Přeskočit na obsah

Brno se zapojuje do Cyklourban+. Pomůže rozvoji cyklodopravy

11. dubna 2019 2 minuty čtení
(and) – Cyklodopravu jako významnou součást dopravního systému ve městě se rozhodlo podpořit vedení Brna. Zapojí se proto do mezinárodního projektu Cyklurban+. Ten navazuje na úspěšného předchůdce, který si vyzkoušela města na Slovensku, v Polsku, Litvě nebo Estonsku. Radní s Odborem dopravy navíc plánují rozšíření sítě stojanů na kola i rozvoj cyklostezek.

Zvyšování podílu cyklodopravy s sebou přináší pozitivní dopady, jako je snížení počtu emisí, které produkují dopravní prostředky, ale naráží rovněž na řadu komplikací. Právě s potížemi, jako je nenavazující infrastruktura nebo problematické vzájemné doplňování a návaznost jednotlivých druhů dopravy, projekt Cyklourban+ pomůže nebo alespoň sníží jejich dopady. Zapojeným městům umožňuje přidat se k celé řadě aktivit.

Mezi ně patří především komplexní audit cyklodopravy ve městě, který bude vypracovaný s ohledem na návrhy ke zlepšení stávající situace a potřeby uživatelů. Využít mohou i poradenství ke sběru dat, analýzu možností pro financování jednotlivých plánovaných opatření a také školení pro úředníky, kteří mají zařazování konkrétních plánů a inovací na radnicích na starost. Brno se přitom svojí podporou projektu nezavazuje k finanční spoluúčasti.

Aktivita města u zapojení se do projektu nekončí. Vedení Brna chce podpořit využívání kola nebo koloběžky k přepravě i dalšími způsoby. Jedním z nich je plánování konceptu parkování pro tyto dopravní prostředky. Odbor dopravy pomáhá vytvořit mapu lokací, kde by mohly vzniknout nové stojany a doky pro kola. Ty by mohli využívat jak běžní cyklisté, tak bikesharingové společnosti. Jednání chce brněnský radní pro dopravu Petr Kratochvíl vést mimo jiné i se zástupci společností provozujících sdílení kol. Při plánování se počítá také s očekávaným rozvojem elektrokol a elektrokoloběžek, díky kterému by se mohl podíl cyklodopravy v Brně výrazně zvýšit.

Plánování míst pro zaparkování kol si klade za cíl předcházet chaosu, kdy lidé náhodně odkládají kola u plotů, dopravních značek a na jiných nevhodných místech. Síť parkovacích míst pomůže také zvýšit bezpečnost cyklistů i chodců. Zejména pro chodce nevhodně odložená kola často představovala zvýšené riziko. Souběžně s vytvářením koncepce se bude pracovat také na provázání a zkvalitnění sítě cyklostezek. Jedná se o další krok ve snaze o zvýšení komfortu tohoto způsobu dopravy v Brně.

Mohlo by vás dále zajímat

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.

Vodojemy na Žlutém kopci budou od podzimu přístupné veřejnosti. Foto: Zdeněk Kolařík
Vyšel zářijový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách nový Brněnský metropolitan. Na podzim se pro návštěvníky otevřou vodojemy na Žlutém kopci, na jejich historii a současnost jsme se proto zeptali hned dvou odborníků. V hlavním tématu čísla se zaměřujeme na obecní bydlení a fotoreportáž představí projekt Příběhy našich sousedů. Historie se pak vrací ke kořenům brněnského Centra experimentálního divadla, které si připomíná 30 let existence.

Nejnovější články

Ve dvou brněnských obvodech lidé zvolí své senátory
Ve dvou brněnských obvodech lidé zvolí své senátory

Druhé kolo senátních voleb se uskuteční v pátek 30. září a 1. října 2022. V Brně se to týká dvou volebních obvodů, a to č. 55 a 58.

Volební místnosti se otevřou v pátek ve 14 hodin, odevzdat hlas mohou oprávnění voliči do 22 hodin. V sobotu bude hlasování probíhat od 8 do 14 hodin.

V oblasti u výškových budov na Šumavské vznikne 613 nových parkovacích míst. Vizualizace: Atelier Kristen
Město zná zhotovitele parkovacího domu na Šumavské

Parkoviště, parkovací dům i vodní prvek u výškových budov na Šumavské postaví společnost STRABAG. Brněnští radní ji vybrali na posledním zasedání jako zhotovitele projektu na tzv. Akademickém náměstí. Na stavební práce má 14 měsíců.

Oslavy 30. výročí Centra experimentálního divadla
Brněnská hra s experimentem. CED slaví třicetiny

Divadlo je jako umělecká forma jedinečné v nekonečnosti možností svého vyjádření. V Brně máme navíc privilegium – jsme už 30 let svědky, diváky a účastníky velmi aktivního „osahávání hranic“ divadla. A to vše díky Centru experimentálního divadla, známému také pod zkratkou CED.

Nové wellness centrum na Kraví hoře. Foto: Marie Schmerková
Vyšel říjnový Brněnský metropolitan

Tento týden najdete ve svých schránkách aktuální Brněnský metropolitan. Dočtete se o nedávno dostavěném wellness centru na Kraví hoře i o novém způsobu třídění kovů do žlutých kontejnerů na plast. Do testovacího provozu vstoupila nová tramvajová trať do kampusu. A vodojemy na Žlutém kopci hlásí otevřeno, vstupenky jsou k mání i online.