Brno jako mekka kyberbezpečnosti? Vychováváme tu novou generaci expertů - Tiskový servis

Brno jako mekka kyberbezpečnosti? Vychováváme tu novou generaci expertů

  • 02. října 2023
  • 3 minuty čtení
  • Radka Loukotová

Jak čelit útokům hackerů? Jak před nimi chránit instituce a jejich sítě? Řešit tyto aktuální problémy se učí studenti nového oboru na střední škole Čichnova. Junior Centrum Excelence pro kybernetickou bezpečnost, které se kolem něj vytvořilo, je svým pojetím natolik unikátní, že je ocenila i Evropská komise. Vybrala ho do užšího finále soutěže nejinovativnějších projektů Regiostars Awards. O vítězi teď rozhoduje v hlasování veřejnost a brněnskému projektu tak můžete k výhře pomoci i vy.

Studenti nového oboru na střední škole Čichnova se učí, jak chránit systémy proti hackerům. Foto: SŠ Čichnova
Studenti nového oboru na střední škole Čichnova se učí, jak chránit systémy proti hackerům. Foto: SŠ Čichnova

O Brně se mluví jako o gastro- a kavárenském centru, o světovém producentu elektronových mikroskopů, ale málokdo ví, že se tu v posledních letech formuje také výrazný cyber cluster. Koncentrují se zde firmy, instituce a odborníci na kyberbezpečnost. V Brně sídlí Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) i soukromé společnosti typu AVAST. Masarykova univerzita na Fakultě informatiky zase koordinuje České centrum excelence pro kyberkriminalitu. A ti všichni hledají v regionu vzdělané pracovníky a pracovnice.

Tuto potřebu se na Střední škole informatiky, poštovnictví a finančnictví rozhodli pokrýt otevřením nového vzdělávacího oboru kybernetická bezpečnost. Na tom, jak by měl vypadat a s jakými dovednostmi by ho měli absolventi opouštět, se podíleli i odborníci z výše uvedených institucí. „Do spolupráce je zapojeno zhruba 45 partnerů, kteří zajišťují odbornou praxi a vytvářejí scénáře pro výuku, ve kterých vycházejí z případů, které museli sami řešit,“ popisuje ředitelka školy Olga Hölzlová. „Studenti se v rámci svého vzdělávání připravují na to, jak čelit hackerským útokům, jak ochránit informační systémy, sítě i data, zlepšují se v práci s digitálními technologiemi a v cizích jazycích. Pravidelně se umisťují na předních příčkách v rámci národní soutěže kybernetické bezpečnosti a poptávka po programu výrazně převyšuje nabídku školy,“ dodává.

studenti při online výuce
Studenti při online výuce. Foto: SŠ Čichnova

Promyšleným vzdělávacím oborem a zaměřením na studenty to ale nekončí. Junior centrum excelence zahrnuje i důraz na další vzdělávání učitelů a učitelek, a to nejen v rámci školy. Formou celoživotního vzdělávání nabízí centrum svoje vědomosti i poznatky získané z praxe pedagogům a pedagožkám z dalších středních i základních škol. Díky tomu se kolem něj vytváří fungující komunita, ve které se vzájemně učí žáci, pedagogové i experti.

Zájem o sdílení tohoto unikátního know-how už projevily Liberecký, Moravskoslezský nebo Jihočeský kraj. Že jde o přístup inspirativní i na evropské úrovni, dokazuje dosavadní úspěšné tažení v soutěži Regiostars Awards, kterou vyhlašuje Evropská komise. Do ní se letos přihlásilo rekordních 228 projektů z celého kontinentu, ale do finále bylo vybráno jen 30 z nich (a z toho čtyři z České republiky!). Mezi pěticí uchazečů o titul v kategorii Konkurenceschopná Evropa je právě i Junior Centrum Excelence Čichnova. Podpořte je svým hlasem na webu soutěže! Hlasovat lze do 14. listopadu.

 

Junior Centrum Excelence bylo podpořeno nástrojem Integrovaných územních investic (ITI), a to zhruba 40 miliony korun. Čerpat tyto prostředky je možné na projekty, jejichž význam přesahuje hranice obce a rozvíjí celou Brněnskou metropolitní oblast.

Další články z rubriky