Přeskočit na obsah

Brno je jedničkou v oblasti inteligentních dopravních systémů, jihomoravští hasiči díky tomu uspěli v anketě Hasič roku

22. října 2021
Chytrý semafor načte stejně chytré zařízení v jedoucím autě integrovaného záchranného systému a rozsvítí mu zelenou. Řidič s obdobným zařízením zároveň dostává informace o vozidle IZS, kolonách a dalších aktualitách z provozu ještě dříve, než jsou mu na dohled. Takhle by se jednoduše dalo shrnout fungování projektu C-ROADS, na kterém spolupracuje město, jeho společnost Brněnské komunikace a Hasičský záchranný sbor Jihomoravského kraje. Za zavádění inteligentních dopravních systému do svých vozidel byli hasiči oceněni v letošním ročníku celostátní ankety Hasič roku.

Do ankety Hasič roku 2020 bylo zasláno celkem 53 nominací. Jihomoravští hasiči obsadili stříbrnou příčku v kategorii Projekt roku. „Ocenění je krásná zpětná vazba nejen pro hasiče, ale pro všechny, kdo se na evropském projektu C-ROADS podíleli. Česká republika je v rámci Evropy průkopníkem kooperativních inteligentních dopravních systémů neboli C-ITS a je pro ni specifické, že se nezaměřuje jen na dálnice, ale také na města, veřejnou osobní dopravu, vozidla IZS a železniční přejezdy. Brno se díky pilotnímu projektu C-ROADS dostalo v tomto ohledu do čela nejen českých měst, ale měst v Evropě celkově,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Cílem inteligentního dopravního systému je poskytovat služby vztahující se na různé dopravní prostředky s cílem přispět k lepší informovanosti uživatelů a tím i větší bezpečnosti, koordinovanosti a k „chytřejšímu“ využívání dopravních sítí. „Jedinečnost brněnského systému tkví v tom, že ty kooperativní inteligentní dopravní systémy tu v současnosti tvoří dvě nezávislé soustavy. Tou první je systém C-ITS společnosti Brněnské komunikace, na jehož financování se z velké míry podílela Evropská unie, a druhou je řídicí informační systém Dopravního podniku města Brna. Oba systémy jsou navíc schopny spolu komunikovat,“ doplnil radní pro dopravu Petr Kratochvíl.

Hasiči tento moderní komunikační standard testují v 16 zásahových vozech. „Prakticky to umožňuje zajistit zásahovým vozidlům bezpečný a plynulý průjezd na zelenou přes křižovatky se světelným signalizačním zařízením, tím se zkracuje dojezd hasičů k mimořádné události. Díky evropskému standardu a stejně založené technologii používané Dopravním podnikem jsou hasiči schopni při jízdě k zásahu informovat řidiče hromadných dopravních prostředků, že se k nim blíží, aniž by je už v tu chvíli viděli nebo slyšeli,“ popsal Petr Oháňka, ředitel územního odboru Brno-město Hasičského záchranného sboru Jihomoravského kraje.

Aktuálně využívají hasiči preferenci na 26 křižovatkách v oblastech velkého městského okruhu a hlavních radiálách k dálnici D1 (například ulice Vídeňská, Heršpická, Poříčí, Ostravská, Olomoucká). Další potenciál rozšíření systému je možný přibližně v 80 křižovatkách vybavených Dopravním podnikem města Brna v rámci projektu RIS II a dalších 20 nově rekonstruovaných křižovatkách. 

Hlavním smyslem celého systému je zvýšit bezpečnost a plynulost silničního provozu. „Oceněný projekt HZS JMK navazuje na úspěšnou spolupráci se společností Brněnské komunikace, která v Brně pořídila a implementovala systém C-ITS díky 85procentní dotaci EU z evropského programu CEF. Město aktuálně připravuje strategický dokument Rozvoj systému C-ITS v Brněnské metropolitní oblasti, počítá se v něm s další spoluprací se složkami IZS,“ ujistil správní ředitel BKOM Roman Nekula.

Vytvořené řešení bylo již dříve oceněno v soutěži Česká dopravní stavba, dopravní technologie, výrazná inovace v dopravě 2019 – získalo Cenu České silniční společnosti a Cenu Sdružení pro dopravní telematiku. Brno díky svému významnému postavení v této oblasti hostilo letos v červnu mezinárodní C-ITS Roadshow (více zde).

Do budoucna je vizí, aby se informace o provozu dostaly k jeho většinovým uživatelům – běžným řidičům. Pilotní projekt C-ROADS bude v České republice ukončen tento rok, následně se překlopí do ostrého provozu. V jeho rámci se vybuduje systém bezpečného a důvěryhodného předávání dat a informací řidičům. Předpokladem je, že pokyny vydané systémem C-ITS by byly postaveny na roveň klasickému dopravnímu značení – to je ovšem kromě technického řešení třeba podpořit i legislativními změnami.

Více o projektu na https://c-roads.cz/cs/.
Kratší video ke stažení: zde.

Anketu Hasič roku vyhlašuje Ministerstvo vnitra každoročně od roku 2009. Cílem je ocenit profesionální hasiče, jejich velitele, náročné zásahy nebo nově vzniklé projekty za uplynulý kalendářní rok.

Mgr. Radka LoukotováTiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 471
mobil: +420 773 183 511
e-mail: tis@brno.cz


Nejnovější tiskové zprávy

Nevyužité fotbalové hřiště v Bosonohách se díky participativnímu rozpočtu proměnilo ve „Sportovně-relaxační lesní zónu“

Ukázkami jízdy na pumptracku i závody pro děti a mládež ve čtvrtek slavnostně odstartuje novou kapitolu své existence někdejší fotbalové hřiště v bosonožském lese. Myšlenka jeho revitalizace uspěla v roce 2020 v participativním rozpočtu a o tři roky a tři miliony později je „Sportovně-relaxační lesní zóna“ připravená na návštěvníky a návštěvnice. 

Kundera má místo na čestném pohřebišti jisté, rozhodli dnes radní. Jeho odkaz město podpoří i finančně

Ode dneška je oficiálně dáno, čí jméno se objeví na náhrobku na posledním volném místě v čestném kruhu na Ústředním hřbitově. Radní schválili, aby sem byly uloženy ostatky brněnského rodáka Milana Kundery. Zároveň doporučili zastupitelům schválit dotaci na především kulturní a vzdělávací aktivity Knihovny Milana Kundery.

Desítka projektů Brněnské metropolitní oblasti zaměřených na cestovní ruch a revitalizaci veřejného prostoru získala podporu

Do rozvoje Brněnské metropolitní oblasti bude investováno dalších 303 milionů korun prostřednictvím nástroje integrovaných územních investic. Řídicí výbor složený z představitelů města, Jihomoravského kraje a zapojených obcí schválil desítku nových projektů, které se zaměřují na oblast cestovního ruchu a revitalizaci veřejného prostoru. Nositelé těchto projektů nyní mohou podat žádost o dotaci.

Startuje kampaň „Brno hrdým partnerem sociálních neziskovek“ – Pečujeme o vás společně

AKTUALIZACE 3. 10. 13:45 Kampaň „Brno hrdým partnerem sociálních neziskovek“ dnes odstartovala křtem galerijní tramvaje. Neděje se to jen tak – akce je součástí 15. ročníku Týdne sociálních služeb v ČR. Celá kampaň bude informovat o všech oblastech, kterým se sociální neziskovky v Brně věnují. Součástí bude i prezentace jednotlivých organizací.