Přeskočit na obsah

Brňané pojmenují budoucí nádraží

07. března 2018 3 minuty čtení
(tis) - Brno udělalo zásadní krok k tomu, aby mělo nové nádraží. To by podle rozhodnutí zastupitelstva mělo vzniknout u řeky. Město na jaře spustí soutěž o jeho pojmenování.

„Pro město je to významné rozhodnutí, podobně jako když se naši předkové rozhodli zbourat hradby. A je to také ideální chvíle pro to, abychom po desítkách let přetahování o různé varianty napjali své síly jedním směrem a začali pracovat na tom, abychom 'náš novej nádr' měli co nejdříve. A samozřejmě aby Brno a jeho obyvatelé konečně začali mít užitek z ladem ležící části za současným nádražím,“ uvedl primátor města Brna Petr Vokřál.

„Budeme nyní intenzivně pracovat na tom, abychom lidem důkladně a srozumitelně vysvětlili, proč jsme rozhodli pro nádraží na jihu. Věřím, že zastánci jiných variant budou toto rozhodnutí respektovat, protože rozvoji Brna v této oblasti dosud nejvíce bránily naše nekončící spory. Brno si zaslouží, aby přestalo být kvůli své nerozhodnosti konečně pro smích,” doplnil primátor.

„Náš novej nádr si zaslouží také nové jméno. Ještě na jaře proto spustíme soutěž o nové pojmenování nádraží, které si sami vyberou a vymyslí ti, kteří ho nejčastěji používají,” řekl primátor Petr Vokřál.

Soutěž bude probíhat na internetu, zasílat návrhy bude možné i přes hlasovací lístky. Odborná porota poté vybere nejlepší návrhy, o kterých se bude hlasovat. Pravidla soutěže a hlasování i důležité termíny budou zveřejněny v průběhu jara.

Informaci o rozhodnutí zastupitelstva odešle město oficiálně na Správu železniční dopravní cesty, která bude investorem nového nádraží. Poté začne jednat řídicí výbor ustanovený vládou.

„Ten bude pracovat na tom, abychom mohli v nejbližších měsících předložit vládě harmonogram stavby nového nádraží a navazující technické infrastruktury, a to i s ohledem na finanční možnosti města. Naší prioritou je obsloužení dané lokality městskou hromadnou dopravou a propojení této oblasti s centrem města. Nabídka městské hromadné dopravy se řídí poptávkou ze strany cestujících, tedy obyvatel města i regionu, a rozvojem oblasti. Touto poptávkou se musíme řídit nejen při realizaci nového nádraží, ale i při plánování rozvoje dalších typů dopravy při růstu města. Jakýmsi předskokanem propojování je právě nyní zahajovaný projekt Tramvaj Plotní, díky kterému se přesune městská hromadná doprava blíže ke Zvonařce i novému nádru,” popsal primátor Petr Vokřál.

Co se v Brně zlepší díky novému nádraží:

  • Vejde se na něj více vlaků, takže bude kapacita pro více regionálních i dálkových spojů, vlaky nebudou muset čekat odstavené před nádražím.
  • Město začne dýchat – dnešní koleje zmizí a nebudou tvořit bariéru mezi centrem nádraží a jihem, místo kolejí bude prostor pro stromy a zeleň.
  • Parkování u nádraží už nebude sci-fi a konečně bude možné u nádru normálně zaparkovat. A také to znamená dostatek parkovacích míst pro ty, kteří chtějí přijet k vlaku autem.
  • Náš novej nádr umožní napojení Brna na vysokorychlostní tratě. Bude to sice za dlouho, ale je potřeba se dívat na 50 i 100 let dopředu. A město rozhodně nechce, aby se Brnu vysokorychlostní tratě vyhnuly.
  • Novej nádr znamená téměř žádné výluky, žádný hluk, prach ani vibrace v centru. Stavba totiž vznikne na zelené louce.

V souvislosti s novým nádražím odhlasovalo zastupitelstvo i přípravu Severojižního kolejového diametru. Tedy stavby, díky které se propojí a usnadní cestování vlakem z jihu Brna na sever.

„Tato stavba je nyní ukotvena v územním plánu a máme příslib ministerstva dopravy, že začne pracovat na studii proveditelnosti této stavby. Společně s Jihomoravským krajem nás nyní čekají jednání o nejvhodnější podobě, financování a harmonogramu přípravy této stavby,” doplnil primátor Petr Vokřál.

