Brněnská kultura roste jako strom – pevně, do výšky i do šířky - Tiskový servis

Brněnská kultura roste jako strom – pevně, do výšky i do šířky

Brno do kultury investuje – a je to vidět. Městský rozpočet umělce i instituce podporuje. Festivaly praskají ve švech a zájem posluchačů a diváků rok od roku roste. Díky tomu se Brno řadí mezi nejkulturnější města v Česku – a v mnoha ohledech v tom dokonce drží prim.

Běžné výdaje na kulturu v přepočtu na obyvatele. Graf: MMB
Běžné výdaje na kulturu v přepočtu na obyvatele. Graf: MMB

Moravská metropole je známá svou bohatou kulturní scénou. V posledních letech se město soustřeďuje na rozvoj nových uměleckých a kreativních projektů a výsledky jsou jasně patrné. Ať už jde o festivaly, výstavy, divadla, nebo koncerty – to vše je na vzestupu. Brno má nejen bohatou historii, ale i smělou budoucnost, která slibuje ještě větší zapojení veřejnosti do kulturního dění.

Jedním z klíčových faktorů je financování, které město každý rok zajišťuje pro své instituce i nezávislou scénu. V roce 2023 vyčlenilo na kulturu rekordní částku přes 1,7 miliardy korun, což je více než kterékoli jiné krajské město v Česku. S tímto vysokým investičním podílem podporuje nejen své příspěvkové organizace, ale také rozsáhlou a rozmanitou scénu, která zahrnuje desítky nezávislých subjektů. Činí tak pomocí jednoletých i víceletých dotačních programů.

V metropoli Moravy působí čtyři velká divadla, jež přináší na pódia hry nejen českých, ale i světových autorů a autorek. Národní divadlo Brno, Městské divadlo Brno, Divadlo Radost či Centrum experimentálního divadla nejsou jen institucemi, ale především srdcem zdejší kulturní komunity. Ačkoliv jejich financování představuje významnou část kulturního rozpočtu, město nezapomíná ani na podporu nezávislé a alternativní scény, která bývá častokrát tím, co mu dodává neopakovatelnou atmosféru.

Vede hudba, divadlo a Vánoce

A to není všechno – Brno se pyšní také investicemi do kulturní infrastruktury. V posledních letech proběhla například revitalizace Janáčkova divadla nebo rekonstrukce Arnoldovy vily. Na dalších projektech se pracuje – nedávno začala obnova Měnínské brány a připravuje se velká oprava vily Wittal, která následně bude sloužit jako Centrum židovské kultury Štetl.

Velká podpora směřuje také do turismu, což se projevuje v rostoucí návštěvnosti festivalů a akcí. Podle analýzy Odboru kultury Magistrátu města Brna se počet účastníků brněnských festivalů mezi lety 2020 a 2023 zvýšil více než 2,5krát oproti předcovidovému období. Celkem jde o 106 unikátních festivalů a 507 jednotlivých akcí. V roce 2023 festivaly přivítaly přibližně 2,5 milionu návštěvníků, což svědčí o neustálém růstu zájmu veřejnosti.

Nejpočetnější skupinou jsou hudební festivaly. Každoročně se jich tu konají desítky a lákají fanoušky z celé České republiky i ze zahraničí. Brno je tak i v rámci UNESCO zařazeno mezi kreativní města hudby, což mu přináší mezinárodní uznání. Mezi nejznámější akce patří například hudební Pop Messe či JazzFestBrno, Divadelní svět Brno nebo Brněnské Vánoce, které každoročně přitahují tisíce lidí.

Brno se dlouhodobě řadí k městům s nejvyššími výdaji na kulturu nejen v absolutních číslech, ale také v přepočtu na jednoho obyvatele. Průměrná částka vynaložená na kulturu na jednoho obyvatele v letech 2018–2023 činila 3 878,5 korun.

 

Další články z rubriky

Nejnovější články