Statutární město Brno se připojuje k Paktu měst a regionů proti sexuálnímu násilí na dětech. Rozhodla o tom Rada města Brna v úterý 20. ledna 2015. V oblasti pomoci dětem, které jsou týrané nebo zneužívané, má město Brno značné zkušenosti a poměrně dobře propracovaná opatření – koordinace jednotlivých týmů, široká osvěta pro veřejnost a pomoc obětem násilí.
Město Brno dále koordinuje činnost tzv. Interdisciplinárního týmu pro oblast domácího násilí, který tyto aktivity provozuje.
Aktivity interdisciplinárního týmu
- prostřednictvím ID partnerů přímá pomoc obětem včetně možnosti přechodného pobytu v chráněném ubytování i na neveřejných adresách s psychologickou pomocí
- prostřednictvím ID partnerů opakované plošné školení policistů včetně školeného týmu specialistů pro řešení případů domácího násilí v Brně při Policii ČR
- školení odborníků o postupech k odhalování domácího násilí a pomoci obětem –
Pracovníci ve zdravotnictví, sociálních službách a školství. Žáci a studenti ZŠ, SŠ a VŠ v oborech práva a lékařství.
- šíření informací týkajících se oblasti domácího násilí mezi laickou veřejnost – letáky, spoty, výstavy, konference, pořady v mediích, elektronická mapa pomoci, webový portál, facebookový profil, promoakce, edukační PC online i off-line hra apod.
- úzká spolupráce členů týmu na řešení konkrétních případů
- spolupráce týmu na řešení systémových potřeb v oblasti služeb a pomoci aktérům domácího násilí
- prostřednictvím ID partnerů přímá pomoc násilným osobám při zvládání jejich agrese v rámci individuálních terapeutických kurzů
- realizace výměnných projektů, podporovaných zahraničními i tuzemskými nadačními fondy, za účelem přenosu dobré praxe
Partneři interdisciplinární spolupráce
Státní organizace
Policie ČR – skupina domácí násilí, Městské státní zastupitelství v Brně, Městský soud v Brně, Probační a mediační služba ČR a Fakultní nemocnice Brno.
Městské organizace
Magistrát města Brna – Odbor zdraví – koordinátor týmu, Odbor sociální péče, Odbor školství mládeže a tělovýchovy, Odbor vnitřních věcí, přestupková oddělení a oddělení sociálně-právní ochrany dětí úřadů městských částí a Městská policie Brno.
Nestátní neziskové organizace
Persefona, o. s., Spondea při ČČK Brno, o. p. s., Magdalenium, o. s., Bílý kruh bezpečí,
o. s.
Česká republika podepsala v červenci 2014 Úmluvu Rady Evropy o ochraně proti sexuálnímu vykořisťování a sexuálnímu zneužívání – tzv. Lanzarotskou smlouvu.
Lanzarotská smlouva je vůbec první mezinárodní úmluvou považující různé formy sexuálního zneužívání za trestný čin, a to včetně zneužívání v rámci domácnosti či rodiny, za použití síly, nátlaku či hrozeb. Stanoví preventivní opatření k předejití vykořisťování či zneužívání, včetně vzdělávání samotných dětí, a pravidla dohledu nad pachateli, včetně pachatelů potencionálních.
Úmluva zakotvuje programy na pomoc obětem sexuálního zneužívání, včetně tzv. help linek, a zajišťuje ochranu obětí v průběhu soudních řízení. V rámci boje proti sexuální turistice umožňuje stíhání delikventů i za činy spáchané v zahraničí.
K realizaci opatření Lanzarotské smlouvy slouží mimo jiné „Pakt proti sexuálnímu násilí na dětech“. Je to strategický plán Kongresu místních a regionálních orgánů Rady Evropy, jehož cílem je podpora přenesení kampaně „Jedno z pěti“ – což je kampaň zaměřená právě na sexuální násilí a sexuální zneužívání dětí – na úroveň regionální a místní. Důvodem pro zapojení místních a regionálních samospráv do kampaně „Jedno z pěti“, je dosáhnout maximálního počtu subjektů, které v praxi budou uplatňovat Lanzarotskou smlouvu. Tato kampaň má být zaměřena na místní a regionální úroveň ve spolupráci s neziskovým sektorem, školami a dalšími subjekty participujícími na ochraně práv dětí a mladistvých a zejména k ochraně dětí před sexuálním vykořisťováním a zneužíváním.
Tato problematika patří do úseku náměstka primátora Matěje Hollana
Kontakt: hollan.matej@brno.cz; mobil: 774 956 148
Mgr. Pavel Žára, tiskový mluvčí
Magistrát města Brna
tel.: +420 542 172 162
e-mail: zara.pavel@brno.cz
tiskový servis MMB www.brno.cz