Mohlo by vás dále zajímat

Zdeněk Rotrekl (třetí zleva) při udílení čestného občanství města Brna v roce 1994. Foto: Archiv města Brna
Jména Kapoun a Rotrekl patří do panteonu moravské poezie

Svět přichází o básníky i v červnu – letos si tak připomeneme dva tvůrce, jejichž pozemská pouť právě v tomto čase skončila, ale jejich poetické duše splynuly s duší Brna a Moravy a trvale ji posílily a obohatily. Před 60 lety, 10. června 1963, zemřel básník Karel Kapoun a 9. června to bude deset let, co odešel básník Zdeněk Rotrekl.

Strakapoud jižní. Foto: Lenka Hubáčková
Ptáci v Brně: koho zajímají meruňky a koho rumiště?

Pokud jste si až dosud – stejně jako autorka textu – mysleli, že nejběžnějším ptačím obyvatelem Brna je holub, jste na omylu. Konkrétně holub hřivnáč figuruje až na 10. místě žebříčku, zatímco nejznámější holub domácí se nevejde ani mezi nejčastější tři desítky ptačích druhů. Kdo je předběhl, s jakými druhy ptáků se můžeme ve městě setkat a kde? To v naší fotoreportáži přiblíží ornitolog Jan Sychra z Jihomoravské pobočky České společnosti ornitologické.

Foto: Cottonbro Studio, Pexels
Město kreativcům zaslíbené. Jak a proč je Brno podporuje?

Představte si, že se ocitnete v AZ kvízu a začnete obligátním K. „Jaké slovo souhrnně označuje profese typu návrhář nábytku, grafik, spisovatel a filmař?“ zeptá se moderátor Aleš Zbořil. Hrozí, že zaváháte hned u první otázky? Pak čtěte dál. Brno je totiž v podpoře KREATIVCŮ v České republice průkopníkem, a tak by byla škoda, kdybyste se právě kvůli tomuto pojmu neprobojovali až k bankomatu.

Vladimíra Blažková. Foto: Krajské ředitelství policie Jihomoravského kraje
Vladimíra Blažková: Člověk musí mít z koní respekt

Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu. Své o tom ví také Vladimíra Blažková, která to od dětské lásky ke koním dotáhla až na Mezinárodní policejní mistrovství České republiky v jízdě na koni. V kariéře ji nezastavil ani vážný úraz páteře, který utrpěla nijak překvapivě po pádu z koně. V rámci zmíněného turnaje, který již dvakrát vyhrála, se letos po třech letech představí brněnským fanouškům 10. června na Panské líše.

Nejnovější články

Víkend otevřených zahrad. Foto: Lipka
Víkend nabídne zářící ohňostroje i meditaci v zahradách

Než se v sobotu rozzáří nebe nad Prýglem prvním ohňostrojem Ignis Brunensis, stihnete toho v Brně hodně. Vyrazte třeba na představení Freš manéže, festivalu mladého cirkusu. Brnohraní zase svolává milovníky deskovek a karetních her do Lužánek. Klid i poznání najdete v zeleni Otevřených zahrad.

Ať je klima v Brně prima
Ekologie, poklad a divadlo v zoo? Ať je klima v Brně prima

Oslavy Mezinárodního dne životního prostředí vyvrcholí v pátek 9. června v Zoo Brno. Zábavný den rámuje soutěž Ať je klima v Brně prima. Dozvíte se zajímavosti o ekologii a životním prostředí a připraven je také bohatý program pro nejmenší.

Paleta dat, která najdete v letošním vydání Brno v číslech, je skutečně pestrobarevná. Zdroj: MMB
Tři sta slunečných dnů, šest set požárů, čtyři tisíce dětí. Jaká čísla definují Brno 2022?

Méně rozvodů, ale i méně dětí. Více slunečných dnů, více požárů, méně srážek. Nejen tyto závěry, ale hlavně přesná data přináší zpráva Brno v číslech, každoročně vydávaný souhrn dostupný na webu data.brno.cz. Kromě zajímavých infografik ale městští dataři mají ještě jedno eso v rukávu, díky kterému se lidé dozví víc o svém městě – šifrovací hru.

Veletrh prorodinných a seniorských organizací
Sraz v úterý u Jošta. Zveme všechny na Veletrh prorodinných a seniorských organizací

Vrchol Brněnských dní pro rodinu proběhne v úterý 13. června. Na Veletrhu prorodinných a seniorských organizací se seznámíte s činností společností působících v Brně v těchto odvětvích. Akci si užije díky bohatému doprovodnému programu celá rodina.