Brno naváže spolupráci se zahraničními studenty. Získá od nich tipy na zlepšení života - Tiskový servis

Brno naváže spolupráci se zahraničními studenty. Získá od nich tipy na zlepšení života

  • 25. října 2017
  • 2 minuty čtení

(gak) - Město připravuje projekt nazvaný Brno Erasmus Student, do kterého se zapojí zahraniční studenti studující v Brně a místní studenti vyjíždějící za vzděláním do zahraničí.

Brno naváže spolupráci se zahraničními studenty. Získá od nich tipy na zlepšení života
Brno naváže spolupráci se zahraničními studenty. Získá od nich tipy na zlepšení života

Cílem projektu je navázat spolupráci s aktivní a živou mezinárodní komunitou a zároveň získat zpětnou vazbu a konkrétní návrhy na zlepšení kvality života v Brně. Projekt začne na Vysokém učení technickém v Brně, poté se připojí i další brněnské univerzity.

„Statutární město Brno má zájem využít studentského potenciálu města pro zjišťování zpětné vazby a získávání inspirací ze zahraničí, proto ve spolupráci s partnery z oblasti akademického sektoru přichází s návrhem nového projektu Brno Erasmus Student,“ uvedl náměstek primátora pro oblast Smart City Jaroslav Kacer.

Řady studentů v Brně každý semestr rozšiřují studenti ze zahraničí, kteří sem přijíždějí zejména v rámci evropského projektu Erasmus+ (do roku 2013 Erasmus). Místní studenti naopak vyjíždějí za znalostmi do zahraničí.

Erasmus+ (European Action Scheme for the Mobility of University Students) je program Evropské unie podporující zahraniční mobilitu vysokoškolských studentů a spolupráci ve vysokoškolském vzdělávání v Evropě.

„Dojde ke sběru dat o postavení města v kontextu jiných zahraničních měst, tedy takzvanému benchmarkingu, a sběru nápadů zajímavých chytrých řešení ze zahraničí a k jejich případném přenosu do města Brna,“ vysvětlil náměstek Jaroslav Kacer.

Cílem projektu je zapojit studenty vysokých škol na území města Brna do přípravy konkrétních návrhů na zlepšení kvality života v Brně. Dílčím cílem je představit přijíždějícím studentům město Brno jako velmi živou a zajímavou lokalitu pro jejich budoucí studium, práci a život. Nástroj tak může sloužit i pro lákání talentů do města a budování sítě ambasadorů. Součástí nového nástroje je i provázání zahraničních a místních studentů.

Pilotní sběr dat proběhne prostřednictvím dotazníků, které studentům zprostředkuje Odbor zahraničních vztahů Vysokého učení technického v Brně. Oddělení dat, analýz a evaluací magistrátu zpracuje výsledky srovnávacího šetření a vyhodnotí je. Oddělení spolupráce a rozvoje dále zpracuje a vyhodnotí inspirativní řešení získaná od studentů ze zahraničních měst. Samotná spolupráce města s komunitou studentů by měla být dlouhodobá včetně porovnávání výsledků v časové řadě.

„Pilotní testování bude probíhat v zimním semestru 2017 na Vysokém učení technickém v Brně a v letním semestru 2018 i na ostatních oslovených brněnských univerzitách,“ dodal Jaroslav Kacer.

Zájem o spolupráci zatím projevila Masarykova univerzita, Mendelova univerzita a Veterinární a farmaceutická univerzita.

K vývoji a testování nástroje budou dále vyzváni ke spolupráci Jihomoravské inovační centrum, Turistické informační centrum, Brno Expat Centre a další partneři jako např. Centrála cestovního ruchu-Jižní Morava či Jihomoravský kraj.




Další články z rubriky