(mak, šef) - Svátek, který v sobě spojuje několik významných dějinných událostí, dotýká se základních lidských hodnot a má odezvu i mezi přemýšlivými mladými lidmi. Tak lze charakterizovat 17. listopad – Mezinárodní den studentstva a Den boje za svobodu a demokracii.
Zmíněnými historickými událostmi jsou vystoupení českých studentů v roce 1939 proti zvůli nacistů a jeho tragické následky a vzplanutí sametové revoluce v roce 1989 a pád komunismu.
Slavnostní shromáždění u příležitosti Dne boje za svobodu a demokracii, za účasti představitelů města Brna, se uskuteční v úterý 17. listopadu v 10 hod. u památníku tří odbojů na Rooseveltově ulici.
Beseda přinese autentické svědectví
Masarykova univerzita připomene Rok smíření, a proto na tento den připravila v kině Scala program, jehož pilířem budou variace tématu lidskosti a barbarství.
Ve 14 hodin dokument Pavla Dražana a Stanislava Motla Živý mrtvý přinese hrůzné svědectví bývalého osvětimského vězně a člena sonderkomanda. V 15.30 hodin následuje diskuse s vnukem velitele Osvětimi Rainerem Hössem, který bojuje s rodinným prokletím a extremismem, a izraelskou novinářkou Tal Bashanovou, jejíž babička zemřela v Terezíně a matka Terezín a Osvětim přežila.
V 18 hodin vyrazí od kina směrem na Kraví horu studentský lampionový průvod a ve 20.30 se ve Scale bude opět promítat a besedovat. Program nabídne Mináčův dokument o Nicholasi Wintonovi Síla lidskosti. Vstupy jsou zdarma.
Vzpomínka na politické vězně
Bývalou věznici na Cejlu, kde byly svoboda a demokracie pošlapávány totalitní mocí, si jako symbolické místo pro připomenutí výročí zvolil Sokol Brno I. Ve spolupráci s Turistickým informačním centrem Brno zde na 17. listopad připravil dvě komentované prohlídky (místa lze rezervovat prostřednictvím stránky http://roksmireni.cz/cs/prohlidka-veznice-cejl-pruvodce-michal-dolezel-15) a v barokní vězeňské kapli uvede představení Divadla U stolu o faráři Toufarovi Zpráva o zázraku.