Přeskočit na obsah

Brno podalo žalobu na určení vlastnictví v lokalitě Ponava

03. dubna 2019 4 minuty čtení
(gak) - Město Brno postoupilo v řešení majetkoprávních vztahů v lokalitě Ponava. Na konci března podalo v souladu s přijatým usnesením Zastupitelstva města Brna a výzvami stavebního úřadu žalobu na určení vlastnictví a činí všechny kroky pro ochranu svých vlastnických práv.

Statutární město Brno je vlastníkem pozemků a na nich se nacházejících povrchů v dané lokalitě Ponava. Spory s výše uvedenou společností CZECHCITY, a. s., se týkají pozemních komunikací, které byly v převážné většině vystavěny a na pozemky umístěny v 50. letech, poté rekonstruovány v 70. letech a následně opraveny a upraveny v souvislosti se stavební činností PaedDr. Lubomíra Hrstky, jenž počátkem 90. let vystavěl v areálu Zbrojovky Brno hotel Bobycentrum a další objekty. Právě od pana Hrstky údajně nabyl předmětné komunikace pan Procházka, respektive jeho společnost CZECHCITY, a. s., a to v roce 2010.

Město Brno se rozhodlo, m. j. s cílem upevnit před provedením značných investic jistotu o právním stavu lokality, vyhovět výzvám správních orgánů a podalo určovací žalobu. Toto rozhodnutí schválilo Zastupitelstvo města Brna, byla vybrána advokátní kancelář HKR a v březnu letošního roku byla jejím prostřednictvím podána žaloba na určení vlastnického práva. V žalobě město upozorňuje na dlouholetou judikaturu Nejvyššího soudu ČR, která nepovažuje účelové komunikace za samostatný předmět právních vztahů. Podstatná je i okolnost, že v 90. letech, kdy probíhaly stavební aktivity pana Hrstky v této lokalitě, došlo výhradně a pouze k opravám a úpravám již existujících účelových komunikací.

„Jako město jsme připraveni na to, že bude pan Procházka, jak se ve sdělovacích prostředcích už dříve vyjádřil, protestovat a bránit se soudní cestou. I v takovém případě bude město Brno nadále hájit své zájmy a zájmy svých občanů prostřednictvím svých právních zástupců. Nicméně vítáme aktuální zklidnění sporu, k němuž přispělo především vydání předběžného opatření, které dotčené subjekty respektují. Nastalá situace by mohla vést k hledání smírného řešení, které může stranám ušetřit čas a náklady, a především může k prospěchu všech urychlit modernizaci a rozvoj lokality Ponava,“ nastínila aktuální situaci primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Jádro soudního sporu má charakter právního hodnocení, zda pan Hrstka na základě své stavební činnosti získal pozemní komunikace do svého vlastnictví, zda je převedl na společnost CZECHCITY, a. s., a zda vůbec dané komunikace mohou být vlastnicky odděleny od pozemků, na nichž se nacházejí. Stav areálu je v současné době neuspokojivý, neutěšená situace se přitom netýká jen fotbalového stadionu, ale i některých dalších objektů a ploch. Město Brno usiluje o zlepšení stavu celé lokality, vedle toho navíc plánuje modernizaci ulic Drobného a Sportovní. Všem těmto snahám však stojí v cestě aktivity pana Procházky, jenž uplatňuje námitky ve stavebních řízeních, usiluje o omezení průjezdu přes komunikace a v poslední době dokonce došlo k vybírání parkovného na všech dotčených parkovištích. 

Správní orgány (především stavební úřad) přerušily v reakci na námitky a návrhy pana Procházky řízení u nich probíhající a s tvrzením, že nejsou nadány příslušnou pravomocí, vyzvaly statutární město Brno i společnost k CZECHCITY, a. s., k podání žaloby na určení vlastnického práva.

„Není známo, že by výzvu správních orgánů k podání určovací žaloby respektovala i společnost CZECHCITY, a. s. Místo toho tato společnost podala proti městu dvě žaloby na vydání bezdůvodného obohacení. Jimi se domáhá vydání bezdůvodného obohacení z titulu veřejného užívání prostranství občany města Brna. Je přitom paradoxní, že společnost CZECHCITY, a. s., tvrdí, že má na pozemcích města umístěny komunikace a další zpevněné plochy, aniž by k tomu měla jakékoli oprávnění (například nájemní smlouvu) a aniž by za to cokoli městu Brnu platila,“ upřesnil náměstek primátorky Tomáš Koláčný.

Další aktivitou společností odvozujících své údajné nároky od společnosti CZECHCITY, a. s., byl neoprávněný výběr parkovného u vjezdu do areálu Bobycentra i na parkovišti u hokejových hal. Došlo i na umístění betonových a jiných zábran. Úplné zablokování parkoviště u hokejových hal vyřešil zásah společnosti Brněnské komunikace, vyžádaný usnesením Rady města Brna. Výběr parkovného se městu Brnu podařilo zastavit, když u Městského soudu v Brně dosáhlo vydání předběžného opatření. Tím soud zakázal společnosti CZECHCITY, a. s., a dvěma dalším právnickým osobám popsané aktivity, zejména umisťování zábran a omezování přístupu na parkoviště, včetně podmiňování přístupu zaplacením. Rovněž byly podány podněty k zahájení řízení o přestupcích, jichž se mohly zúčastněné osoby výběrem parkovného či při výběru parkovného dopustit.

