebo italská Adelfia. Náplní projektu je boj se sociálním vyloučením prostřednictvím skupinového uměleckého vzdělávání, na vybrané základní škole se ve spolupráci se základní uměleckou školou realizuje skupinová hudební a taneční výuka.

Realizace projektu bude mít pozitivní dopad na vzdělanost a integraci žáků odlišných etnik a rozmanitých ekonomických a kulturních prostředí. Různé studie ukazují, že hudební výchova ve školách podporuje samostatnost a zodpovědnost dětí a schopnost být součástí skupiny a pomáhá zlepšit základní dovednosti, zvláště matematiku.

Cílem celého projektu je zlepšovat městskou sociální soudržnost, podporovat umělecké vyjadřování a kulturní schopnosti a vytvořit integrované a udržitelné řešení pro město, kdy se hudba, tanec či divadlo stanou nástrojem k prolamování bariér pro děti a mládež ohrožené sociálním vyloučením. Základem pro provozování hudby, tance nebo divadla v profesionálním prostředí je skupina: v orchestru, kapele, tanečním souboru nebo divadelní společnosti spolu lidé pracují na vybudování uměleckých projektů, které vyžadují společné úsilí jednotlivých talentů.

Dalším sledovaným cílem projektu je výměna zkušeností mezi městy, která si mohou vzájemně pomoci při řešení svých problémů a inspirovat se navzájem ve svém udržitelném rozvoji. 

„Sídlo EMCA ve městě L’Hospitalet bylo v sociálně znevýhodněné čtvrti. Pravidelně do něj docházeli obyvatelé ze všech vrstev společnosti a díky tomu se postupně zlepšila image celé oblasti a vzrostly možnosti jejího rozvoje. Brno i ostatní partnerská města mohou dosáhnout podobných výsledků, když podpoří své umělecké školy a organizace, aby se odvážily za školní zdi a do základních škol, kde se kumulují rizika sociálního vyloučení. Pokud obyvatelé mohou společně hrát či tančit, dokážou i prolomit bariéry a žít vedle sebe,“ představil myšlenku projektu náměstek Matěj Hollan. „S podobnou ideou ostatně budujeme i Kreativní centrum v Káznici na Bratislavské. I zde je zapojování lidí z oblasti tzv. Bronxu a zlepšení image celé této lokality jedním z důležitých aspektů projektu,“ dodal.

Sandra Rainero a Núria Sempere dnes o projektu jednají s náměstkem pro sociální oblast Matějem Hollanem, uvolněným zastupitelem pro sociální začleňování Martinem Freundem, zástupci Magistrátu města Brna z odboru kultury, sociální péče, školství, mládeže a tělovýchovy a implementace evropských fondů, dále se zástupci Jihomoravského kraje, dotčených základních škol a základních uměleckých škol a dalších příspěvkových a neziskových organizací.

Z celkového počtu 66 základních škol se na území statutárního města Brna nachází celkem 6 základních škol s vysokým počtem sociálně znevýhodněných žáků a cizinců: ZŠ a MŠ Jana Broskvy Brno-Chrlice, ZŠ a MŠ Křenová, ZŠ a MŠ Merhautova, ZŠ a MŠ náměstí Republiky, ZŠ a MŠ náměstí 28. října a ZŠ a MŠ Staňkova, a dále 4 školy s vyšším počtem sociálně znevýhodněných žáků: ZŠ Kamínky, ZŠ Křídlovická, ZŠ Kuldova, ZŠ Tuháčkova. Do projektu by se podle plánu zapojila ZŠ Merhautova ve spolupráci se ZUŠ Vranovská.

Předpokládaná délka doby realizace projektu je 24 měsíců, časový harmonogram je stanoven od prosince 2018 do listopadu 2020. Předpokládaný celkový rozpočet projektu činí 600 tis. eur, na financování aktivit statutárního města Brna by připadalo 50 tis. eur (cca 1,25 mil. korun). Z 85 % by náklady projektu pokryly dotace, kofinancování ze strany města by představovalo necelých 200 tis. korun.

Projekt „ONSTAGE – Music schools for social change“ je připravován do druhé fáze výzvy Operačního programu URBACT III (Transfer Networks). Tato výzva se zaměřuje na „sítě přenosu“ – má za cíl podpořit města při přenosu dobré praxe vedoucího města do ostatních partnerských měst a při její následné adaptaci na místní podmínky. 

Zapojení do sítě městu Brnu umožní:

• financovat učení se dobré praxe od kolegů napříč Evropou,
• možnost implementace funkčních a vyzkoušených řešení,
• posílení kapacit pro tvorbu strategií a jejich implementaci,
• podporu expertů z programu URBACT.


Souhlasem s připojením k projektu se bude zítra zabývat Rada města Brna, a pokud je schválí, rozhodovat o něm budou následně i zastupitelé.

Mgr. Radka Loukotová
Magistrát města Brna
Tiskové středisko
tel.: +420 542 172 471
mobil: +420 773 183 511
e-mail: loukotova.radka@brno.cz




Další zprávy z rubriky

Nejnovější tiskové zprávy