Mohlo by vás dále zajímat

Umělecký ředitel Jiří Hajdyla a dramaturgyně Alžběta Michalová z Divadla Polárka. Foto: Zdeněk Kolařík
Sociální sítě oproti divadlu postrádají zásadní věc – společný zážitek

Za hvězdami lidé v Brně míří na Kraví horu, ale kdyby z ní seběhli dolů až pod Björnsonův sad, najdou v Tučkově ulici divadlo pojmenované po jedné z nejznámějších hvězd noční oblohy – Polárka. Děti od narození do dospělosti sem už léta míří za autorskými inscenacemi, které jim pomáhají orientovat se v divadelním (i jejich vlastním) vesmíru. O aktuální sezoně i budoucím směřování scény jsme si povídali s novým uměleckým ředitelem Jiřím Hajdylou a dramaturgyní Alžbětou Michalovou.

Solární panely na střechách městských bytových domů na Vojtově 7 a 9. Foto: SAKO Brno
Kam kráčíš, Brno? Za lepším hospodařením s energií i odpadem

Dlouhodobější snaha města Brna o snižování emisí se loni potkala s celospolečenským úsilím o hospodárné nakládání s energiemi (hlavně plynem) a využívání obnovitelných zdrojů. To do budoucna povede k větší energetické soběstačnosti města i země. Závěr seriálu o akčním plánu strategie #brno2050 tedy nemůže být aktuálnější, v tomto měsíci se totiž podíváme na tematickou oblast Zdroje.

Adam Ondra a jeho volný přelez Macochy. Foto: © Adam Ondra, autor: Petr Chodura
Triumfy brněnského sportu v roce 2022

Sport je plný emocí. Někdy přináší triumfální výhry, jindy kruté prohry. Z těch prvních se ale Brňané loni naštěstí radovali mnohem častěji. Na které úspěchy roku 2022 budou dějiny brněnského sportu ještě dlouhá léta vzpomínat? Pojďme si je v teple a u šálku horké čokolády společně připomenout.

Sune Frederiksen. Foto: Zdeněk Kolařík
Sune Frederiksen: Na mistrovství světa bude mít šanci každý

Český reprezentační trenér a cizinec. Pražák a hráč Brna. Sune Frederiksen je mužem zajímavých kontrastů, ale jedna věc je neoddiskutovatelná – v srdci je především hráč a nadšený milovník curlingu. Loni si v roli kouče připsal už jeden zajímavý triumf, když jeho svěřenci vyhráli mistrovství světa skupiny B, a v březnu zamíří na šampionát elit do Vancouveru.

Nejnovější články

Umělecký ředitel Jiří Hajdyla a dramaturgyně Alžběta Michalová z Divadla Polárka. Foto: Zdeněk Kolařík
Sociální sítě oproti divadlu postrádají zásadní věc – společný zážitek

Za hvězdami lidé v Brně míří na Kraví horu, ale kdyby z ní seběhli dolů až pod Björnsonův sad, najdou v Tučkově ulici divadlo pojmenované po jedné z nejznámějších hvězd noční oblohy – Polárka. Děti od narození do dospělosti sem už léta míří za autorskými inscenacemi, které jim pomáhají orientovat se v divadelním (i jejich vlastním) vesmíru. O aktuální sezoně i budoucím směřování scény jsme si povídali s novým uměleckým ředitelem Jiřím Hajdylou a dramaturgyní Alžbětou Michalovou.

Instalace Lightness v Uměleckoprůmyslovém muzeu. Foto: MMB
Drama se o víkendu chystá pod košem a Stará radnice poodkrývá svá zákoutí

Pracovní týden dospěl do cílové rovinky, už jen přetrhnout pomyslnou cílovou pásku a je tu víkend. Můžete ho strávit třeba v Technickém muzeu na výstavě věnující se autoklubům. Zblízka poznáte Starou radnici na prohlídce a rozloučení se chystá v Moravské galerii s instalací Lightness.  

Za rok 2022 bylo Cenou města Brna oceněno 14 osobností.
Cenu města Brna získalo 14 osobností

Primátorka města Brna Markéta Vaňková předala Cenu města Brna za rok 2022 dvanácti osobnostem. Vladimír Koudelka a Bohumil Samek byli oceněni in memoriam. Ceremoniál se uskutečnil v úterý 24. ledna 2023 v Zastupitelském sále na Nové radnici.

Na lednovém zasedání schválili zastupitelé dotace do sportu, kultury či sociálních služeb
Na lednovém zasedání schválili zastupitelé dotace do sportu, kultury či sociálních služeb

Poprvé se v roce 2023 zastupitelé sešli v úterý 24. ledna. Na programu měli více než 80 bodů. Ty se týkaly například dotací na podporu vytváření zelených střech, na provoz sportovišť, další peníze pomohou kulturním organizacím nebo neziskovým organizacím působícím v sociální sféře.